2019 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
Class 1 IRC
1   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 04/May/19 - 12:27:01 0:00:52:01 0:01:01:23 1 1
2   USA 39 Christopher Dragon Ker40+ Andrew & Linda Weiss 1.264 04/May/19 - 12:26:55 0:00:51:55 0:01:05:37 2 2
3   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 1.181 04/May/19 - 12:31:50 0:00:56:50 0:01:07:07 3 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.180 04/May/19 - 12:32:23 0:00:57:23 0:01:07:43 4 4
5   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.165 04/May/19 - 12:34:27 0:00:59:27 0:01:09:16 5 5
6   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard 1.163 04/May/19 - 12:36:41 0:01:01:41 0:01:11:44 6 6
7   USA 61180 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Midshipman Benjamin White 1.192 04/May/19 - 12:40:45 0:01:05:45 0:01:18:22 7 7
 
One Design Division
Class 2 J 44
1   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       1
2   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       3
4   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       5
6   USA 4408 Katana J 44 William Mooney       6
 
PHRF Division
Class 3 (W/L) PHRF
1   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Farr 40 Blue 0.0 04/May/19 - 12:25:23 0:00:40:23 0:00:40:23 1 1
2   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 27.0 04/May/19 - 12:33:39 0:00:48:39 0:00:47:48 2 2
3   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 04/May/19 - 12:35:36 0:00:50:36 0:00:50:36 3 3
4   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Neeko Helbich 30.0 04/May/19 - 12:38:28 0:00:53:28 0:00:52:31 4 4
5   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 15.0 04/May/19 - 12:39:12 0:00:54:12 0:00:53:44 5 5
6   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 87.0 04/May/19 - 12:41:38 0:00:56:38 0:00:53:53 6 6
7   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 04/May/19 - 12:43:57 0:00:58:57 0:00:55:49 7 7
8   USA 112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 04/May/19 - 12:42:45 0:00:57:45 0:00:55:57 8 8
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
Class 1 J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       2
3 Quantum Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       3
4   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       4
5 North Sails  USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       5
6   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson DNC       9  
7   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach DNC       9  
8   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd DNC       9  
 
Class 2 J 88
1   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       1
2   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       4
5   USA 1 Andiamo J 88 Paul Strauch       5
6   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet DNC       7  
 
Class 3 J 105
1   USA 65 Solution J 105 David Willis       1
2   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       2
3   USA 50848 Skipperdee J 105 David Greenhouse       3
4   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       4
5   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       5
6   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       6
7   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       7
8   USA 418 Echo J 105 Greth Lester       8
9   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       9
10   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles       10
11   USA 324 Young American-324 J 105 Young American       11
12   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
13   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNC       15  
14   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff DNF       15  
 
Class 4 J 70
1   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       1
2   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney         2
3   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       3
4   USA 92 JRhino J 70 White Rhino Racing       4
5   USA 646 Althea J 70 Walter Florio       5
6   USA 781 Stratos J 70 Marcus Wunderlich       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 332 EOLO J 70 Manuel Cadarso DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019