2017 WYC/AIS Bayfield Race Week
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Buoy Racing PHRF Buoy Racing A 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  
Buoy Racing PHRF Buoy Racing B 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  

Jib and Main PHRF Jib and Main 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  

Mid-Distance PHRF Mid-Distance A 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  
Mid-Distance PHRF Mid-Distance B 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  
Mid-Distance PHRF Mid-Distance C 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  

Sport Boat PHRF Sport Boat 04/Jul/2017 12:00 PM 11.75 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Buoy Racing Racing
PHRF Division
Buoy Racing A
1   USA 05 or 003 Annapurna Farr 36 OD Greg Nuss 9.0   1 6
2   USA 42250 Chewbacca N/M Int'l 50 Peterson Nimmer 3.0   2 2
3   USA 130 Strawman Melges 32 Rob Finnigan 24.0   3 9
4   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 39.0   4 3
5   USA 45777 MC 2 R/P 50 Dan Lewis -42.0   5 4
 
Buoy Racing B
1   CAN 74094 Pennycress C&C 37 David Clarke 108.0   1 5
2   USA 269 ZigZag J 109 Jim Vaudreuil 66.0   2 7
3   USA 36028 No Trespassing SunFast 3600 Dick Kalow 60.0   3 8
4   USA 41995 Angisina Soverel 39 Andy Spence-Parsons 75.0   4 1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Jib and Main Racing
PHRF Division
Jib and Main
1   40410 Radio Flyer J-36 Edward Alspach 96.0   1 3
2   USA 16948 La Baliene Ranger Mike Hepp 123.0   2 5
3   USA 047 Mon Amie Tartan Mike Lamb 129.0   3 2
4   60674 Impromptu Irwin Tony Signorelli 195.0   4 1
5   35 Simba Tartan Lee Ganz 114.0   5 4
6   52091 Tenacity Sabre 38 Mk II CB Ron Boettner 123.0   6 12
7   USA 123456tbc Zepher Qwest C&C29 John Spierre DNS 186.0       13  
8   0000 Clear Air Juneau 37.9 Tom Verburgt DNS 123.0       13  
9   40877 Walter Mitty XX CNC 38 Dan Birkholz DNS 132.0       13  
10   USA 60568 Virago Pearson 39-2 WK Karl Freienmuth TLE 105.0   13  
11   365 Audentia Tartan Brenda/John Gensch/Pearson TLE 144.0   13  
12   none Mara Cruiser 28 Mary Rice TLE 228.0   13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Mid-Distance Racing
PHRF Division
Mid-Distance A
1   9 Underdog Evelyn 32-2 Jerold Dunn 96.0   1 7
2   USA 25547 Undaunted Bene First 36.7 Michael Smith 72.0   2 25
3 Haarstick Sailmakers  CAN 84185 Northern Harrier J 41 Chris Wells 66.0   3 10
4 North Sails  USA 40205 Papa Gaucho II J 35 Keith Stauber 69.0   4 9
5   USA 219 Kestrel Beneteau First 36.7 Pia Castelline 75.0   5 4
6 UK Sailmakers  CAN 73289 Bobsled J 35 Bob Vander Ploeg 69.0   6 23
7   USA 77899 Red Hawk Santa Cruz 40 Ralph Hodek 51.0   7 1
8   USA 14 Forever Young J120 David Resch 48.0   8 24
9   USA 40512 Texana Schock 35 dallas johnson 75.0   9 16
10   USA 31076 Wylie Coyote Wylie 40 Mark Gross 69.0   10 26
11   USA 59 Chase J 109 Charles Schroeder DNS 66.0       13  
12   USA 18550 Arbitrage X 1-Ton Mike Moyle RET 63.0       13  
 
Mid-Distance B
1   USA 16815 Red Herring C&C 38 MKII Thomas Family 117.0   1 3
2   USA 100 Javalina J 80 George Johns 120.0   2 30
3 UK Sailmakers  6343 Slingshot C&C 33 MKII Robert Berlinquette 132.0   3 2
4 Other  USA 54965 Tinkertoy C&C 34/36+ Mark Janda 102.0   4 8
5   USA 15378 Mother Superior Tartan Ten John Velat 126.0   5 19
6   USA 36216 Dutch Treat Sabre 362 Ron Pool 117.0   6 20
7   USA 30714 Tweety Olson 30 Robert Schroer 105.0   7 15
8   USA 33960 Genesis C&C 35 Mk III Samuel Clark 117.0   8 22
9   USA 385 Galatea Islander 36 David Herring 156.0   9 11
10   60087 Loon Tartan 34-2 John Provos 156.0   10 29
11 UK Sailmakers  USA 52742 Allegro Tartan 4100 Brian Bullock 102.0   11 5
12   USA 50447 Perfect Lady Tartan 34-2 James Tack 138.0   12 28
13   USA 61418 SS George Bailey Sabre 34 MK II Doug Milroy 153.0   13 14
 
Mid-Distance C
1   539 Key of Sea Ericson 32T Lawrence Mariette 168.0   1 12
2   53 WindWalker S2 7.9 Terry Anderson 171.0   2 21
3   USA 15997 99 problems Lindenberg 26 Matthew Ruona 177.0   3 27
4   USA 16242 Copasetic Pearson 30 Art Johnston 180.0   4 13
5   26006 Hairy Bear C&C Ken Tennant 174.0   5 18
6   USA 357 Bebop Dennis Wenker 165.0   6 31
7   Uni 60709 Spirit Sabre 28 Mk I David Lee TLE 201.0   8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Sport Boat Racing
PHRF Division
Sport Boat
1   USA 7 Running With Scissors Ultimate 20 - Myers/Harper 159.0   1 4
2 00   USA 612 Fly 2.0 J 70 Erik Wilson 120.0   2 5
3 30   227 You Sassy B! Ultimate 20 Stephen Rose 159.0   3 1
4 North Sails  USA 120 Beast Melges 20 Mike&Selene Tennant 126.0   4 2
5   USA 74 Surf Viper 640 Andrew Murtomaki 102.0   5 3
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022