2017 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.181 30/Apr/17 - 12:00:40 0:01:00:40 0:01:11:39 1 1
2   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.165 30/Apr/17 - 12:01:54 0:01:01:54 0:01:12:07 2 2
3   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.124 30/Apr/17 - 12:05:58 0:01:05:58 0:01:14:09 3 3
4   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.160 30/Apr/17 - 12:04:12 0:01:04:12 0:01:14:28 4 4
5   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.213 30/Apr/17 - 12:01:24 0:01:01:24 0:01:14:29 5 5
6   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 30/Apr/17 - 12:04:17 0:01:04:17 0:01:14:46 6 6
7   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 30/Apr/17 - 12:06:56 0:01:06:56 0:01:14:54 7 7
8 UK Sailmakers  USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 30/Apr/17 - 12:03:10 0:01:03:10 0:01:16:15 8 8
9   USA 1200 High Noon Tripp 41 Kenneth Luczynski 1.207 30/Apr/17 - 12:04:35 0:01:04:35 0:01:17:57 9 9
10   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 1.256 30/Apr/17 - 12:02:32 0:01:02:32 0:01:18:33 10 10
11   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 30/Apr/17 - 12:01:26 0:01:01:26 0:01:20:18 11 11
12   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann DNC 1.167       13  
 
One Design Division
J 44
1   USA 43600 VAMP J 44 Leonard J Sitar       1
2   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       2
3   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick DNC       6  
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 51601 Desperado Custom 40 Leo Vasiliev 9.0 30/Apr/17 - 12:12:05 0:01:02:05 0:01:01:13 1 1
2   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers 24.0 30/Apr/17 - 12:14:27 0:01:04:27 0:01:02:08 2 2
3   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 30.0 30/Apr/17 - 12:15:36 0:01:05:36 0:01:02:42 3 3
4   USA 54555 Muskoka J 145C Neil Hindle -9.0 30/Apr/17 - 12:12:37 0:01:02:37 0:01:03:29 4 4
5   USA 26 Andiamo J111 Paul Strauch 36.0 30/Apr/17 - 12:18:16 0:01:08:16 0:01:04:47 5 5
6   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 33.0 30/Apr/17 - 12:18:17 0:01:08:17 0:01:05:06 6 6
7   USA 60449 Oakcliff's Weegie Columbia 32 Carbon Oakcliff Sailing 48.0 30/Apr/17 - 12:21:30 0:01:11:30 0:01:06:52 7 7
8   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor DNC 51.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       1
2   USA 125 Loki J 109 David Rosow       2
3   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       3
4 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       4
5   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       5
6 North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         6
7   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       7
8   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       8
9   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson DNC       10  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe       2
3   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       3
4   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       4
5   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston & Michael Turon       5
6   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       6
7   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       7
8   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       8
9 North Sails  GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       10  
 
J 70
1   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       1
2   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher       2
3   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa       3
4   USA 395 Semi Charmed J 70 Trevor Roach       4
5   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       5
6   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       6
7   USA 88 USA 88 J 70 Madelyn Ploch       7
8   USA 392 Slinky J 70 Scott Bursor       8
9 Doyle Sailmakers  USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       9
10   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon       10
11   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer       11
12   USA 92 J Rhino J 70 White Rhino Racing Team       12
13   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets       13
14   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea DNC       17  
15   USA 404 Victura J 70 Bill Walker DNC       17  
16   USA 332 332 J 70 Manuel Cadarso DNF       17  
 
J 88
1   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       1
2   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       2
3   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       3
4   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       4
5   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson DNC       8  
7   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige DNC       8  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 30/Apr/17 - 11:59:01 0:00:54:01 0:00:47:48 1 1
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 30/Apr/17 - 12:00:45 0:00:55:45 0:00:48:23 2 2
3   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke 84.0 30/Apr/17 - 12:00:44 0:00:55:44 0:00:49:18 3 3
4   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 99.0 30/Apr/17 - 12:05:30 0:01:00:30 0:00:52:55 4 4
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 129.0 30/Apr/17 - 12:08:32 0:01:03:32 0:00:53:39 5 5
6   USA 69329 Renegade Soverel 33 Kenneth Luczynski DNC 90.0       8  
7 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo DNC 81.0       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019