2014 Sperry Top-Sider Marblehead NOOD Regatta
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charles Pendleton / Jim Raisides       1
2   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       2
3   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       3
4   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       4
5   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       5
6   USA 2648 Sundance Rhodes 19 Cooke/ Kaznoski       6
7   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava       7
8   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan       8
9   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen/Clark Uhl       9
10   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       10
11   1939 Ripple Rhodes 19 Frank McNamara         11
12   USA 722 McLovin Rhodes 19 Jeffrey Shoreman / David Reynolds         12
13   1926 Jabberwock Rhodes 19 Jim Taylor         13
14   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       14
15   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       15
16   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       16
17   USA 2435 Interlude Rhodes 19 Jerry Blouin/Cormier       17
18   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd       18
19   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Alex and Conway Felton       19
20   USA 2463 Rhodicules Rhodes 19 Wiley Crockett       20
21   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet / Ed Honos       21
22   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen         22
23   USA 3299 Clewless Rhodes 19 Jon Paul Zunnenberg         23
24   USA 1398 Garuda Rhodes 19 Sarah Sheldon       24
25   USA 1782 Peppermint Rhodes 19 Debbie Noble       25
26   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam       26
27   USA 8299 Flower Pot Rhodes 19 Thomas, Larry Dailey, Ehrhardt       27
28   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner       28
29   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Rice Martini       29
30   1472 Salty Dog Rhodes 19 Charlie Thomas         30
31   USA 1645 Siesta Rhodes 19 Stefan Ianchulev       31
32   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       34  
33   USA 3273 Thumpa Rhodes 19 Larry Coffin DNC       34  
 
Town Class
1   USA 36 Albatross Town Class Rex Antrim       1
2   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       2
3   USA 3 Aufblitzen Town Class Jane/David Cooke       3
4   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       4
5   USA 737 T Rex Town Class James Regis       5
6   USA 5 Nolo Town Class Bart Snow       6
7   USA 2078 Suerte verde Town Class Kelley Braun       7
8   USA 2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       8
9   USA 2059 Ethel Town Class William Larkin       9
10   USA 59 Querencia Town Class John and Katie Hope       10
11   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       11
12   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill DNC       13  
 
Laser Full Rig
1   190414 190414 Laser JB Braun         1
2   USA 176139 Freshly Cut Wild Flowers Laser Tom Dailey       2
3   USA 198631 198631 Laser Bill Rothwell       3
4   USA 171061 go go go Laser Philip Kersten       4
5   USA 170780 redux laser Joe Berkeley       5
6   USA 168569 168569 Christopher Palmieri         6
7   USA 7436 if you can't rock me.. Laser Phil King       7
8   USA 199392 199392 Laser Nick Mehlman         8
9   USA 210186 Red Baron Laser Bill Graves       9
10   USA 192032 192032 Laser Wayne Colahan       10
11   USA 159897 159897 Laser Stephen Pollak         11
12   USA 203953 On the Half Shell laser Ledyard McFadden       12
13   USA 3 Mary Lee Laser Ulf Westhoven       13
14   USA 197052 Laser Laser Chris Bollengier       14
15   USA 40215 Piroutte Laser Strephen Kosacz         15
16   USA 198048 Knot Napping Too Laser Andrew Burton       16
17   USA 175576 175576 Laser Georges Brun-Cottan       17
18   USA 192082 192082 Laser David Robison         18
19   USA 177370 Laser Laser Alex Arnold       19
20   USA 88 Super Fine Laser Josh White       20
21   165990 Flam Drag Laser Stephanie Muto       21
22   USA 16795 Red Sled Laser Lucie Cook         22
23   USA 173237 Let It Go Laser Josh Stirling       23
24   USA 11 Seabiscuit Laser Kimberly Stirling       24
25   USA 161100 161100 Laser David Frazier DNC         28  
26   USA 8 Laser Laser David Crosbie DNS       28  
27   USA 176146 176146 Laser Ernest Ashley DNS       28  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       1
2   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison         2
3   USA 7 Gypsy IOD Bruce Dyson       3
4   49 Kungsornen IOD Herb Motley       4
5   USA 45 Pompano IOD Fred Callori       5
6   USA 76 Spirit IOD Peter Stahle       6
7   2 ELEKTRA IOD Greg Mancusi-Ungaro         7
8   4 Relapse IOD Stephen D Barrett       8
9   USA 130 Javelin IOD William Widnall/Richter DNC       11  
10   USA 136 Rythm IOD Richard Levine DNC       11  
 
