165th NYYC Annual Regatta
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1 17 North Sails  IVB 1997 Beau Geste IRC 52 Karl Kwok 1.418 15/Jun/19 - 15:36:53 0:01:11:53 0:01:41:56 1 9
2   USA 55052 FOX IRC 52 Victor Wild 1.416 15/Jun/19 - 15:37:14 0:01:12:14 0:01:42:17 2 10
3   GBR 11152N Gladiator TP52 Tony Langley 1.415 15/Jun/19 - 15:38:16 0:01:13:16 0:01:43:40 3 12
4   MON 888 Fling 16 Botin 56 Irvine Laidlaw 1.469 15/Jun/19 - 15:39:52 0:01:14:52 0:01:49:59 4 18
 
IRC 2
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 1.314 15/Jun/19 - 15:46:52 0:01:16:52 0:01:41:00 1 6
2   USA 61136 Tschuss Ker 40+ christian Zugel 1.273 15/Jun/19 - 15:49:49 0:01:19:49 0:01:41:36 2 7
3   USA 60206 Dream Crusher Kernan 47 Devin McGranahan 1.329 15/Jun/19 - 15:48:39 0:01:18:39 0:01:44:32 3 13
4   USA 39 Christopher Dragon Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1.265 15/Jun/19 - 15:53:09 0:01:23:09 0:01:45:11 4 14
5   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee 1.224 15/Jun/19 - 15:58:30 0:01:28:30 0:01:48:19 5 15
6   USA usa 103 Baby B. Dunning 42 Jim Grundy 1.275 15/Jun/19 - 15:54:59 0:01:24:59 0:01:48:21 6 16
7   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.314 15/Jun/19 - 15:52:31 0:01:22:31 0:01:48:26 7 17
8   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich 1.217 15/Jun/19 - 16:00:29 0:01:30:29 0:01:50:07 8 19
9   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.219 15/Jun/19 - 16:00:52 0:01:30:52 0:01:50:46 9 20
10   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard 1.341 15/Jun/19 - 15:52:45 0:01:22:45 0:01:50:58 10 21
 
IRC 4
1   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 1.086 15/Jun/19 - 16:01:14 0:01:26:14 0:01:33:39 1 1
2   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 1.084 15/Jun/19 - 16:02:22 0:01:27:22 0:01:34:42 2 2
3   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward/Sedgwick Ward 1.099 15/Jun/19 - 16:01:26 0:01:26:26 0:01:34:59 3 3
4   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.089 15/Jun/19 - 16:05:17 0:01:30:17 0:01:38:19 4 4
5   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 1.104 15/Jun/19 - 16:04:17 0:01:29:17 0:01:38:34 5 5
6   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.092 15/Jun/19 - 16:08:09 0:01:33:09 0:01:41:43 6 8
7   USA 42324 Coast Guard - Glory J/44 US Coast Guard Academy 1.090 15/Jun/19 - 16:09:55 0:01:34:55 0:01:43:28 7 11
 
One Design Division
J109
1 Quantum Sails  USA 51 Rush J 109 commmerce2@sweetsers.com Sweetser       1
2   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       2
3   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton       3
4   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy       4
5 North Sails  USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio       5
6 Quantum Sails  USA 46 Gambit J 109 Brian Kiley       6
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   X/9 Santana S&S 55 Wendy Schmidt 32.2 / 75 15/Jun/19 - 15:02:32 0:00:52:32 0:00:47:01 1 1
2   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 31.5 / 79 15/Jun/19 - 15:03:12 0:00:53:12 0:00:47:24 2 3
3   USA 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.1 / 75 15/Jun/19 - 15:04:00 0:00:54:00 0:00:48:29 3 5
4   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll DNC 27.6 / 105       6  
5   US-1 Wild Horses W.76 Donald Tofias DNC 50.8 / -3       6  
 
