2007 Bayview Riverfest & Junior Olympic Festival
Final Results Race 4
Select to view a specific Class results:
All Classes
29er
420
Laser Full Rig
Laser Radial
Optimist Green
Optimist RBW
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
420/29er
One Design
420
29/Jun/2007
02:00 PM
Laser
One Design
Laser Full Rig
29/Jun/2007
02:00 PM
Laser
One Design
Laser Radial
29/Jun/2007
02:00 PM
Optimist
One Design
Optimist RBW
29/Jun/2007
02:00 PM
Optimist Green
One Design
Optimist Green
29/Jun/2007
02:00 PM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
420/29er Racing
One Design Division
420
1
USA 2664
420
Chris Bill/ Leigh Johnston
1
2
USA 4813
Sammy Barbour/ Steven Jones
2
3
USA 4816
420
Kevin Ginnebaugh/ Austin Jones
3
4
USA 4819
420
Ian Hollerbach/ Christy Listwan
4
5
USA 4327
420
Clay Lewis/ Alexa Minc
5
6
USA EW2
C420
Adam Gilbertson/ Tim Vining
6
7
USA 4319
420
Caroline Collellin/ Kelly Lox
7
8
USA 4671
420
Benjamin Brown/ Jennifer Goldberg
8
9
USA 497
Scott Stevenson/Sarah Somes
9
10
USA 4675
Nathan Swift/ Scott Szawlowski
10
11
USA 4676
420
Jen Zakko/ Mark Hermanson
11
12
USA 552
420
Will Cyr/ Anthony Corio
12
13
USA 1934
Ryan Seago/ Michael Seago
13
14
USA 3792
Andy Gunkler/ Nick Gilmore
14
15
USA GI 3
420
Ralph Duffett/ Ally Hinsman
15
16
USA 3701
Kelly Seago/ Katie Bill
16
17
USA 4073
420
Kelsey Dubois / Libbi Dust
17
18
USA 2284
420
Jakob Plischke / Catherine Plischke
18
19
USA 4815
Brooke Lyon/ Tyler Vens
19
20
USA GI 2
420
Amanda Baker/ Ellen Dubois
20
21
USA 3956
Sydney Rush/ Rachel Keesey
21
22
USA 3735
Jack Sullivan/Christian Grow
22
23
USA 47
420
Mitchell Kujawa/ Ailene Hicks
23
24
USA 5359
Joe Ryder/ Molly Jo Harris
24
25
USA 5
Kyle Curley/ Kirstne Corneliussin
25
26
USA 4221
420
William Starshak/ Cole Goldenberg
26
27
USA 3668
Clarke Hughes/Billy Coss
27
28
USA 5360
Corinne Sackett/ Allie Rhoton
28
29
USA 3
420
Spencer Klene/ Nick Meyer
29
30
USA 4814
420
Erin Shoemaker/Thor Serota
30
31
USA 2382
Phil Gilbert/ Pierce Henderson
DNS
32
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Laser Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1
USA 180169
Laser
Robert Declercq
1
2
USA 161082
Laser Full Rig
Brady Savage
2
3
USA 156901
Daniel Bracciano
3
4
USA 182959
laser
Brian Williams
4
5
USA 1674471
Clark Phelps
5
6
USA 131672
Robbie Galloway
6
Laser Radial
1
USA 180589
Laser Radial
Lauren Knoles
1
2
CAN 187147
Daniel Barry
2
3
USA 22304
Laser
E.J. O'Mara
3
4
USA 185472
Laser Radial
John Darby
4
5
USA 187387
Mitchell Kiss
5
6
CAN 190210
Laser Radial
Tyler Meyrick
6
7
USA 188719
Fraser Bruce
7
8
USA 181234
Lauren Lark
8
9
USA 151012
Nick Ridenour
9
10
USA 180145
Matthew Declercq
10
11
USA 187299
Peter Rugo
11
12
USA 99-3
Laser
EJ Williams
12
13
USA 165101
Peter Holz
13
14
USA 170667
Laser
Lukas Voortman
14
15
USA 187115
Laser Radial
Ross Schmaeman
15
16
USA 179999
Laser
Melita Aquino
16
17
USA 155360
Laser R
Andrew Hess
17
18
USA 99915
Alex Hume
18
19
USA 176265
Laser
Lianne Laubscher
19
20
CAN 187840
Justin Norton
20
21
USA 184454
Laser Radial
Peter Polgar
21
22
USA GI 1
Laser Radial
Jenny Robinson
22
23
USA 182036
Laser R
Matt Wishnoff
23
24
USA 187355
Ben Jassin
24
25
USA 26
Laser R
Rachel Gilbert
25
26
USA 36460
Eric Atchison
26
27
USA 218
Laser Radial
RJ (Richard) Graef
DNS
28
28
USA 167447
Laser R
Clark Phelps
DNS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Racing
One Design Division
Optimist RBW
1
USA 14594
BLU
Drake Lyon
1
2
USA 15581
RED
OPTI
Alex Curtiss
2
3
USA 15215
RED
Morgan Kiss
3
4
USA 15579
BLU
OPTI
Clay Danly
4
5
USA 15462
BLU
Optimist
Malcolm Lamphere
5
6
USA 8449
RED
Katie Barbour
6
7
USA 14930
RED
Ian Robinson
7
8
USA 15209
BLU
Will Holz
8
9
USA 14751
BLU
Alison Knoles
9
10
USA 16016
RED
Opti
Blair Listwan
10
11
USA 8916
BLU
Optimist
Nick Harris
11
12
USA 14116
RED
Connor Flaska
12
13
USA 14168
BLU
Gretchen Bauermeister
13
14
USA 14079
BLU
Adam Voortman
14
15
USA 11385
RED
Mike Gemperline
15
16
USA 15697
BLU
optimist
Alex Vasiliou
16
17
USA 10114
BLU
Kimberly Barbour
17
18
USA 14353
BLU
opti
Archer Hauck
18
19
USA 515
BLU
Alex Matthews
19
20
USA 10139
BLU
Tommy Gmeiner
20
21
USA 364
RED
OPTI
Myles Arton-Smith
21
22
USA 12574
BLU
Alec Chicoine
22
23
USA 12800
BLU
Optimist
Joey Diamond
23
24
USA 11034
WHI
William Curtiss
24
25
USA 14766
WHI
Mclaughlin
David Hein
25
26
USA 12141
WHI
Pasha Vreeken
26
27
USA 8827
BLU
Stuart Wallace
DNS
29
28
USA 10411
WHI
Dirk Phelps
DNS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Green Racing
One Design Division
Optimist Green
1
USA 8880
Opti
Trevor Duncan
1
2
USA 888
Austin Colpaert
2
3
USA 8519
Sam Kuhna
3
4
USA 11965
Connor Hicks
4
5
USA 9861
Nathan Robinson
5
6
USA 209
opti
Josh Abbott
6
7
USA 12849
Katrina Bauermeister
7
8
USA 8878
Maren Prophit
8
9
USA 10428
Cole Zingas
9
10
USA 10433
Opti
Blake Utz
10
11
USA 15101
Opti
Thomas Frikker
11
12
USA 9843
Duncan Gammie
12
13
USA 11751
Marcy Shoemaker
DNS
17
14
USA 14610
Elizabeth Watson
DNS
17
15
USA 8339
Sarah Serota
DNS
17
16
USA 5
Paxton Gammie
DNS
17
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy