2021 Four Sisters Regatta
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Alpha Course One Design Club 420 White Sail 18/Jul/2021 01:09 PM    
Alpha Course One Design Optimist Green 18/Jul/2021 01:09 PM    
Alpha Course One Design Pram 18/Jul/2021 01:09 PM    

Bravo Course One Design Optimist 17/Jul/2021 01:32 PM    

Charlie Course One Design Club 420 Spinnaker 18/Jul/2021 12:58 PM    

Delta Course One Design 29er 17/Jul/2021 02:28 PM    
Delta Course One Design Laser 17/Jul/2021 02:28 PM    
Delta Course One Design Laser 4.7 17/Jul/2021 02:34 PM    
Delta Course One Design Laser Radial 17/Jul/2021 03:38 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Alpha Course Racing
One Design Division
Optimist Green
1   CAN 9 Mr. Mountain Dew Optimist Oliver Ruch       1
2   CAN 1390 none Optimist Luke MacKay       2
3   CAN 1635 CAN1635 Optimist Esme Pearson       3
4   CAN 1774 1774 Optimist Isla Sitter       4
5   CAN 2016 CAN 2016 Optimist Timothy Gavich       5
6   CAN 1821 none Optimist Rhys MacKay       6
7   CAN 1353 . Optimist Elliot Walker       7
8   Can 1677 NIKE Optimist Nikita Reuter       8
9   CAN 1606 NA Optimist Ethan MacLean       9
10   1201 McLaughlin Optimist Ava Gerber       10
11   CAN 1620 Swallow Optimist Jane Laderoute       11
12   Can 582 The Hulk Optimist Theo Reuter       12
 
