2020 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Junior One Design O'Pen Skiff 21/Jun/2020 01:00 PM    
Junior One Design Optimist 21/Jun/2020 01:00 PM    
Junior One Design Optimist - Green 21/Jun/2020 01:00 PM    

Main One Design Laser Full 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Laser Radial 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Laser 4.7 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Club 420 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Y Flyer 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Collegiate 420 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Sunfish 21/Jun/2020 03:00 PM    
Main One Design Other One Design Class 21/Jun/2020 03:00 PM    

Outer One Design VX One 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design Hobie 20 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design SIOD 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design E Scow 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design J 22 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design J 24 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design Lightning 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design Waspz 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer One Design Formula Cat 21/Jun/2020 01:30 PM    
Outer PHRF_ToT Other One Designs 21/Jun/2020 01:30 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff
1   9528 none Open Skiff Louise Martin       1
2   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       2
3   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       3
4   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       4
5   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       5
6   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       6
7   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       7
8   9523 Open skiff Rutledge Hyman       8
9   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       9
 
Optimist
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22181 22181 Opti Elliott Lipp       2
3   17772 17772 Opti Mina Bernthal       3
4   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       4
5   21407 21407 Opti Jackson Shealy       5
6   16362 fast Opti Sawyer Norman       6
7   6 NA Opti Walker Glenn       7
8   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       8
9   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       9
10   20188 20188 Opti River Keysers       10
11   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       11
12   22301 Opti William McIntosh       12
13   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       13
14   22297 NA Opti Kaden Fenno       14
15   usa 10007 none opti Collin Pirner       15
16   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       16
17   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       17
18   USA 2499 Opti Mason Fisher       18
19   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       19
20   USA 18034 none opti Caden Pirner       20
21   19323 Oli Opti Oliver Johnston       21
22   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       22
23   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       23
24   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       24
25   22391 N/A Opti Thomas Weil       25
 
Optimist - Green
1   19790 none Opti Will Martin       1
2   22923 TBD Opti Coleman Emrich       2
3   18599 18599 Opti Kai Bernthal       3
4   20724 Shark Finn Soup Opti Finn Robinson       4
5   6 NA Opti Kennedy Fenno       5
6   19592 NA Opti Keegan Skipper       6
7   9 TBD Opti Whit Shealy       7
8   7 James Island Yacht Club Boat Opti Madeleine Kopf       8
9   14655 Opti Marcus Durlach       9
10   7 Opti virgini Hagood       10
11   15 JIYC Club Boat Opti Hank Bashford       11
12   71 Opti Opti Hugh Nathan       12
13   USA 5400 JIYC Club Boat Opti Ellis Frampton DNC       16  
14   8 Opti mary margaret hagood DNF       16  
15   12 GC Opti Georgia Caroline England DNF       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full
1   170345 Laser Full Rob Bowden       1
2   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       2
3   192329 Laser Laser Andy Culver       3
4   209749 None Laser Full Jason Rucker       4
5   201212 Laser Laser William Gilden       5
6   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       6
7   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       7
8   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       8
9   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       9
10   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       10
11   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker DNF       14  
12   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger DNS       14  
13   USA 84885 Laser Laser Walter Everett DNS       14  
 
Laser Radial
1   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       1
2   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       2
3   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       3
4   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       4
5   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       5
6   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       6
7   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       7
8   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       8
9   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       9
10   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       10
11   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       11
12   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       12
13   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       13
14   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNS       16  
15   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam UFD       16  
 
Laser 4.7
1   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       1
2   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       2
3   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       3
4   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan       4
5   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       5
6   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       6
 
Club 420
1   8452 TBD 420 Reeves Bair       1
2   31 Smella 420 Ashton Loring       2
3   35 Gamecocks 420 Emily Loring       3
4   8451 N/A Club 420 Andrea Melnik       4
5   TBD TBD 420 Mason Cogswell DNS       6  
 