Classics 2
1   R 40 Gamecock R Class Peter McClennen 22.6 / 148 15/Jun/19 - 15:13:14 0:00:58:14 0:00:47:21 1 2
2   US 55 Lucie 6 Metre Craig Healy 21.9 / 156 15/Jun/19 - 15:13:59 0:00:58:59 0:00:47:31 2 4
3   24-7 Leaf Luders 24 Chris Bouzaid 21.7 / 158 15/Jun/19 - 15:18:10 0:01:03:10 0:00:51:33 3 6
4   14 Syce 6 Metre Bob & Farley Towse DNC 20.7 / 169       9  
5   L 2 Belle Luders 24 Joe Loughborough DNC 22.8 / 147       9  
6   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust DNC 22.9 / 145       9  
7   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes DNC 23.4 / 141       9  
8   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber DNF 23.6 / 139       9  
 
One Design Division
S Class
1   57 Squaw Herreshoff S Class Matt Hayes       1
2   6 Vela Herreshoff S Class Christian Teichmann       2
3   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis       3
4   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       4
5   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito DNC       11  
6   27 Mischief Herreshoff S Class Walter Bopp DNC       11  
7   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson DNC       11  
8   7 Firefly Herreshoff S Class Cory Silken DNC       11  
9   S-4 Stallion Herreshoff S Class Donald Tofias DNC       11  
10   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey DNF       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
PHRF Division
PHRF 1
1   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha DNC -63.0       4  
2   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto DNC -75.0       4  
3 North Sails  USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson DNC -31.0       4  
 
PHRF 3
1   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 87.0 16/Jun/19 - 13:26:52 0:02:08:52 0:01:50:14 1 12
2   USA 6 Agent 99 J 99 Jeff Johnstone 78.0 16/Jun/19 - 13:25:45 0:02:07:45 0:01:51:03 2 13
3   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce, Reservitz, and Wagner 93.0 16/Jun/19 - 13:29:37 0:02:11:37 0:01:51:42 3 14
4   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen 78.0 16/Jun/19 - 13:27:19 0:02:09:19 0:01:52:37 4 15
5   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist 93.0 16/Jun/19 - 13:30:46 0:02:12:46 0:01:52:51 5 16
6   1976 Mischief Sequin 40 Brad Hastings 85.0 16/Jun/19 - 13:29:19 0:02:11:19 0:01:53:07 6 17
7   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 16/Jun/19 - 13:32:45 0:02:14:45 0:01:54:50 7 18
8   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 93.0 16/Jun/19 - 13:32:59 0:02:14:59 0:01:55:04 8 19
9   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 16/Jun/19 - 13:32:37 0:02:14:37 0:01:57:16 9 20
10   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 16/Jun/19 - 13:36:19 0:02:18:19 0:01:57:45 10 21
11 Quantum Sails  USA 61187 Artemis Beneteau First 36.7 Trevor Nelson 84.0 16/Jun/19 - 13:34:35 0:02:16:35 0:01:58:36 11 22
12   USA 43 Grimace J 100 Dawson Hodgson DNC 86.0       14  
13 Other  41001 BLUENOSE Jeanneau 410 Glenn Walters RET 87.0       14  
 
PHRF 4
1   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 126.0 16/Jun/19 - 13:00:44 0:01:37:44 0:01:17:48 1 1
2   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 110.0 16/Jun/19 - 12:59:48 0:01:36:48 0:01:19:24 2 2
3   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston 111.0 16/Jun/19 - 13:00:21 0:01:37:21 0:01:19:48 3 3
4   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 16/Jun/19 - 13:03:31 0:01:40:31 0:01:21:51 4 4
5   USA 711 Odyssey S&S David/Alfred Brodsky/VanLiew 136.0 16/Jun/19 - 13:06:57 0:01:43:57 0:01:22:26 5 5
6   USA 140 Lorelei Hanse 348 David Johnson 147.0 16/Jun/19 - 13:15:21 0:01:52:21 0:01:29:06 6 10
7   USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Ed Steedman 155.0 16/Jun/19 - 13:20:23 0:01:57:23 0:01:32:52 7 11
8   790 Easterly S&S 45 David Kriegel DNC 138.0       9  
 