Pram
1   2223 Tubby Pram Margaret MacGillivray       1
2   CAN 2201 Ducky Pram Clare Varty       2
3 Doyle Sailmakers  CAN 2245 2245 Pram Steven Sheppard       3
4   CAN 2267 Sam’s Tub Pram Samuel Dionne       4
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist
1   CAN 1585 Pink Panther (Blue) Optimist Oliver Leheup       1
2   CAN 1634 1634 (Red) Optimist Callum Ruch       2
3   166 CAN 166 (Blue) Optimist Sterling Ott       3
4   Can 1334 Opti (Blue) Optimist Phillip Duko       4
5   CAN 1782 n/a (Red) Optimist Tristan Miles       5
6   CAN 1818 CAN1818 (Red) Optimist Andi Kinnear       6
7   1822 Opti (Blue) Optimist Jack Gillis       7
8   MEX 1058 Spyro (Blue) Optimist Andres Noriega       8
9   CAN 1795 Rock It (Blue) Optimist Spencer Hrubant       9
10   CAN 1547 Dash (Red) Optimist Cheyenne Stafford       10
11   CAN 1413 CAN1413 (Red) Optimist Alec Bostan       11
12   1650 NA (Red) Optimist Jocelyn Zhu       12
13   CAN 1610 CAN 1610 (Blue) Optimist Emilie Leung       13
14   CAN 1798 Miss Piggy (Blue) Optimist Eva Doucette       14
15   CAN 1800 CAN1800 (Blue) Optimist Brodie Sorensen       15
16   1371 n/a Optimist Tiago Keilman       16
17   CAN 1804 1804 (Blue) Optimist Anna Chisholm       17
18   CAN 1720 Natom Bomb (Red) Optimist Thomas Storer       18
19   CAN 1721 Pegase (Red) Optimist Branwen Craig       19
20   CAN 1576 Neptune's Fury (Red) Optimist Sally Laderoute       20
21   CAN 1747 Mad Natom (Blue) Optimist Nathaniel Storer       21
22   1471 Optimist Hayden Keilman       22
23   1370 Tortuga (Blue) Optimist Alisia Bowgen       23
24   CAN 1669 Swan B (White) Optimist Bernard Luttmer       24
25   CAN 1796 CAN1796 (White) Optimist Tia Kinnear       25
26   CAN 1341 No Probllama (Red) Optimist Abigail Richards       26
27   CAN 1728 N/A (White) Optimist Charlotte Nugent       27
28   CAN 1786 Miss Piglet (White) Optimist Mia Doucette DNC       35  
29   CAN 1440 CAN1440 (White) Optimist Jaime Sorensen DNC       35  
30   1592 Opti (Red) Optimist Joel Voyer DNC       35  
31   1313 1313 (Blue) Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
32   CAN 1670 Boat (Blue) Optimist Olive Weakley DNC       35  
33   CAN 1410 RCYC (Blue) Optimist Cole Bennett DNC       35  
34   CAN 1594 CAN1594 (Blue) Optimist Elijah Pearson DNC       35  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Charlie Course Racing
One Design Division
Club 420 Spinnaker
1   8232 Lightning McQueen 420 Luke Strickland / Christian Voyer       1
2   8634 Knot 4 Sail 2.0 C 420 Olivia Delisle / Jonah Fy       2
3   CDA 8170 Louis II Club 420 Ainsley Lane / Paul Beaudoin       3
4   8873 Phlat Earth c420 Elle Pirie / Claire Podolsky       4
5   8630 Showboat C420 Quinn Cooke / Callum Cooke       5
6   8171 Usain Boat C420 Liam Marshall / Nathan Marshall       6
7   7148 CAN 7148 420 Rocky Walsworth / Owen Brohman       7
8   7421 Not Juan C420 Stefan Chin / Memo Ozdincer       8
9   CAN 9022 CAN 9022 420 Asher Williams / Robina Stewardson       9
10   CAN 8874 YviesIris 420 Aurora Norrie-Frank / Venus Mottaghyyan       10
11   CAN 855 420 Lucila Traid / Ginger Groen       11
12   CAD 7563 Pier Pressure C420 Eric Pinkerton / Adam Stang       12
13   8629 n/a c420 Spinnaker Emily Chan / Jack Hannah       13
14   4043 All of the above C 420 Joseph Weigensberg / Kai Smolin       14
15   7143 420 Jack Jacobs / Sophia Green       15
16   7154 SLYC C 420 William O'Callaghan / Finn Kimsa       16
17   7152 7152 420 Blane Rishor / Cameron Kinnear       17
18   8625 Paul C420 Emma Duong / Fern Coulter       18
19   8628 N/A c420 spinnaker Tiago Zuza / Aidan Van Droffelaar       19
20   CAN 6266 CAN c420 Graham O'Connor / Jack Graham       20
21   7044 Naut A Yacht c420 Marguerite Torres Stickney / Kate Gordon       21
22   7083 N/A Club 420 Merissa Anderton / Gabrielle Jensen       22
23   6811 CanAM c420 Hannah Abush / Alyssa Abush       23
24   Can 9084 N/a C420 Owen Henderson / Simon Von Cramon       24
25   7204 Gary 420 Valerie Arsenault / Estela Katchen       25
26   1 Team Ally and Sunny C420 Sunny Sun / Ally Jones       26
27   8633 ZIM Club 420 Luke Gardiner / Timothy Williams       27
28   7049 the anna C 420 Anna Van Raalte / charlie bolt       28
29   5640 the other 420 420 Oliver Cowan / west piercy       29
30   7149 Sinterklass C 420 Charlotte Andersons / Gabriel Cellarius       30
31   7607 SLSC C420 Jake Rix-Wilson / Cooper Wright       31
32   8414 Red 420 Cate Jacobs / Tess Van Bruggen       32
33   8551 TBC 420 C 420 Goran Staznik / Marcus       33
34   CAN 5642 NotThat420 420 Caelan Richardson-Queenan / Margo Karras       34
35   CAN 7144 na C 420 Julianne Taylor / Ava Simpson       35
36   8833 C420 C420 Samuel Evans / Charlotte Mason       36
37   6814 6814 C 420 Sean OMeara / Ben McRae       37
38   4293 N/A C420 spinnaker Theodore Lam / Alexander Lam BFD       44  
39   9028 9028 C420 Nathan Rumble / Lucas Quintas-Tang BFD       44  
40   CAN 7327 CAN7327 C420 Alexander Anderson / Ethan Anderson BFD       44  
41   7042 Jackson Podolsky c420 Jackson Podolsky / Adrian Wiltshire DNC       44  
42   8412 Blythe and Taylor 420 Blythe Brooks-Hill / Taylor Dalton DNC       44  
43   8872 Orange C420 Asher Mclelland / Michael Tahir DSQ       44  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Delta Course Racing
One Design Division
29er
1   CAN 2446 29er 29er Andreas Steinitz / Jackson Macaulay       1
2   CAN 2592 CAN 2592 29er Mattias Koechli / Andreas Koechli       2
3   CAN 2739 Team Tom Ford 29er Thomas Desrochers / Ford Amery       3
4   CAN 2604 Team Andrew Sebastian 29er Andrew Chisholm / Sebastian McClay       4
5   2411 N/A 29er Piper Howell / Owen Gormely DNC       7  
6   CAN 258 Sail Manly 29er Callum Bowness-Linegar / Devon Carrow RET       7  
 