Y Flyer
1   USA 2753 Y4U2 Y Flyer Ned Goss       1
2   Uni 2759 Gratum wabbit Y Flyer Henry McCray       2
3   2803 Y Knot Now? Y Flyer Amy Woodard       3
4   USA 2964 Chianti Y Flyer David and Kristen Buckley       4
5   2259 Julip Y Flier Joel Bays       5
6   2652 Race Boat Y Flyer Mary Hanckel       6
7   2788 Y-Knot Y Flyer Melissa Creech DNS       8  
 
Collegiate 420
1   USA 8423 1st Place 420 Walker Hussey       1
2   552 none 420 Zack Carvajal       2
3   32 Why Knot? 420 Connor Layne       3
4   33 JIYC 420 420 evan baird       4
 
Sunfish
1   57557 Sunfish 57557 Sunfish Charles Frasch DNS       2  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 205 North Sails  USA 205 Magic Bus VX One Jerry Callahan       1
2 313   USA 313 Another Bad Idea VX One Mark Liebel DNS       5  
3   USA 154 Little Miss Magic VX One Stanley Hassinger DNS       5  
4 187   Uni 187 VX1 VX One John Potter/Guggenheim DNS       5  
 
SIOD
1   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         1
2   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       2
3   sc 94 Grey Ghost SIOD George Durst       3
4   111 flounder SIOD Jessica Koenig       4
5   SI89 Privateer SIOD Jimmer FitzGerald       5
6   91 Island Spirit SIOD Sam Gervais OCS       7  
 
E Scow
1   Usa Sc 55 Vamoose Escow Robby Wilkins       1
2   SC 22 Slopp E 2nds E scow Will Hanckel       2
3   GA 27 Savage E Scow Russell Cliff       3
4   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause DNS       7  
5   SC 14 Zoe E Scow Crayton Walters DNS       7  
6   SC 37 Red Bay E-Scow Kevin Jewett DNS       7  
 
J 24
1   USA 2260 Level Pelican J 24 Crisp McDonald DNS       5  
2   USA 828 Orange Crush J 24 Tyler Benjamin DNS       5  
3   USA 4398 Puff Daddy J 24 Charles Lent DNS       5  
4 50   USA 5259 Matadora J 24 Dan Rogge DNS       5  
 
Lightning
1   15557 lightning leonard krawcheck       1
2   USA 14636 - Lightning Drew Lisicki       2
3   USA 14044 RWS Lightning Patrick Chisum       3
4   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       4
5   USA 15141 FigJam Lightning Willliam McKenzie       5
6   USA 14710 Royal Pig Lightning Ryan Hamm       6
7   14780 JIYCL Lightning Carson Shaw       7
8   USA 15147 Blue Weenie Lightning Ryan Davidson DNS       10  
9   14701 Lightning Will Sloger OCS       10  
 
Waspz
1   2711 Waszp reed baldridge       1
2   2273 Shaguar WASZP Austin Powers       2
3   2266 Shaka Waszp David Loring       3
4   2218 grEy Goose Waszp Conner Blouin       4
5 0   USA 11 Otto Pilot Waszp Thomas Otto DeMuth       5
 
Formula Cat
1   USA 27 N/A nacre 17 Neil Walters       1
2   USA 338 T Squared Goodall C2 F18 Thomas Sunderland DNS       3  
 
PHRF_ToT Division
Other One Designs
1   USA 461 Know Class Beneteau First 18 OD Luke Ackerman 135.0 / 0.9489 21/Jun/20 - 13:53:59 0:00:23:59 00:00:22:45 1 1
 

2020 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Junior Racing
One Design Division
O'Pen Skiff (Open)
1   10174 NA Open Skiff Felix Hagar       3
 
 
O'Pen Skiff (U13)
1   9528 none Open Skiff Louise Martin       1
2   9518 TBD Open Skiff Perrin Mueller       2
3   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       4
4   9438 Open Bic Open Skiff Luke Ridgeway       5
5   9522 Se Puede Open Skiff Gavin Sullivan       6
6   11072 TBD Open Skiff Granger Osborne       7
7   9523 Open skiff Rutledge Hyman       8
8   USA 11045 Open Skiff Open Skiff Jackson Fisher       9
 
