2023 Colors Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Circle One: Buoy One Design Buoy J/88 04/Jun/2023 11:05 AM 5 NM 11 Kts
Circle One: Buoy One Design Buoy J/105 04/Jun/2023 11:10 AM 5 NM 11 Kts
Circle One: Buoy One Design Buoy T-10 04/Jun/2023 11:15 AM 4.2 NM 11 Kts

Circle Two: Buoy ORC Buoy ORC ToT - Spinnaker 03/Jun/2023 03:55 PM Triple W/L Low 4.2 NM 7 Kts
Circle Two: Buoy One Design Buoy Beneteau 40.7 03/Jun/2023 04:00 PM 4 NM 7 Kts
Circle Two: Buoy One Design Buoy J/109 03/Jun/2023 04:05 PM 4 NM 7 Kts
Circle Two: Buoy One Design Buoy Beneteau 36.7 03/Jun/2023 04:10 PM 4 NM 7 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle One: Buoy Racing
One Design Division
Buoy T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor CCYC       1
2   404 Diamond Girl LS10 Amy Cermak Racine Yacht Club       2
3   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun Columbia Yacht Club       3
4   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton Chicago Yacht Club       4
5   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand CCYC       5
6   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke Chicago Yacht Club       6
7   USA 348 KAZE T-10 Darren and Kristina Beck CCYC       7
8   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov CCYC       8
9   30509 Grytviken T10 Piotr Madrzyk PYCC       9
10   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Columbia       10
11   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish Anchorage Yacht Club       11
 
Buoy J/88
1   USA 21 Banter J 88 Ben Marden Chicago Corinthian YC       1
2   USA 88 Exile J 88 Andy Graff Chicago Corinthian YC       2
3   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey Chicago Yacht Club, Storm Trysail Club       3
4   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell Chicago Yacht Club       4
5   USA 85 Julia J 88 Grace and Michael Gillian Chicago Yacht Club       5
6   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker Chicago Yacht Club       6
7 North Sails  USA 22 Ariel J 88 MICHAEL COOK Chicago Corinthian Yacht Club       7
8 12   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg CYC DNS       9  
 
Buoy J/105
1   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett Chicago Yacht Club       1
2   129 Nyctosaur J 105 Mark Fruin Columbia Yacht Club       2
3   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean MORF       3
4 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh & Laura Lutton Chicago Yacht Club       4
5   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman Chicago Yacht Club       5
6   USA 673 The Asylum J/105 Jon Weglarz Columbia Yacht Club       6
7 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus Columbia Yacht Club DNS       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle Two: Buoy Racing
One Design Division
Buoy J/109
1   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans Storm Trysail Club       1
2   224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach Anchorage YC/Waukegan YC       2
3   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan Chicago Yacht Club       3
4   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar Chicago Corinthian Yacht Club       4
5   USA 246 Northstar J/109 Team Northstar **       5
6 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims Chicago Yacht Club       6
7   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede Columbia Yacht Club       7
8   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver Chicago Yacht Club       8
 
Buoy Beneteau 36.7
1 North Sails  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater Chicago Yacht Club       1
2 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin St John Yacht Club (USVI)       2
3   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen ColYC       3
4   119 Joie de Vie Beneteau 36.7 James Clouser Waukegan       4
5   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson MORF       5
6   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert Burnham Park Yacht Club       6
7   usa 101 Erizo de ar Beneteau Antoni Czupryna JCYC       7
8 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen ColYC       8
9   USA 4444 Nomad Beneteau First 36.7 Silviu & Cristina Petrea Sail Chicago       9
10   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin Chicago Yacht Club       10
11   USA 219 Brawndo Beneteau FIRST 36.7 Matthew Lescohier Columbia       11
12   USA 267 Venteux Beneteau First 36.7 Jon Van Norman & Justin Kalb Columbia Yacht Club RET       13  
 
Buoy Beneteau 40.7
1   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher Milwaukee Yacht Club       1
2   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell and Scot & Yvonne Ruhlander **       2
3   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce Columbia Yacht Club       3
4 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil Chicago Corinthian Yacht Club, Storm Trysail Club       4
5   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan & Brian Goldman Columbia Yacht Club       5
 
ORC Division
Buoy ORC ToT - Spinnaker (Triple W/L Low ToT)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill CYC 0.7230 03/Jun/23 - 16:38:27 0:00:43:27 0:00:31:25 1 1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd CYC 0.7982 03/Jun/23 - 16:36:01 0:00:41:01 0:00:32:44 2 2
3   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson Chicago Corinthian 0.7405 03/Jun/23 - 16:39:13 0:00:44:13 0:00:32:45 3 3
4   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi Columbia Yacht Club 0.7405 03/Jun/23 - 16:39:27 0:00:44:27 0:00:32:55 4 4
5   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel Chicago Corinthian YC 0.7140 03/Jun/23 - 16:42:07 0:00:47:07 0:00:33:38 5 5
6   28380 Unknown Lady NAI Bashford 41 / Sydney 41 David Ward Jackson Park Yacht Club 0.7684 03/Jun/23 - 16:45:07 0:00:50:07 0:00:38:31 6 6
 

Back to previous page
Main Menu

Skyway Yacht Works Goslings Revolution Brewing

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy