2019 41st Suncoast Raceweek
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Suncoast Raceweek - Racing Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker A
1   Usa 11 TackTick Martin 243 Michael Siedlecki 39.0 14/Apr/19 - 11:16:51 0:01:11:51 0:01:02:33 1 1
2 155   USA 155 Arista Melges 32 Jody Abrams 12.0 14/Apr/19 - 11:21:52 0:01:16:52 0:01:14:00 2 2
3 Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Farr 395 Eric Lopez 42.0 14/Apr/19 - 11:37:05 0:01:32:05 0:01:22:04 3 6
4   50596 Southern Cross n/m 46 Thomas Conwell -12.0 14/Apr/19 - 11:46:19 0:01:41:19 0:01:44:11 4 11
5 North Sails  usa 5 pigs with no purpose Martin 243 Lon Ethington DNF 39.0       6  
 
PHRF - Spinnaker B
1   USA 46453 Chip's All In B32 Chip Merlin 54.0 14/Apr/19 - 11:36:45 0:01:31:45 0:01:18:53 1 4
2   USA 52910 Shazaam! J 42 Roger Gatewood 75.0 14/Apr/19 - 11:42:33 0:01:37:33 0:01:19:40 2 5
3 North Sails  USA 7 Silver Surfer J 112e Mistele / Ford 60.0 14/Apr/19 - 11:42:48 0:01:37:48 0:01:23:30 3 7
4   USA 42341 Warrior Tripp 38 Grant Dumas 57.0 14/Apr/19 - 11:42:43 0:01:37:43 0:01:24:08 4 8
5   USA 83242 Tampa Girl J 120 William Terry 54.0 14/Apr/19 - 11:48:23 0:01:43:23 0:01:30:31 5 10
6   42696 No Way Jose J35 jose suarezhoyos DNC 72.0       7  
 
PHRF - Spinnaker C
1   USA 83198 Fire & Ice J 105 George Cussins 81.0 14/Apr/19 - 11:42:01 0:01:37:01 0:01:17:43 1 3
2   USA 40980 Back OFF SOVEREL 33 Tony Barrett 84.0 14/Apr/19 - 11:49:54 0:01:44:54 0:01:24:53 2 9
3   USA 98 You Know Who S2 7.9 Paul Guidi DNC 165.0       5  
4   USA 97380 YardGoat Carrera Jamie Myers DNF 93.0       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Suncoast Raceweek - Racer/Cruiser Racing
PHRF Division
PHRF - Racer/Cruiser
1   038 Mi Sueno Morgan N/M 44cc Ron & Holanda Kinney/Manzano 120.0 14/Apr/19 - 11:49:30 0:01:44:30 0:01:15:54 1 1
2   USA 48 Prime Plus Beneteau 445 Frank Hanna/ Mark Requa 96.0 14/Apr/19 - 11:44:42 0:01:39:42 0:01:16:49 2 2
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Suncoast Raceweek - Cruising Racing
PHRF Division
PHRF - Cruising
1   425 After You Mark II John Gardner 219.0 14/Apr/19 - 11:41:51 0:01:16:51 0:00:41:05 1 1
2   4951 First Wind CSY 44 Art Cupps 204.0 14/Apr/19 - 11:41:48 0:01:16:48 0:00:43:29 2 2
3   USA 501 Wind Dancer Catalina 36 Gary Spainhour 196.0 14/Apr/19 - 11:41:42 0:01:16:42 0:00:44:41 3 3
4   32994 Red Sky Nightwind 35 Charles Mixson 149.0 14/Apr/19 - 11:40:46 0:01:15:46 0:00:51:26 4 4
5   USA 14 Island Hopper Hooks Custom 34 Carol Elwood 218.0 14/Apr/19 - 11:53:01 0:01:28:01 0:00:52:25 5 5
6   244 Chamam√© D/C C&C 36 Tim Rutherford 167.0 14/Apr/19 - 11:46:00 0:01:21:00 0:00:53:43 6 6
7   5154 Meteor Islander 41 Brent Morris 145.0 14/Apr/19 - 11:51:55 0:01:26:55 0:01:03:14 7 7
8   USA 445 Sail Dance Cal 29 Tom Kennedy DNC 216.0       11  
9 Other  19 SABRINA III D/C HOLMAN & PYE PUMA 34 IOR 3/4 MARK WHIDDEN DNC 196.0       11  
10   USA 38 XTC BENETEAU THOMAS GLEW DNC 155.0       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019