2018 Newport Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 1 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 246 Hydra J 70 Martin Kullman       1
2   USA 26 Midlife Crisis J 70 Bruce Golison       2
3   USA 2 USA 2 J 70 Timothy Healy       3
4 Doyle Sailmakers  USA 1310 Africa J 70 Jud Smith       4
5   USA 456 Boom Shakalaka J70 Andrew Sheerin       5
6   USA 1324 HOSS J 70 Glenn Darden       6
7   USA 49 Relative Obscurity J 70 Peter Duncan       7
8   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       8
9   CHI 1038 El Sindicato J 70 Alejandro Perez       9
10   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       10
11   USA 340 Rimette J 70 John Brim       11
12   USA 501 Button Fly J 70 Andrew/Melissa Fisher       12
13   USA 311 Sparkle J 70 Hannah Swett       13
14   USA 695 Polar J 70 Doug Clark       14
15   USA 40 40 J 70 Travis Odenbach       15
16   USA 45 Wild Child J 70 Henry Filter       16
17   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       17
18 North Sails  USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       18
19   USA 494 Rosebud J 70 Pamela Rose       19
20   USA 95 MUSE J/70 Joe Bardenheier Heather Gregg       20
21   USA 373 Lucky J 70 Christopher Murray       21
22   USA 600 Airplane! J 70 John Evans       22
23   USA 1104 Bad Brothers & a very bad sister J 70 Robert Rizika       23
24   USA 852 Two Feathers J 70 Mark Masur       24
25   USA 92 White Rhino Racing White Rhino Racing       25
26   USA 341 Old School J70 Brandon Flack DNC       28  
27   USA 245 Clown Car J 70 Tyler Doyle DNC       28  
 
Etchells
1   1454 Tiburon Etchells Mark Watson       1
2   USA 1060 US Youth Team Red Etchells Connor Needham       2
3 51   CAN 1451 Blackadder II Etchells Andrew Cumming       3
4   USA 979 KGB Etchells Senet Bischoff       4
5   USA 1228 Terrapin Etchells Stephen Benjamin       5
6   USA 1394 American Baby Etchells George Francisco       6
7   USA 1414 skanky gene etchells jay cross       7
8   USA 1201 Strong II Etchells Sean Cornell       8
9 10   USA 1105 Chemical Imbalance Etchells Robert Hitchcock       9
10   1094 1094 Etchells Dawson & Ben Hodgson       10
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 2 Racing
One Design Division
C&C 30
1   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design James Madden       1
2   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch       2
3   USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer       3
4   USA 30007 USA 30007 C&C 30 One Design Peter McClennen       4
5   USA 0000 Blazer II C&C 30 Christopher Culver DNC       6  
 
Melges 20
1 228 Quantum Sails  USA 228 Midnight Blue Melges 20 Jason Michas       1
2   USA 305 Midnight Sun Melges 20 Alexis Michas       2
3   212 Quick Opportunity Melges 20 MudRatz Inc       3
4   USA 170 Atlantic Yacht Rigging Melges 20 Mike Floyd DNC       6  
5 76   USA 7676 Kuai Melges 20 Daniel Thielman DNC       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 3 Racing
One Design Division
F 18
1   ITA 77 Sponsor Us F18 C2 Michael Easton       1
2   USA 286 No Worries F18 Skip Whyte       2
3   USA 94 Capricorn F18 - AHPC John Giuliano       3
4   21 Hobie 21 F18 Joseph Valante       4
5   1719 Nacra MkII F18 Sandra Tartaglino       5
6   121 Tall guy express F18 Chris Titcomb       6
7   USA 162 Ingwe C2 Ian Ray DNC       9  
8   1864 Whale Rock Racing F18 Chris Bulger RET       9  
 
5O5
1   USA 9005 Katiebear 505 Thomas Kivney       1
2   8939 8939 505 Clark Hayes       2
3   8853 505 505 Michael Komar       3
4   GBR 8708 GBR 8708 505 Ben Greenfield       4
5   USA 9183 No Retreat 505 Michael Breton       5
6   USA 8930 8930 505 Duane Delfosse       6
7   8081 8081 505 Mark Linker       7
8   8265 8265 5o5 Luke Ingalls DNF       10  
9   USA 8018 Marini 505 Sol Marini DNF       10  
 