Laser
1   204462 laser Laser Connor Whynot DNC       5  
2   CAN 194324 SPB Laser Greg Waghorne DNC       5  
3   208522 Quicksilver Laser Brett Slykerman DNC       5  
 
Laser 4.7
1   2 Laser Laser 4.7 Jack Nugent       1
2   204468 Laser Laser Angus McTavish       2
3   9 Laser 4.7 Laser Elizabeth Leheup       3
4   CAN 209339 can209339 LASER 4.7 Melissa OConnor       4
5   199954 199954 Laser Annika Hoogland       5
6   203682 No Name Laser 4.7 Elliot Loiselle DNC       10  
7   CAN 196054 Allspice Laser 4.7 Keira Barclay DNC       10  
8   1648 EW Laser Elliot Webster DNC       10  
 
Laser Radial
1   209331 none Laser Connor Rodness       1
2   214031 Laser Radial ILCA 6 / Laser Radial Mats Braaten       2
3   CAN 214043 214043 Laser Radial Braden Johnson       3
4   171660 N/A Laser Radial Jiarui Cao       4
5   CAN 216328 boat laser radial Finn O'Sullivan       5
6   CAN 215652 Laser Radial Jack Schauer       6
7   CAN 125057 Ginger Mobile Laser Radial Kyber Lovshin       7
8   210716 Laser Laser Radial Olivia Robin       8
9   CAN 208747 Laser Radial Keagan Valentine       9
10   199194 $$$ Laser Radial Quinn Szemeczko       10
11   CAN 210678 Matthew Laser Radial matthew burbidge       11
12   214514 214514 Laser Radial Katie Bowie       12
13   198054 198054 Radial Helios HE       13
14   187230 RCYC Laser Radial Adrian Tang       14
15   171148 dillons boat Laser Radial dillon soin       15
16   Can 200182 Stephanie Laser Steffen Williams       16
17   CAN 187739 Laser Laser Radial Colin O’Connor       17
18   214099 TBD Laser Max Bonin       18
19   CAN 216323 Laser Laser Radial Owen Maloney       19
20   CAN 201275 Polaris Junior ILCA 6 Malcolm MacGillivray       20
21   190279 190279 Laser radial Katie Brickell       21
22   214511 HQ!! Laser Radial Cynthia Chen       22
23   214044 laser Radial Rogan Boag       23
24   216324 - ILCA 6 Zoe Folsetter       24
25   CAN 218330 218330 Laser Radial Dylan Finch       25
26   CAN 196034 tbd Laser Claire Laderoute       26
27   214028 Davies Laser Radial Lindsay Davies       27
28   CAN 210628 Laser Radial Laser Radial Gavin White       28
29   CAN 196058 Laser Laser Radial Wila Mannella       29
30   CAN 214046 Daniella Laser Radial Daniella Woodbridge       30
31   CAN 200565 NA Laser Radial Luis Noriega       31
32   209676 209676 Laser Radial Megan Gilbey       32
33   196100 Blah Blah boat Laser Radial Lucas Nagy       33
34   187702 Helman laser Alex Batek       34
35   CAN 195868 Laser Laser Radial Ryan Leduc       35
36   177325 CAN 177325 Laser Radial Rhys Cashin       36
37   CAN 206104 206104 Laser Radial Timothy Panov       37
38   8928 Isaac Miletin's Laser Laser Isaac Miletin       38
39   149188 Bruce Laser Radial Joshua Kairo       39
40   Can 188716 Eleanor Laser radial Stanislav Kuzmenko       40
41   Can 194548 194548 Laser Radial Kai Filmer       41
42   167831 n/a Laser Radial Nate Devlin       42
43   20981 n/a Laser Radial Gabriel Lane       43
44   CAN 200606 Electra Laser Radial Catherine Jolicoeur-Becottte       44
45   170764 N/A Laser Clare Bolt       45
46   196061 Nolan's Laser radical Nolan Henneke BFD       60  
47   CAN 205445 Gecko Laser Radial Max Rogers DNC       60  
48   209679 n/a Laser Radial Kate Varty DNC       60  
49   216281 Laser Radial PSA Emilia Kubik DNC       60  
50   173943 Blue boat Laser Patrick Helyer DNC       60  
51   CAN 193300 CAN193300 Laser Robert Nicholson DNC       60  
52   209705 Unnamed Laser Radial Samantha Dwivedi DNC       60  
53   195668 Alex Laser Radial Alexander Downarowicz DNC       60  
54   CAN 182719 CAN 182719 Laser Radial Mark Gavich DNC       60  
55   CAN 187865 187865 Laser Radial Elizabeth Cesak DNC       60  
56   Can 174232 bluesclues Laser Emma Sampson DNC       60  
57   218580 Laser Laser Radial Kiara Davies RET       60  
58   Can 207227 Laser Laser Radial Ashley Gillis RET       60  
59   CAN 177338 None Laser (Radial) Hayden Breau RET       60  
60   192902 KateG Laser Kate Gorchakov RET       60  
61   198703 n/a Laser Radial Amalia Sienkiewicz DNC       61  
 

