2020 COLORS Columbia Cup Regatta
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

COLORS Columbia Cup Regatta One Design T-10 02/Aug/2020 12:45 PM 2.7 NM 6 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 105 02/Aug/2020 12:50 PM 2.7 NM 6 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design J 88 02/Aug/2020 12:55 PM 2.4 NM 6 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 36.7 02/Aug/2020 01:00 PM 2.7 NM 6 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta One Design Beneteau First 40.7 02/Aug/2020 01:05 PM 3 NM 6 Kts
COLORS Columbia Cup Regatta PHRF_ToT PHRF Buoy 02/Aug/2020 01:10 PM 3 NM 6 Kts

COLORS Columbia Cup Regatta - RC One Design Dragon Force 65 01/Aug/2020 06:30 PM 1 NM 3 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta Racing
One Design Division
T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       2
3   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       3
4   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       4
5   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       5
6   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       6
7   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       7
8   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       8
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       3
4   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       4
 
J 88
1   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       1
2   100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       2
3   USA 93985 Julia J 88 Michael Gillian       3
4   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       4
 
Beneteau First 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       1
2   USA 101 Erizo de Mar Beneteau Antoni/waldemar Czupryna/Emmerich       2
3 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       3
4   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 alice martin       4
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       2
3   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti/ Chuck Norton       3
 
PHRF_ToT Division
PHRF Buoy
1   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi 36.0 / 1.1092 02/Aug/20 - 13:46:22 0:00:36:22 00:00:40:20 1 1
2   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 02/Aug/20 - 13:46:51 0:00:36:51 00:00:41:31 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 02/Aug/20 - 13:46:57 0:00:36:57 00:00:41:37 3 3
4   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 02/Aug/20 - 13:47:34 0:00:37:34 00:00:41:53 4 4
5   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik 36.0 / 1.1092 02/Aug/20 - 13:48:29 0:00:38:29 00:00:42:41 5 5
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Columbia Cup Regatta - RC Racing
One Design Division
Dragon Force 65
1   96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       1
2   USA 1217 Floating Argument DF65 Justin Kalb       2
3   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       3
4   01 Khaleesi DF 65 John Poast       4
5   776 Sheep Shagger DF65 Gerard ONeil       5
6   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       6
7   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       7
8   34 StorminNorman DF 65 Jon Van Norman       8
9   431 Lil Dickens DF65 Dick Newman       9
10   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen DNC       11  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy