2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 4
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 1
Cruising World Rally Distance Race - Spin (DHCP) 2
Cruising World Rally Race - ORC Racing
DragonForce 65 Remote Control
Farr 40
GL 52
J 105
J 109
J 111
J 70
J 88
North Sails Doublehanded Distance Race
ORC
PHRF 1
PHRF 2
Tartan 10
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Blue Circle
One Design
J 70
12/Jun/2021
12:06 PM
2.8 NM
Blue Circle
One Design
J 88
12/Jun/2021
12:14 PM
2.8 NM
Blue Circle
One Design
Tartan 10
12/Jun/2021
12:23 PM
2.6 NM
DragonForce 65 Remote Control
One Design
DragonForce 65 Remote Control
12/Jun/2021
07:04 PM
Green Circle
ORC
GL 52
12/Jun/2021
12:00 PM
Triple A/P Low ToT
5.4 NM
7 Kts
Red Circle
ORC
ORC
12/Jun/2021
12:00 PM
Triple W/L Low
4.8 NM
Red Circle
PHRF_ToT
PHRF 1
12/Jun/2021
12:05 PM
4.8 NM
Red Circle
One Design
J 111
12/Jun/2021
12:10 PM
4.8 NM
Red Circle
One Design
Beneteau First 40.7
12/Jun/2021
12:15 PM
4.4 NM
White Circle
One Design
J 109
12/Jun/2021
01:20 PM
4 NM
White Circle
One Design
Beneteau First 36.7
12/Jun/2021
01:25 PM
4 NM
White Circle
One Design
J 105
12/Jun/2021
01:30 PM
3.5 NM
White Circle
PHRF_ToT
PHRF 2
12/Jun/2021
01:35 PM
3 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1
167 167
usa167
j 70
james prendergast
1
2
USA 326
Aquaholiks
(Corinthian)
J 70
Martin Johnsson
2
3
USA 227
TBD
J 70
Lindsey Duda
3
4
USA 230
Rip Rullah
(Corinthian)
J 70
Bob Willis
4
5
USA 358
Bombora
(Corinthian)
J 70
Bryan Hayes
5
6
USA 423
American Flyer
(Corinthian)
J 70
Steve Knoop
6
7
USA 325
Electric Pickle
J 70
Mike Schroff
7
8
USA 502
Haddock
(Corinthian)
J 70
Robert Sansome
8
9
USA 549
Black Pearl
J 70
Adam Bowen
9
10
USA 751
Voodoo Child
(Corinthian)
J 70
Boren / Diplacido
10
J 88
1
USA 16
Gaucho
J 88
Dave Tufts
1
2
USA 5
Piranha
J 88
Dave Dennison
2
3
USA 31
Alchemy
J 88
Greg Polek
3
4
USA 88
Exile
J 88
Andy Graff
4
5
USA 29
Dutch
J 88
John & Jordan Leahey
5
6
USA 30
Windsong
J 88
Tim Wade
6
7
USA 75
Norse
J 88
Jorgen Christiansen
7
8
USA 12
Misty
J 88
Daniel Floberg
8
9
USA 100
P.A.J.A.M.A. Party
J 88
Alexander Abell
9
10
USA 82
Blondie 2
J 88
Tod Patton
10
11
USA 85
Julia
J 88
Michael and Grace Gillian
11
12
USA 89
Funky Monkey
J 88
Michael Frerker
12
Tartan 10
1
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
1
2
USA 26300
Winnebago
LS 10
Timothy Rathbun
2
3
USA 30131
Sisu
T-10
Jeff Wittenberg
3
4
USA 410
Retention
T-10
Mark Croll
4
5
USA 311
Mutiny
T-10
John Schellenbach
5
6
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
6
7
USA 408
Convergence
T-10
Don Wilson
7
8
USA 402
Thunderbolt
LS 10
Steve Karstrand
8
9
USA 411
Minister
LS 10
Blane & Cindy Boynton
9
10
USA 33882
Honey Badger
T-10
Thomas Kane
10
11
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font / Bruce Lamotte
11
12
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
12
13
USA 404
Diamond Girl
LS 10
Amy & Rick Cermak
13
14
USA 32319
Perspicacity
T-10
Adam Collins, Bob Cohen
14
15
USA 348
Kamikaze
T-10
Darren Beck / Andrew Fernandez
15
16
USA 30509
Grytviken
T-10
Piotr Madrzyk
16
17
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
17
18
USA 40326
American Dream
T-10
David Rainish / John Siekmann
18
19
USA 403
We Are Nihilist
LS 10
Christopher Manick
19
20
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
20
21
