2014 Wednesday Night Twilight Series
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division I Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 111 and Lower
1   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan & Karin Nye 04/Jun/14 - 19:59:18 0:00:59:18 0:00:58:19 1 1
2   USA 87569 Adrenaline Soverel 33 Patrick Croke 04/Jun/14 - 20:00:56 0:01:00:56 0:01:01:36 2 2
3   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinclair 04/Jun/14 - 19:52:33 0:00:52:33 0:01:01:46 3 3
4   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 04/Jun/14 - 19:57:31 0:00:57:31 0:01:02:12 4 4
5   USA 1430 Team Zombie Ultra 30 Andrew Scrivan 04/Jun/14 - 19:53:40 0:00:53:40 0:01:03:25 5 5
6   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 04/Jun/14 - 20:05:43 0:01:05:43 0:01:04:38 6 6
7   USA 51241 South Wind Swan 44 Walter & Joy Pierson 04/Jun/14 - 20:10:05 0:01:10:05 0:01:10:11 8 8
8   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden 04/Jun/14 - 20:06:13 0:01:06:13 0:01:13:49 9 9
9   USA 30252 Moxy X Yacht 33 Paul Brindak 04/Jun/14 - 20:16:34 0:01:16:34 0:01:18:30 10 10
10   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves SCP 04/Jun/14 - 20:06:35 0:01:06:35 0:01:05:29 12 7
11   USA 206 Coyote Melges 32 Bill Clemens DSQ 04/Jun/14 - 19:51:57 0:00:51:57 0:00:58:50 15  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division II Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 112 to 165
1   USA 20233 Dursey C&C 33 David Ornstein 04/Jun/14 - 20:09:28 0:01:04:28 0:00:59:06 1 1
2   USA 429 Stampede Etchells Karen Varbaro 04/Jun/14 - 20:11:37 0:01:06:37 0:01:03:46 2 2
3   USA 30736 Tecumseh C&C 36 Donald Rotzien 04/Jun/14 - 20:16:39 0:01:11:39 0:01:07:06 3 3
4   USA 220 Jubilant Morris M36 Doug Reid 04/Jun/14 - 20:19:55 0:01:14:55 0:01:11:24 4 4
5   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer 04/Jun/14 - 20:22:23 0:01:17:23 0:01:11:33 5 5
6   USA 295 Liberty Sabre 34 MK II Leonard Shavel 04/Jun/14 - 20:30:06 0:01:25:06 0:01:18:01 6 6
7   USA 51 Comet Alerion 28 Allan Levys 04/Jun/14 - 20:33:23 0:01:28:23 0:01:20:21 7 7
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division III Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 166 and Higher
1   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood 04/Jun/14 - 19:53:01 0:00:43:01 0:00:38:37 1 1
2   USA 140 Act Two Irwin Citation 31 Kevin Erensen 04/Jun/14 - 19:53:29 0:00:43:29 0:00:38:53 2 2
3   USA 2275 Carolina Pearl Beneteau First 285 Carl Wist 04/Jun/14 - 19:55:31 0:00:45:31 0:00:39:24 3 3
4   USA S34 Badger Sabre 34 Mk I Chris and Sarah Fey 04/Jun/14 - 20:00:24 0:00:50:24 0:00:45:04 4 4
5   USA 60327 Carpe Diem Beneteau First 235 Blazej Cichy 04/Jun/14 - 20:04:30 0:00:54:30 0:00:46:37 5 5
6   USA 1695 Gratis II Cal 25 Malcolm Woodier 04/Jun/14 - 20:06:54 0:00:56:54 0:00:47:32 6 6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019