2020 Grenada Sailing Week
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Grenada Sailing Week CSA CSA 3 27/Jan/2020 02:25 PM   12 Kts
Grenada Sailing Week CSA CSA 1 27/Jan/2020 02:45 PM   12 Kts

Grenada Sailing Week - J 24 One Design J 24 27/Jan/2020 11:10 AM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.952 (Asy) 27/Jan/20 - 16:37:52 0:01:52:52 0:01:47:27 1 1
2   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 0.914 (Asy) 27/Jan/20 - 16:43:59 0:01:58:59 0:01:48:45 2 2
3   FRA 51 La Morrigane Surprise Tristan Marmousez 0.813 (Spin) 27/Jan/20 - 17:02:26 0:02:17:26 0:01:51:44 3 3
4   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 0.843 (Spin) 27/Jan/20 - 17:00:18 0:02:15:18 0:01:54:03 4 4
5   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.939 (Asy) 27/Jan/20 - 16:46:34 0:02:01:34 0:01:54:09 5 5
6   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy 2) 27/Jan/20 - 16:48:03 0:02:03:03 0:01:55:18 6 7
7   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.924 (Spin) 27/Jan/20 - 16:49:50 0:02:04:50 0:01:55:21 7 8
8   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Dmitry Kondratyev 0.938 (Spin) 27/Jan/20 - 16:48:52 0:02:03:52 0:01:56:11 8 9
9   TRI 1 Wajang Beneteau First 10 Darcy Carr 0.875 (Spin) 27/Jan/20 - 16:57:59 0:02:12:59 0:01:56:22 9 10
10   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 27/Jan/20 - 16:46:54 0:02:01:54 0:01:58:58 10 12
11   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.927 (Both 2) 27/Jan/20 - 16:55:04 0:02:10:04 0:02:00:34 11 13
12   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.999 (Asy) 27/Jan/20 - 16:45:47 0:02:00:47 0:02:00:40 12 14
13   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Farr 40 Jean Michel Figueres 1.027 (Spin) 27/Jan/20 - 16:44:14 0:01:59:14 0:02:02:27 13 17
14   6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 27/Jan/20 - 16:42:39 0:01:57:39 0:02:07:25 14 19
 
CSA 3
1   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.912 (Jib) 27/Jan/20 - 16:30:14 0:02:05:14 0:01:54:13 1 6
2   TRI 20 C-MOS Soveral 42 Norman Da Costa 0.897 (J/P) 27/Jan/20 - 16:36:18 0:02:11:18 0:01:57:47 2 11
3   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 0.814 (J/P) 27/Jan/20 - 16:53:30 0:02:28:30 0:02:00:53 3 15
4   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 27/Jan/20 - 16:56:16 0:02:31:16 0:02:01:19 4 16
5   TRI 96 Petit Careme Beneteau First 38 Edward Kacal 0.821 (J/P) 27/Jan/20 - 16:54:32 0:02:29:32 0:02:02:46 5 18
6   TRI 107 Joia Beneteau First Class Europe Brian Wallace 0.880 (J/P) 27/Jan/20 - 16:56:49 0:02:31:49 0:02:13:36 6 20
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       1
2   LCA 1132 Jabal J 24 Nick Forsberg       2
3   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       3
4   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       4
5   BAR 202 Shakin J 24 Jeff Fisher DNF       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020