VX One
1 175   USA 175 Calvin Ball VX One Jeff Eiber       1
2   USA 178 FJ VX One Sandra Askew       2
3 216 North Sails  USA 216 The SeaBin Project VX One Paul Murphy Geordie Shaver       3
4   USA 103 Sea Wench IV VX one Dylan Vogel       4
5 171   171 The Wagon VX One Charles Brown       5
6 167   USA 167 Blue Lobster VX One Ian Maccini       6
7 122 Quantum Sails  USA 122 Dragon VX One Nick Woviotis       7
8   USA 240 Blue2 VX ONE Robert Maccini       8
9 159   USA 159 iZula VX-One Kenneth Smith RET       10  
 
Hereshoff S Class
1   24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       1
2   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       2
3   27 Mischief Herreshoff S Class walter bopp       3
4   4 Stallion Herreshoff S Class Donald Toffias       4
5   USA 3 Whistler Schuyler Boylan       5
6   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito       6
7   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       7
8   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       8
9   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson       9
10   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero       10
11   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       11
12   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon DNF       14  
13   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis DSQ       14  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 4 Racing
One Design Division
Laser
1   212128 Fluffy Laser Peter Shope       1
2   207218 Friend of the Devil Laser Steven Kirkpatrick       2
3   185497 Has Ben Laser 1 Benjamin Richardson       3
4   USA 208410 Swab Gooblats Laser Richard Gordon       4
5   212122 Cartel Laser Kurt Edwards       5
6   USA 199544 Dirty Bird II Laser Gage Schoenherr       6
7   USA 194189 N/A Laser Gabriel Hannon       7
8   199156 199156 Laser Brian Fisher       8
9   187436 Same as it ever was Laser Philip King       9
10   198158 Laser Jack Fisher       10
11   USA 124697 124697 Laser Full Evan Boyd       11
12   209390 N/A Laser Joseph Coyne       12
13   USA 173229 199185 Laser Dmitriy Ovren       13
14   USA 166877 166877 Laser Aidan Brown       14
15   188097 Mojo Laser Aaron MacQueen DNC       23  
16   157957 NA Laser Dave Reed DNC       23  
17   USA N/A n/a Laser River Iannaccone DNC       23  
18   USA 197052 Laser Laser Chris Bollengier DNC       23  
19   usa 191525 Laser Laser Melissa Taylor DNC       23  
20   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
21   207177 Yup Laser Cj Macs DNC       23  
22   USA 182787 Crap Happened Laser Scott Pakenham DNC       23  
 
2.4mR
1   USA 142 none (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       1
2   USA 11 Slackometer 2.4mR Tim Ripley       2
3   USA 175 Magic Bus 2.4mR Theodore Green       3
4   USA 118 Charter 3 2.4 Meter Maureen McKinnon DNC       5  
 
RS Aero
1   1982 Bombay girl Aero Madhavan Thirumalai       1
2   Usa 2121 Non RS Aero Benjamin Chafee       2
3   2210 None RS Aero Marc Jacobi       3
4   USA 2209 n/a RS aero Quentin Chafee       4
5   1421 1421 RS Aero Christopher Stow       5
6   USA 1987 Satisfaction RS Aero Jim Myers       6
7   2507 Aerobian RS Aero Derek Stow       7
8   USA 1422 RS Aero RS Aero Eric Aker       8
9   USA 2249 Wakinyan RS Aero Andrew McConnell       9
10   1041 Umami RS Aero Tim Desmond DNC       13  
11   1042 1042 RS Aero William H. Shaw DNC       13  
12   Tbd RS Aero RS Aero Kieran Sweeney DNC       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division 5 Racing
One Design Division
M32
1   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton       1
2   USA 32 Mid Town Oyster Bar M32 Larry Phillips       2
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019