Etchells
1   USA 1342 Zehn Etchells Mark Fleckenstein       1
2   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       2
3   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       3
4   CAN 1089 Quill Etchells Scott Lawrence       4
5   USA 846 Jewel Etchells Stephen Gaynor       5
6   USA 1153 Sour Mash Etchells Robert Schaefer       6
7   USA 63 Valkyrie Etchells Don Miller       7
8   USA 664 664 Etchells Grant Mathews       8
9   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       9
10   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       10
11   CAN 1069 The LostBoys Etchells Paul Laflamme       11
12   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       12
13   USA 46 WOODY Etchells Eugene Ho       13
 
J 105
1   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       1
2   USA 304 allegro semplicita J 105 Fred deNapoli       2
3   USA 345 Eclipse J 105 Warren Hudson       3
4   USA 317 Got Qi J 105 Matthew Pike         4
5   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       5
6   USA 102 Jaguar J 105 Ernie Hardy       6
7   USA 344 Two Feathers J 105 Mark & Jolene Masur       7
8   USA 189 Bantry J 105 Jon/Stuart Wales       8
9   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       9
10   USA 51306 Circe's Cup J 105 Ric Dexter       10
11   USA 55 Uproar J 105 Brian Harrington       11
12   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       12
13   USA 333 Whomper J 105 Chris Lund       13
14   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       14
15   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       15
16   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       16
17   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       17
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Tinkers Racing
One Design Division
Sonar
1   USA 773 Mumbo Jumbo Sonar Dave Curtis         1
2   USA 674 Valiant Sonar Rick Doerr       2
3   USA 841 Rafiki Sonar Eric Voss       3
4   CAN 835 Fluide Sonar Paul Tingley       4
5   USA 342 Jumper J 70 Patrick/Tim Andreasen/Guy       5
6   USA 1 Beat Dawn S Sonar Skip Shumway       6
7   USA 781 Horden Sonar Bahar Gidwani       7
8   USA 810 Bandit Sonar Andrew Fisher       8
9   USA 842 Wife Goes On Sonar Dawn Shumway       9
10   USA 480 Druid Sonar Noah Pasackow       10
 
J 24
1   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       1
2   USA 1359 Shifty J 24 Martin Gallagher       2
3   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       3
4   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       4
5   USA 4119 Little Martha J 24 Chris Clancy       5
6   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       6
7   USA 1355 Asteri J 24 George Aangnostopoulos DNC       9  
8   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells DNC       9  
 
J 70
1   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       1
2   USA 179 179 J 70 Jud & Cindy Smith       2
3   USA 48 Rascal J 70 Will Welles       3
4   USA 245 USA 245 J 70 Tyler Doyle       4
5   USA 55 Joust J 70 Tim Molony       5
6   USA 248 Scamp J 70 Bill Lynn / Matt Hooks       6
7   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       7
8   USA 228 Jazz J 70 John Fisher       8
9   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       9
10   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       10
11   USA 226 Spark J 70 Daan Goedkoop       11
12   USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       12
13   USA 233 Winter Wind J 70 Nancy Glover       13
14   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       14
15   USA 342 Hurricane J 70 Alex & Ian Cook Cook DNC       18  
16   USA 51 Black River Racing J 70 Doug Strebel DNC       18  
17   USA CAN 197 Nirvana7 J 70 Louis Donahue DNF         18  
 
Viper 640
1   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       1
2   USA 208 Mo Grins Viper 640 Moise Solomon Dave Nickerson       2
3   CAN 70 Grendel Viper 640 Mark/Matt Rowlinson       3
4   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       4
5   USA 50 Clowns & Jokers Viper 640 Eric White / Paul Zinger       5
6   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       6
7   USA 222 Ghost Panda Viper 640 Peter Beardsley       7
8   USA 171 Strong Medicine Viper 640 Jeff / Doug Slocum       8
9   USA 207 Nene Viper 640 Nicholas Custer       9
10   USA 84 Red Head Viper 640 Todd Cowen       10
11   USA 83 Purplexed Viper 640 Joshua Vogel       11
12   USA 193 Grey Matter Viper 640 Peter Broszkowski       12
13   USA 42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt       13
14   USA 52 Business Time Viper 640 Fletcher Boland DNC       17  
15   GBR 54 Mambo Kings Viper 640 Justin Scott DNC       17  
16   USA 155 Arethusa Viper 640 Phil Lotz DNC       17  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019