USA 26340
Rainbows End
T-10
Steven Fink
21
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1
585
Outlier
DF65
Liz Emery
1
2
USA 300
Outbreak
DF65
Scott Eisenhardt
2
3
USA 65
hal 9000
DF 65
Val Smith
3
4
USA 57
Bravo Zulu
DF65
George Edwards
4
5
USA 776
Mediocrates
DF65
Gerard ONeil
5
6
USA 96
Bluehho
DF65
Daniel Burns
6
7
USA 1381
Hausboat
DF65
Andrew Hausmann
7
8
USA 227
Windswept
DF65
Vince Cushing
8
9
NZL 32
DF65
DragonForce 65
Timothy Trollope
9
10
USA 991
991
DF65
Meghan McNerney
10
11
USA 794
Shield Maiden
DF65
Virginia Debbink
11
12
USA 775
Blind Squirrel
DF65
Sue O’Neil
12
13
USA 1217
Rode Rage
DF65
Justin Kalb
13
14
154
USA 154
Tiger
DF65
Kent Webster
14
15
USA 903
USA 903
DragonForce 65
Brian Burgess
15
16
USA 829
NoBoat
DF65
Don Burman
16
17
USA 743
Zelda
DF65
Stephanie Fedor
17
18
USA CYC 3
Will Rocks
DF65
Will Renz
18
19
143
USA 143
Mahal
DF65
Rod Salazar
DNC
23
20
USA 292
MsDirected
DF65
Bart Heimlich
DNC
23
21
USA CYC 1
Natalie J
DF65
Brian Porter
DNC
23
22
USA CYC 2
Vesper
DF65
Team Vesper
DNC
23
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52
(Triple A/P Low ToT)
1
USA 52015
Windquest
TP52
Doug DeVos
1.1991
12/Jun/21 - 12:52:42
0:00:52:42
0:01:03:12
1
1
2
USA 52007
Vesper
TP52
David Team
1.2030
12/Jun/21 - 12:52:36
0:00:52:36
0:01:03:17
2
2
3
USA 55052
FOX
Botin 52
Victor Wild
1.2108
12/Jun/21 - 12:52:27
0:00:52:27
0:01:03:30
3
3
4
USA 88528
Heartbreaker
TP52
Robert and Laura Hughes
1.1983
12/Jun/21 - 12:54:19
0:00:54:19
0:01:05:05
4
4
5
USA 5294
Mockingbird
TP52
Chris Duhon
1.2045
12/Jun/21 - 12:54:05
0:00:54:05
0:01:05:09
5
5
6
USA 5252
Natalie J
PAC52
Philip and Sharon O'Niel III
12/Jun/21 - 12:54:07
0:00:54:07
0:01:05:35
6
6
7
USA 52012
Vincitore
RP52
Gary Feracota / Jim Banovitz
1.1790
12/Jun/21 - 12:58:37
0:00:58:37
0:01:09:07
7
7
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1
USA 28
Warlock
J 111
Tom Dickson
1
2
USA 112
Pura Vida
J 111
John Kalanik
2
3
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
3
4
USA 20
Shmokin Joe
J 111
Jeff Schaefer
4
5
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi / Raman Yousefi
5
6
USA 111
Skull Cracker
J 111
Daniel Kitchens
6
Beneteau First 40.7
1
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
1
2
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
3
3
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
4
4
USA 51377
Vayu
Beneteau First 40.7
Ron Buzil
SCP
4
5
USA 51146
La Tempete
Beneteau First 40.7
Thomas Weber
5
6
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
6
7
USA 51219
RhumbRunner
Beneteau First 40.7
Kathryn Goldman /Brian Goldman
7
ORC Division
ORC
(Triple W/L Low)
1
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
0.7147
12/Jun/21 - 13:01:07
0:01:01:07
0:00:43:41
1
1
2
USA 52144
Eagles Wings
GS44
John Gottwald
0.7511
12/Jun/21 - 12:58:50
0:00:58:50
0:00:44:11
2
2
3
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
0.7992
12/Jun/21 - 12:55:32
0:00:55:32
0:00:44:23
3
3
4
USA 88222
elbow room
J 122
Douglas Evans
0.7137
12/Jun/21 - 13:02:32
0:01:02:32
0:00:44:38
4
4
5
USA 38004
Copernicus
Sydney 38 (T)
Michael Kennedy
0.7330
12/Jun/21 - 13:03:28
0:01:03:28
0:00:46:31
5
5
6
USA 70029
Le Rêve
Sunfast 3300
Vanessa Gates and Patrick Bredlau
0.6706
12/Jun/21 - 14:17:10
0:02:17:10
0:01:31:59
6
6
7
USA 51746
Taipan
Farr 40
Lloyd Karzen
DNC
0.0000
