2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Walker Cup One Design Star Class 06/Mar/2016 11:10 AM 5.2 NM 15 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       1
2 25   GBR 8443 Swedish Blue Star Ante Razmilovic / Brian Hammersley       2
3 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       3
4 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       4
5 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       5
6 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       6
7 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       7
8 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       8
9 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       9
10 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       10
11 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       11
12 91   AUT 8423 8423 Star Christian Nehammer       12
13 60   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       13
14 40   GER 8427 econ industries Star Reinhard Schmidt / Uli Seeberger       14
15 20   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Juan Locatelli       15
16 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       16
17 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         17
18 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       18
19 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       19
20 3   ARG 8279 8279 Fabian MacGouan / Ariel Simonet         20
21 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       21
22 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       22
23 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         23
24 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         24
25 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         25
26 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Rick Burgess       26
27 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       27
28 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         28
29 6   USA 846 846 Marco Angiolini / Davide Leardini         29
30 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       30
31 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       31
32 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       32
33 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       33
34 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       34
35 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
36 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise DNC       44  
37 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNC       44  
38 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
39 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey DNC         44  
40 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNC         44  
41 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie DNF       44  
42 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson DNF         44  
43 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi DNS       44  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 4

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       10
2 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         25
3 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       31
4 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNC         44  
 
 
Star Class (Exalted Grand Master)
1 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann         23
2 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       34
3 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson DNF         44  
 
 
Star Class (Grand Master)
1 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz       3
2 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       6
3 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       8
4 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       9
5 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       16
6 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         17
7 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       18
8 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         24
9 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         28
10 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       30
11 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
12 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
13 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie DNF       44  
 
 
Star Class (Master)
1 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey DNC         44  
 
 
Star Class (Masters)
1 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       1
2 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       4
3 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       5
4 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       7
5 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       11
6 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       19
7 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       21
8 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       22
9 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       27
10 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       32
11 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNC       44  
12 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi DNS       44  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020