2021 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

East Course ORC ORC Fleet 26/Sep/2021 12:30 PM Triple W/L High 5.9735 NM  
East Course One Design J 44 26/Sep/2021 12:35 PM 5.9735 NM  
East Course ORC ORC - Doublehanded 03/Oct/2021 11:10 AM Triple A/P Low 10.8 NM  
East Course PHRF Coastal PHRF Division I 03/Oct/2021 11:15 AM 10.8 NM  
East Course PHRF Coastal PHRF Division II 03/Oct/2021 11:20 AM 10.8 NM  

South Course One Design J 109 26/Sep/2021 01:50 PM    
South Course One Design J 88 26/Sep/2021 01:55 PM    
South Course One Design J 105 26/Sep/2021 02:00 PM    
South Course One Design J 70 26/Sep/2021 02:05 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
One Design Division
J 44
1   USA 4405 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       1
2   USA 4402 Maxine J 44 William Ketcham         2
3   USA 4403 Glory J 44 Lincoln White       3
4   USA 4406 Vamp YCC J 44 Kenneth Luczynski         4
5   USA 4401 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick         5
6   USA 4407 Charlie V J 44 SUNY Maritime       6
7   USA 4411 Resolute J 44 Don and Rick Rave DNC         8  
 
ORC Division
ORC Fleet (Triple W/L High ToT)
1   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 1.1342 26/Sep/21 - 13:25:12 0:00:55:12 0:01:02:36 1 1
2   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 1.1523 26/Sep/21 - 13:24:28 0:00:54:28 0:01:02:46 2 2
3   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.1793 26/Sep/21 - 13:23:31 0:00:53:31 0:01:03:07 3 3
4   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 1.0912 26/Sep/21 - 13:28:46 0:00:58:46 0:01:04:08 4 4
5   39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 1.0882 26/Sep/21 - 13:31:44 0:01:01:44 0:01:07:11 5 5
6   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.1616 26/Sep/21 - 13:30:36 0:01:00:36 0:01:10:24 6 6
7   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.1458 26/Sep/21 - 13:33:29 0:01:03:29 0:01:12:44 7 7
8   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka DNF 1.1873       9  
9   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing DNF 1.1633       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       1
2   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       2
3   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer         3
4   USA 125 Loki J 109 David Rosow       4
5   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves         5
6   USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       6
7   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNC       9  
 
J 88
1   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt       1
2   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       2
3   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli / Tim Price       3
4   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       4
5   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Connor Collins DNC         6  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin         1
2   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff         2
3   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer         3
4   USA 19 skal J 105 Paul Zajac       4
5   USA 513 Ataraxis J 105 Frank Latawiec       5
6   USA 585 Arete J 105 Stuart Van Winkle       6
7   USA 200 Apollo J 105 Michael Kontonotas DNC         9  
8   USA 63 63 J 105 George Ellis DNC       9  
 
J 70
1   USA 781 Pen Segal J 70 Jean marc Papin         1
2   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair         2
3   USA 98 Grins J/70 Ghislain Descamps DNC       5  
 

2021 American Yacht Club Fall Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 4


Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022