2019 AYC Fall Series
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 1 Racing
One Design Division
J 22
1   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd Annapolis YC       1
2   USA 1536 Hot Ticket J 22 Sandy Adzick SSA       2
3   USA 1078 Lil' Puffy J 22 Christopher Wilson SSA       3
4   USA 468 Scooby J 22 J.R. Maxwell Annapolis Yacht Club       4
5   USA 1316 Double-J J 22 Jason Goscha AYC       5
6   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode Annapolis YC       6
7   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge Eastport Yacht Club       7
8   AYC 4 Her Universe J 22 Guillaume Seynhaeve AYC       8
9   USA 62 Muskrat Love J 22 Jessica Oswalt Severn Sailing Association       9
10   USA 959 Villain J 22 Aaron Freeman EYC/NSIBYC       10
 
J 80
1   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch Annapolis Yacht Club       1
2   USA 1162 USA 1162 J 80 John White Annapolis Yacht Club       2
3   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp Annapolis Yacht Club       3
4   USA 739 Vayu J 80 David Andril Annapolis Yacht Club       4
5   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin Annapolis Yacht Club       5
6   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin HHSA       6
7   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus CBYRA / DHH DNC       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
AYC Fall Series - Weekend 3 Racing
One Design Division
J 70
1   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey Annapolis Yacht Club       1
2 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen Eastport Yacht Club       2
3   USA 5 Osprey J 70 Roger Link Severn Sailing Association       3
4   USA 62 Awkward Turtle J 70 Geoff Becker Severn Sailing Association       4
5   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll AYC       5
6   USA 44 MAC Attack! J 70 John White Severn Sailing Association       6
7   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe AYC       7
8   USA 209 Johnny Thunder J 70 Brian Wood Annapolis Yacht Club       8
9 Quantum Sails  USA 168 Rarity J 70 Marty McKenna Annapolis Yacht Club       9
 
Harbor 20
1   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich AYC       1
2   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead AYC       2
3   341 Bullfrog Harbor 20 Timothy Adelman AYC       3
4   219 FuzzyLogic Harbor 20 William Sutton AYC       4
5   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton AYC, NYYC       5
6 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema Annapolis YC       6
7   213 Endurance Harbor 20 John Heintz AYC       7
8   97 Sugar Harbor 20 Garth Hichens ayc       8
9   325 Puffin Harbor 20 Bell/ Geo Carty/Hughes Annnapolis Yacht Club       9
10   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill AYC       10
11   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate AYC       11
12   361 Riptide Harbor 20 Ed Freitag AYC       12
13   418 Swifty Harbor 20 Richard Weaver AYC DNC       17  
14   344 Merlyn Harbor 20 David Leach 4045 DNC       17  
15   USA 340 Velella Harbor 20 Marino diMarzo AYC DNC       17  
16   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees AYC DNC       17  
 
Alerion 28
1   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl AYC       1
2   USA 316 Halcyon Alerion 28 Jason Goscha AYC       2
3   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger AYC       3
4   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler Eastport Yacht Club       4
5   USA 2500 Caroline Alerion 28 Kevin McNeil Annapolis YC DNC       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019