2021 Four Sisters Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 4

Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist (Blue)
1   CAN 1585 Pink Panther Optimist Oliver Leheup       1
2   166 CAN 166 Optimist Sterling Ott       3
3   Can 1334 Opti Optimist Phillip Duko       4
4   1822 Opti Optimist Jack Gillis       7
5   MEX 1058 Spyro Optimist Andres Noriega       8
6   CAN 1795 Rock It Optimist Spencer Hrubant       9
7   CAN 1610 CAN 1610 Optimist Emilie Leung       13
8   CAN 1798 Miss Piggy Optimist Eva Doucette       14
9   CAN 1800 CAN1800 Optimist Brodie Sorensen       15
10   CAN 1804 1804 Optimist Anna Chisholm       17
11   CAN 1747 Mad Natom Optimist Nathaniel Storer       21
12   1370 Tortuga Optimist Alisia Bowgen       23
13   1313 1313 Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
14   CAN 1670 Boat Optimist Olive Weakley DNC       35  
15   CAN 1410 RCYC Optimist Cole Bennett DNC       35  
16   CAN 1594 CAN1594 Optimist Elijah Pearson DNC       35  
 
 
Optimist (Red)
1   CAN 1634 1634 Optimist Callum Ruch       2
2   CAN 1782 n/a Optimist Tristan Miles       5
3   CAN 1818 CAN1818 Optimist Andi Kinnear       6
4   CAN 1547 Dash Optimist Cheyenne Stafford       10
5   CAN 1413 CAN1413 Optimist Alec Bostan       11
6   1650 NA Optimist Jocelyn Zhu       12
7   CAN 1720 Natom Bomb Optimist Thomas Storer       18
8   CAN 1721 Pegase Optimist Branwen Craig       19
9   CAN 1576 Neptune's Fury Optimist Sally Laderoute       20
10   CAN 1341 No Probllama Optimist Abigail Richards       26
11   1592 Opti Optimist Joel Voyer DNC       35  
 
 
Optimist (White)
1   CAN 1669 Swan B Optimist Bernard Luttmer       24
2   CAN 1796 CAN1796 Optimist Tia Kinnear       25
3   CAN 1728 N/A Optimist Charlotte Nugent       27
4   CAN 1786 Miss Piglet Optimist Mia Doucette DNC       35  
5   CAN 1440 CAN1440 Optimist Jaime Sorensen DNC       35  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021