PHRF - Navigator Non-Spinnaker
1   40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 100.0 16/Jun/19 - 13:06:59 0:01:38:59 0:01:23:10 1 6
2   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 16/Jun/19 - 13:08:09 0:01:40:09 0:01:23:14 2 7
3   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 16/Jun/19 - 13:14:16 0:01:46:16 0:01:25:23 3 8
4   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 145.0 16/Jun/19 - 13:16:38 0:01:48:38 0:01:25:42 4 9
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
IRC Division
IRC 3
1   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 16/Jun/19 - 12:50:51 0:01:05:51 0:01:17:42 1 1
2   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 16/Jun/19 - 12:51:57 0:01:06:57 0:01:19:08 2 2
3   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.147 16/Jun/19 - 12:54:18 0:01:09:18 0:01:19:29 3 3
4   USA 60059 Ranger Farr 40 Hayden Kuzemchak 1.180 16/Jun/19 - 12:53:03 0:01:08:03 0:01:20:18 4 4
5   USA 70059 Zephyr Farr 40 Zack Bauer 1.180 16/Jun/19 - 12:53:33 0:01:08:33 0:01:20:53 5 5
6   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.126 16/Jun/19 - 12:57:13 0:01:12:13 0:01:21:19 6 6
7   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 1.172 16/Jun/19 - 12:54:46 0:01:09:46 0:01:21:46 7 7
8   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1.124 16/Jun/19 - 12:58:12 0:01:13:12 0:01:22:17 8 8
9   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.167 16/Jun/19 - 12:59:15 0:01:14:15 0:01:26:39 9 9
 
One Design Division
Melges IC37
1   USA 012 Blazer IC37 Christopher Culver       1
2   USA 006 Double Jointed IC37 Andy Fisher / Ray Wulff       2
3   USA 003 Rima37 IC37 John Brim       3
4 North Sails  USA 014 Octopus IC37 James Wilson       4
5   USA 013 Members Only IC37 Cross/Kinney/ Swett       5
6   GBR 002 Qubit IC37 Chris Lewis       6
7   USA 005 Rush IC37 Thomas Stark Ben Wagner       7
8   USA 017 Chesapeake IC37 Will & Marie Crump       8
9   USA 007 205 IC37 Peter Cummiskey       9
10   USA 018 Thin Ice IC37 Stuart Hebb       10
11   USA 016 Arethusa IC37 Phil Lotz       11
12   USA 011 Corinthian Spirit II IC37 Ganson Evans       12
13   USA 010 Vigilant IC37 John Hele / David Howard       13
14   USA 008 Apparition 37 IC37 Ken Colburn       14
15   USA 009 Yonder IC37 douglas newhouse       15
16   USA 015 Flatline IC37 Jay Schachne       16
17   USA 004 Das Blau Max IC37 Cory Sertl / Peter Denton       17
 
12 Metre - Modern
1   USA 27 Enterprise (M) 12 Metre Clayton Deutsch       1
2   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort       2
3   K 22 Victory 83 (M) 12 Metre Dennis Williams       3
4   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       4
5   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham /Alexander Auersperg       5
6   USA 30 Freedom (M) 12 Metre Charles Robertson       6
 
12 Metre - Traditional / Grand Prix
1   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       1
2   KZ 7 Kiwi Magic (GP) 12 Metre Johan Blach Petersen       2
3   USA 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       3
4   US 16 Columbia (T) 12 Metre Kevin Hegarty / Anthony Chiurco       4
5   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       5
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1 16   USA 16 Convexity M32 Don Wilson       1
2 12   USA 5 Skiff Sailing Foundation M32 Skiff Sailing Foundation       2
3   NED69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       3
4   USA 21 Convergence M32 Jennifer Wilson       4
5 60   USA 60 Midtown Racing M32 Laurence Phillips       5
6   GBR 40 GBR SailGP M32 Chris Draper       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019