 
Optimist (Blue)
1   21594 My Name Jeff Opti James Pine       1
2   22181 22181 Opti Elliott Lipp       2
3   17772 17772 Opti Mina Bernthal       3
4   21595 Tornado Squall Opti Nathan Pine       4
5   21407 21407 Opti Jackson Shealy       5
6   6 NA Opti Walker Glenn       7
7   USA 14949 N/A Opti Stella Herford       8
8   22301 Opti William McIntosh       12
9   USA 21954 Copasetic Opti Samuel Sablotsky       16
10   USA 2499 Opti Mason Fisher       18
11   22391 N/A Opti Thomas Weil       25
 
 
Optimist (Red)
1   15744 Boat with no name Opti Will Bryant       9
2   20188 20188 Opti River Keysers       10
3   22297 NA Opti Kaden Fenno       14
4   usa 10007 none opti Collin Pirner       15
5   UAE310 Opti Opti Madeleine Harris       23
 
 
Optimist (White)
1   16362 fast Opti Sawyer Norman       6
2   USA 13774 13774 Opti Nevie Collins       11
3   21762 21762 Opti Wyatt Lipp       13
4   USA 16321 Squirt Opti Lachlan Duer       17
5   1 no name for this boat Opti Leland Morrison       19
6   USA 18034 none opti Caden Pirner       20
7   19323 Oli Opti Oliver Johnston       21
8   USA 18 TBD Opti Kirill Siletskiy       22
9   8643 Tiger Shark Opti Hannah Wright       24
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Full (Apprentice Master)
1   USA 165142 Maestro Laser Full Shane Sablotsky       6
2   USA 155269 Evil Duer Laser Chris Duer       7
3   USA 175140 laser Laser Full Eric Norman       8
 
 
Laser Full (Grand Master)
1   201212 Laser Laser William Gilden       5
2   USA 172075 172075 Laser Full Ashley Byrd       10
3   USA 84885 Laser Laser Walter Everett DNS       14  
 
 
Laser Full (Masters)
1   170345 Laser Full Rob Bowden       1
2   192329 Laser Laser Andy Culver       3
3   209749 None Laser Full Jason Rucker       4
 
 
Laser Full (Senior)
1   2061 Lucas' boat Laser Travis Tucker DNF       14  
 
 
Laser Full (Youth)
1   213073 ILCA ?? Laser Full Max Zhalilo       2
2   170336 Laser Laser Full Graham Cosby       9
3   173960 Laser Full Laser Full Manning Unger DNS       14  
 
 
Laser Radial (Grand Master)
1   195125 none Laser Radial Hal Gilreath DNS       16  
 
 
Laser Radial (Senior)
1   USA 207135 none Laser Radial Jacob Fisker-Andersen       1
2   usa 150991 harvest time Laser Radial Ryan Sullivan       5
 
 
Laser Radial (Youth)
1   216725 Laser Laser Radial Andrew Ciszewski       2
2   204419 USA 204419 Laser Radial Bridget Monahan       3
3   206155 Laser Laser Radial William weinbecker       4
4   USA 208385 Salty Bones Laser Radial Wesley Myler       6
5   USA 163980 Mr. Birmingham Laser Radial Tavia Smith       7
6   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       8
7   187307 laser Laser Radial Bradlee Anderson       9
8   166915 Laser Laser Radial Henry Ciszewski       10
9   9469 Laser Laser Radial McGill Woodward       11
10   206154 206154 Laser Radial Elyse Bernthal       12
11   usa 164293 laser Laser Radial William Tebrake       13
12   189721 n/a Laser Radial Ross Putnam UFD       16
 
Laser 4.7 (Youth)
1   USA 158957 none Laser 4.7 Will Rucker       1
2   USA 192085 laser Laser 4.7 Wyatt Norman       2
3   210081 N/A Laser 4.7 Lawton Harper       3
4   USA 166918 USA 166918 Laser Mary Katherine Monahan       4
5   USA 159815 159815 Laser 4.7 Arabella Duer       5
6   USA 189721 Manatee Missile Laser 4.7 Bode Snider       6
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Beneteau    

Copyright © Interactive Creations 2000-2020