8
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1
USA 35035
Dire Wolf
1D35
Jeffrey (Dewey) Janicek
27.0 / 1.1265
12/Jun/21 - 13:05:59
0:01:00:59
0:01:08:42
1
1
2
USA 56810
Archimedes III
C&C 115
Joe Hummel
69.0 / 1.0501
12/Jun/21 - 13:11:17
0:01:06:17
0:01:09:36
2
2
3
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
33.0 / 1.1149
12/Jun/21 - 13:08:45
0:01:03:45
0:01:11:04
3
3
4
USA 60657
Scarlet Begonias
Dufour 36P
Kevin Foote
72.0 / 1.0450
12/Jun/21 - 13:13:55
0:01:08:55
0:01:12:01
4
4
5
USA 11508
Maskwa
C&C 115
Donald Waller
69.0 / 1.0501
12/Jun/21 - 13:13:57
0:01:08:57
0:01:12:24
5
5
6
USA 32756
Flying Spaghetti Monster
J 35
Mitchell Weisman Dom Merritt
69.0 / 1.0501
12/Jun/21 - 13:17:17
0:01:12:17
0:01:15:54
6
6
7
USA 1300
Alpha Puppy
J 35
Rick Stage
69.0 / 1.0501
12/Jun/21 - 13:17:29
0:01:12:29
0:01:16:07
7
7
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1
USA 5
Glider IV
J 105
Richard Stearns
1
2
USA 349
Sealark
J 105
Clark Pellett
2
3
USA 104
Vytis
J 105
Gyt Petkus
3
4
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
4
5
USA 384
Valhalla
J 105
Mike & Kathie Newman
5
6
USA 295
Kinship
J 105
Josh Lutton
6
7
USA 50638
Esprit d'Ecosse
J 105
Judith & Ross McLean
7
8
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
8
J 109
1
USA 368
Callisto
J 109
James and Kate Murray
1
2
USA 249
Full Tilt
J 109
Peter Priede
2
3
USA 310
Blackfin
J 109
Keith Eickenberg
3
4
USA 124
Slapshot II
J 109
Scott Sims
4
5
USA 224
Courageous
J 109
Ray Douglas / Kris Maybach
5
6
USA 245
Liquid Lounge II
J 109
jim caesar
6
7
USA 141
Smee Again
J 109
G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan
7
8
USA 270
Vanda III
J 109
Jack Toliver
8
Beneteau First 36.7
1
USA 1313
Program
Beneteau First 36.7
Earle Atwater
1
2
USA 60500
Veni Vidi Veatchi
Beneteau First 36.7
Jason Veatch
2
3
USA 262
Maggie Mae
Beneteau First 36.7
Peter Wright
3
4
USA 26219
FOG
Beneteau First 36.7
Greg Rasmussen
4
5
USA 60130
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
5
6
USA 52051
Free Radical
Beneteau First 36.7
Robert Nelson
6
7
USA 235
Eclipse
Beneteau First 36.7
Peter Nielsen
7
8
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich
8
9
USA 247
Painkiller 5
Beneteau First 36.7
Alice Martin
DNS
10
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1
USA 33
Ravn
Beneteau Platu 25
Jamie Downing
120.0 / 0.9701
12/Jun/21 - 14:14:18
0:00:39:18
0:00:38:07
1
1
2
USA 2605
Feisty Rodent
Donovan 26
Devin Bader /Adam Berger
78.0 / 1.0350
12/Jun/21 - 14:12:06
0:00:37:06
0:00:38:24
2
2
3
USA 61063
Ohana
Dehler 34c
Robert Smetters
84.0 / 1.0252
12/Jun/21 - 14:12:46
0:00:37:46
0:00:38:43
3
3
4
USA 33
Handsome Pete
Beneteau First 10R
David Baker
84.0 / 1.0252
12/Jun/21 - 14:12:59
0:00:37:59
0:00:38:56
4
4
5
USA 40655
Unknown Lady2
Frers 36
David Ward
90.0 / 1.0156
12/Jun/21 - 14:14:08
0:00:39:08
0:00:39:45
5
5
6
USA 101
Micro Darcy
J 100
Team 101
DNS
81.0 / 1.0301
7
2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 4
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1
USA 326
Aquaholiks
J 70
Martin Johnsson
2
2
USA 230
Rip Rullah
J 70
Bob Willis
4
3
USA 358
Bombora
J 70
Bryan Hayes
5
4
USA 423
American Flyer
J 70
Steve Knoop
6
5
USA 502
Haddock
J 70
Robert Sansome
8
6
USA 751
Voodoo Child
J 70
Boren / Diplacido
10
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy