2021 Verve Cup Offshore Regatta
Preliminary Results Race 4
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
DF65
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 88
ORC
PHRF - ToT
Tartan 10
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
DF65
One Design
DF65
14/Aug/2021
06:47 PM
4 NM
Green Circle
One Design
J 111
14/Aug/2021
11:00 AM
5 NM
Green circle
ORC
ORC
14/Aug/2021
11:05 AM
Triple W/L Low
5 NM
Green Circle
One Design
Beneteau First 40.7
14/Aug/2021
11:10 AM
4.4 NM
Green Circle
One Design
J 109
14/Aug/2021
11:15 AM
4.4 NM
Red Circle
One Design
J 88
14/Aug/2021
11:00 AM
5 NM
Red Circle
PHRF_ToT
PHRF - ToT
14/Aug/2021
11:05 AM
5 NM
Red Circle
One Design
Beneteau First 36.7
14/Aug/2021
11:10 AM
4.2 NM
Red Circle
One Design
J 105
14/Aug/2021
11:15 AM
4.2 NM
Red Circle
One Design
Tartan 10
14/Aug/2021
11:28 AM
3.4 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
DF65 Racing
One Design Division
DF65
1
USA 57
Bravo Zulu
DF65
Lee Edwards
Chicago Yacht Club
1
2
USA 775
Blind Squirrel
DF65
Sue O’Neil
Refugee
2
3
USA 776
Carpe Vinum
DF65
Gerard ONeil
RBYC
3
4
431
Party Sapling
DF65
Conor O'Neil
Sail Newport
4
5
96
Bluehho
DragonForce 65
Daniel Burns
Chicago Yacht Club
5
6
USA 227
Windswept
DF65
Vince Cushing
Columbia Yacht Club
6
7
USA 92
92
DF65
Bart Heimlich
CYC
DNC
12
8
USA 300
Outbreak
DF65
Scott Eisenhardt
Milwaukee Yacht Club
DNC
12
9
USA 794
Shield Maiden
DF65
Virginia Debbink
MYC
DNC
12
10
USA 1217
Rode Rage
DF65
Justin Kalb
Columbia Yacht Club
DNS
12
11
33
Little Red
DF 65
Trey Ritter
4 Lakes
DNS
12
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Green Circle Racing
One Design Division
J 109
1
USA 368
Callisto
J 109
Kate and Jim Murray
Chicago YC / Seattle YC /Storm Trysail Club
1
2
USA 270
Vanda III
J 109
Jack Toliver
Chicago Yacht Club
2
3
USA 141
Smee Again
J 109
G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan
Chicago Yacht Club
3
4
USA 310
Blackfin
J 109
Keith Eickenberg
CYC
4
5
USA 245
Liquid Lounge II
J 109
Jim Caesar
Chicago Corinthian Yacht Club
5
6
USA 224
Courageous
J 109
Ray Douglas / Kris Maybach
Anchorage
6
J 111
1
USA 136
Shamrock
J 111
Jeffrey Davis
The Cleveland Yachting Club
1
2
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
Chicago Yacht Club
2
3
USA 112
Pura Vida
J 111
John Kalanik
CCYC
3
4
USA 20
Shmokin Joe
J 111
Jeff Schaefer
RYC
4
5
90
USA 90
Utah
J111
Bradley and Ian Faber
MBYC
5
6
USA 28
Warlock
J 111
Tom Dickson
CCYC
6
7
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi / Raman Yousefi
Columbia Yacht Club
7
8
USA 111
Skull Cracker
J 111
Daniel Kitchens
Chicago Yacht Club
8
Beneteau First 40.7
1
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
None
1
2
USA 51146
La Tempete
Beneteau First 40.7
Thomas Weber
Chicago Yacht Club
2
3
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
Chicago Corinthian Yacht Club
3
4
USA 51219
RhumbRunner
Beneteau First 40.7
Brian Goldman and Kathryn Goldman Finnegan
Columbia Yacht Club
4
5
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
Milwaukee Yacht Club
5
6
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
Columbia Yacht Club
6
ORC Division
ORC
(Triple W/L Low ToT)
1
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
CYC
0.7954
14/Aug/21 - 12:05:47
0:01:00:47
0:00:48:21
1
1
2
USA 52144
Eagles Wings
GS44
John Gottwald
CYC
0.7511
14/Aug/21 - 12:10:04
0:01:05:04
0:00:48:52
2
2
3
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
CYC
0.7147
14/Aug/21 - 12:14:17
0:01:09:17
0:00:49:31
3
3
4
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
Chicago Yacht Club
0.7287
14/Aug/21 - 12:17:03
0:01:12:03
0:00:52:30
4
4
5
USA 46892
Skye
Nelson Marek 46
Jeff & Jane Hoswell
Columbia Yacht Club
0.8098
14/Aug/21 - 12:11:34
0:01:06:34
0:00:53:54
5
5
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 88
1
USA 21
Banter
J 88
Ben Marden
Chicago Corinthian YC
1
2
USA 88
Exile
J 88
Andy Graff
Chicago Corinthian YC
2
3
USA 16
Gaucho
J 88
Dave Tufts
Rochester YC
3
4
USA 30
Windsong
J 88
Tim Wade
Chicago Corinthian Yacht Club
4
5
USA 12
Misty
J 88
Daniel Floberg
CYC
5
6
USA 29
Dutch
J 88
John & Jordan Leahey
Chicago Yacht Club
6
7
USA 100
P.A.J.A.M.A. Party
J 88
Alexander Abell
Chicago Yacht Club
7
8
USA 85
Julia
J 88
Grace and Michael Gillian
Chicago Yacht Club
8
9
USA 82
Blondie 2
J 88
Tod Patton
Milwaukee Yacht Club
9
10
USA 89
Funky Monkey
J 88
Michael Frerker
Chicago Yacht Club
10
11
USA 75
Norse
J 88
Jorgen Christiansen
N/A
11
J 105
1
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
Chicago Yacht Club
1
2
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
Chicago Yacht Club
2
3
349
Sealark
J 105
Clark Pellett
Chicago Yacht Club
3
4
USA 50638
Esprit d'Ecosse
J 105
Judith & Ross McLean
MORF
4
5
USA 295
Kinship
J 105
Josh Lutton
Chicago Yacht Club
5
6
USA 243
Phantom
J 105
Peter Schwarzbach
Chicago Corinthian Yacht Club
6
7
USA 104
Vytis
J 105
Gyt Petkus
Columbia Yacht Club
7
Tartan 10
1
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
CCYC
1
2
USA 352
Independence
T-10
Thomas Humphrey
SSC
2
3
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
CCYC
3
4
USA 33882
Honey Badger
T10
Thomas Kane
CCYC
4
5
410
Retention
T-10
Mark Croll
CYC
5
6
USA 356
Luna
T 10
Jeremy Alexis
JPYC
6
7
USA 403
Do you see what happens LARRY
LS 10
Christopher Manick
CCYC
7
8
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font/ Bruce Lamotte
Columbia Yacht Club
8
9
USA 32319
Perspicacity
T-10
Bob Cohen Adam Collins
CYC / Columbia
9
10
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
CCYC
10
11
USA 404
Diamond Girl
LS 10
Amy/Rick Cermak
Racine Yacht Club
11
12
USA 411
Minister
LS 10
Blane Boynton
Chicago Yacht Club
12
13
348
Kamikaze
T10
Darren Beck
CCYC
13
14
USA 26300
Winnebago
LS 10
Tim Rathbun
Columbia Yacht Club
14
15
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
Chicago Yacht Club
15
16
USA 30509
Grytviken
T-10
Piotr Madrzyk
Polish Yacht Club Chicago
16
17
USA 311
Mutiny
T-10
John Schellenbach
CCYC
17
18
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
CCYC
18
Beneteau First 36.7
1
USA 262
Maggie Mae
Beneteau First 36.7
Peter Wright
CYC
1
2
USA 60130
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
St John Yacht Club (USVI)
2
3
USA 235
Eclipse
Beneteau First 36.7
Peter Nielsen
Columbia Yacht Club
3
4
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich
JCYC
4
5
USA 60500
Veni Vidi Veatchi
Beneteau First 36.7
Jason Veatch
Chicago Yacht Club
5
6
USA 26219
FOG
Beneteau First 36.7
Greg Rasmussen
NA
6
7
USA 247
Painkiller 5
Beneteau First 36.7
Alice Martin
CYC
7
8
USA 219
Brawndo
Beneteau 36.7
Matthew Lescohier
Columbia
8
PHRF_ToT Division
PHRF - ToT
1
USA 56810
Archimedes III
C&C 115
Joe Hummel
Chicago Corinthian YC
69.0 / 1.0501
14/Aug/21 - 12:20:29
0:01:15:29
0:01:19:16
1
1
2
USA 25578
Paradigm Shift
C&C 115
Dave Dickerson
Chicago Yacht Club
72.0 / 1.0450
14/Aug/21 - 12:21:26
0:01:16:26
0:01:19:52
2
2
3
USA 61063
Ohana
Dehler 34c
Robert Smetters
Columbia
84.0 / 1.0252
14/Aug/21 - 12:27:18
0:01:22:18
0:01:24:22
3
3
4
USA 11508
Maskwa
C&C 115
Donald Waller
Burnham Park Yacht Club
69.0 / 1.0501
14/Aug/21 - 12:25:49
0:01:20:49
0:01:24:52
4
4
5
USA 60657
Scarlet Begonias
Dufour 36P
Kevin Foote
Chicago Yacht Club
72.0 / 1.0450
14/Aug/21 - 12:29:36
0:01:24:36
0:01:28:24
5
5
6
USA 42934
Whisper
Express 34
Thomas Barnes
Columbia Yacht Club
96.0 / 1.0062
14/Aug/21 - 12:34:54
0:01:29:54
0:01:30:27
6
6
2021 Verve Cup Offshore Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 4
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy