2019 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Main One Design Laser 15/Jun/2019 03:15 PM    
Main One Design Laser Radial 15/Jun/2019 03:15 PM    
Main One Design Club 420 15/Jun/2019 03:15 PM    
Main One Design Lightning 15/Jun/2019 03:15 PM    
Main One Design J22 15/Jun/2019 03:15 PM    

Outer One Design E Scow 15/Jun/2019 02:09 PM    
Outer One Design VX One 15/Jun/2019 02:19 PM    
Outer One Design SIOD 15/Jun/2019 02:48 PM    
Outer One Design Hobie 20 15/Jun/2019 02:54 PM    

Youth One Design O'Pen BIC 15/Jun/2019 02:20 PM    
Youth One Design Optimist 15/Jun/2019 02:20 PM    
Youth One Design Opti Green 16/Jun/2019 12:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser
1   205389 205389 Laser Robert Key       1
2   184634 Na Laser Eli Putnam       2
3   173960 Laser Laser Arthur Unger       3
4   USA 172075 172075 Laser Ashley Byrd       4
5   USA 103114 Laser Michael Brown         5
6   USA 101239 Laser Jared Brown         6
7   USA 170336 Laser Alan Barton DNS         9  
 
Laser Radial
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   210788 Key Squared Laser Radial Sally Key       3
4   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       4
5   170149 Laser Radial Amy Kubie         5
6   USA 210988 Laser Radial Windy Key         6
7   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
8   USA 191552 Laser Radial Peter Hyndman         8
9   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       9
10   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       10
11   181118 Laser Laser Radial Metz Prause       11
12   180078 Laser Laser Radial Alex Bagnoni       12
13   180070 Laser Laser Radial Kaitlyn Bagnoni       13
14   189776 Laser Laser Radial Gaines Johnson       14
15   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       15
 
Club 420
1   33 just b cuz Club 420 Ashton Loring         1
2   32 Carcam C420 Carson Shaw       2
3   3907 can we reserve C420 Walker Hussey       3
4   34 Club 420 Mason Baird         4
5   31 Fast Layne C420 Connor Layne       5
6   8450 8450 C420 Sara Beall       6
7   USA 8453 Club Boat C420 Clay W Hershey, Jr. DNF       8  
 
Lightning
1   14684 Rum Front Lightning Ezra Zankel       1
2   14728 Pyscho Siblings Lightning Elaine Parshall       2
3   15557 Lightning Lenny Krawcheck         3
4   USA 15548 Lightning Pierce Borden         4
5   15600 Cacique Lightning George Scarborough         5
6   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       6
7   USA 14138 Lightning Craig Bennett         7
8   15116 Lightning Will Slager         8
9   15387 Lightning Lightning Darby Reddaway       9
10   USA 14688 USA 14688 Lightning William T. Jones Jr DNC       11  
 
J22
1   445 TBD J22 Nathan Bowen       1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 270   270 Lufdkissnbood VX One Mark Volkmann       1
2 160   USA 160 SendIt VX One Ashley Maltempo / Bill Wiggins       2
3 151   USA 151 Lime VX One Reggie Fairchild DNS       4  
 
Hobie 20
1   828 Hobie 20 Greg Walters         1
2   589 589 Hobie 20 Amy Woodard       2
3   647 Hobie 20 Neil Walters         3
 
SIOD
1   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         1
2   111 Flounder SIOD Jessica Koenig         2
3   USA 69 Doghouse SIOD Jay Bowen         3
4   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       4
5   94 Grey Ghost SIOD George Durst         5
6   USA 59 Undine SIOD Ernest Grimball         6
 
E Scow
1   USA T37 Espresso E-scow Kevin Jewett         1
2   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause       2
3   GA 14 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   GA 87 Temptress E Scow Palmer Russell DNS       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   8292 Open Bic Molly Loring         3
4   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       4
5   10065 N/A Open BIC James Fabian       5
6   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         6
7   3446 * Open Bic Jackson Fisher         7
8   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
9   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni DNS       11  
10   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam RET       11  
 
Optimist
1   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       1
2   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       2
3   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       3
4   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
5   15744 No Name Optimist Will Bryant       5
6   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       6
7   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       7
8   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       8
9   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       9
10   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       10
11   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       11
12   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       12
13   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       13
14   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       14
15   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         15
16   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       16
17   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       17
18   2 SC opti Optimist Louise Martin       18
19   19908 19908 Optimist Ian Itzkowitz DNC       20  
 

2019 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Radial (Youth)
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       4
4   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
5   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       9
6   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       10
7   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       15
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC (Open)
1   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   8292 Open Bic Molly Loring         3
4   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       4
5   10065 N/A Open BIC James Fabian       5
 
 
O'Pen BIC (U13)
1   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst         6
2   3446 * Open Bic Jackson Fisher         7
3   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
4   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni DNS       11  
5   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam RET       11  
 
 
Optimist (Blue)
1   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       1
2   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       3
3   15744 No Name Optimist Will Bryant       5
4   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       6
5   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       8
6   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       10
7   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       11
8   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       13
9   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       14
10   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         15
11   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       17
 
 
Optimist (Red)
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       2
2   USA 22297 none optimist Will Rucker       4
 
 
Optimist (White)
1   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       7
2   17794 Chairman Optimist Thomas Weil       9
3   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       12
4   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       16
5   2 SC opti Optimist Louise Martin       18
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021