2019 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
Class 1 IRC
1   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 28/Apr/19 - 14:39:20 0:00:44:20 0:00:52:19 1 1
2   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.165 28/Apr/19 - 14:40:31 0:00:45:31 0:00:53:02 2 2
3   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.180 28/Apr/19 - 14:40:12 0:00:45:12 0:00:53:20 3 3
4   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.163 28/Apr/19 - 14:40:53 0:00:45:53 0:00:53:22 4 4
5   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 1.181 28/Apr/19 - 14:41:24 0:00:46:24 0:00:54:48 5 5
6   USA 61180 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Midshipman Benjamin White 1.192 28/Apr/19 - 14:44:44 0:00:49:44 0:00:59:17 6 6
7   USA 39 Christopher Dragon Ker40+ Andrew & Linda Weiss 1.264 28/Apr/19 - 14:42:21 0:00:47:21 0:00:59:51 7 7
 
One Design Division
Class 2 J 44
1   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       1
2   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       2
3   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       3
4   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       5
6   USA 4408 Katana J 44 William Mooney DNC       7  
 
PHRF Division
Class 3 (W/L) PHRF
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 27.0 28/Apr/19 - 14:52:56 0:00:47:56 0:00:45:44 1 1
2   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 87.0 28/Apr/19 - 14:58:28 0:00:53:28 0:00:46:22 2 2
3   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 15.0 28/Apr/19 - 14:54:02 0:00:49:02 0:00:47:48 3 3
4   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 28/Apr/19 - 15:01:20 0:00:56:20 0:00:48:15 4 4
5   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Farr 40 Blue 0.0 28/Apr/19 - 14:53:27 0:00:48:27 0:00:48:27 5 5
6   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 28/Apr/19 - 14:55:24 0:00:50:24 0:00:50:24 6 6
7   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Neeko Helbich 30.0 28/Apr/19 - 14:58:03 0:00:53:03 0:00:50:36 7 7
8   USA 112 Reviver J/112e Scott Devine DNC 57.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
Class 1 J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2 Quantum Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       2
3   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       3
4   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       4
5   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       5
6   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       6
7   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       7
8 North Sails  USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       8
 
Class 2 J 88
1   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       1
2   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       2
3   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       3
4   USA 1 Andiamo J 88 Paul Strauch       4
5   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       5
6   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       6
 
Class 3 J 105
1   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       1
2   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       2
3   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       3
4   USA 50848 Skipperdee J 105 David Greenhouse       4
5   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       5
6   USA 65 Solution J 105 David Willis       6
7   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       7
8   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles       8
9   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       9
10   USA 324 Young American-324 J 105 Young American       10
11   USA 418 Echo J 105 Greth Lester       11
12   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       12
13   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       13
14   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNF       15  
 
Class 4 J 70
1   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       1
2   USA 92 JRhino J 70 White Rhino Racing       2
3   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney         3
4   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       4
5   USA 332 EOLO J 70 Manuel Cadarso       5
6   USA 781 Stratos J 70 Marcus Wunderlich       6
7   USA 646 Althea J 70 Walter Florio DNC       9  
8   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNS       9  
 
Class 5 J 80
1   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear       1
2   USA 3 Hudson River Community Sailing 3 J 80 Kristen Berry       2
3   USA 1 Hudson River Community Sailing 1 J 80 Kristen Berry       3
4   USA 2 Hudson River Community Sailing 2 J 80 Kristen Berry       4
5   USA 5 Hudson River Community Sailing 5 J 80 Kristen Berry       5
6   USA 4 Hudson River Community Sailing 4 J 80 Kristen Berry       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019