2019 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

East Course IRC IRC 29/Sep/2019 11:00 AM 3.8 NM  
East Course PHRF PHRF1 29/Sep/2019 11:05 AM 3.8 NM  
East Course One Design J 44 29/Sep/2019 11:10 AM 3.8 NM  
East Course PHRF PHRF2 29/Sep/2019 11:15 AM 3.8 NM  
East Course PHRF Performance Cruising - PHRF 06/Oct/2019 11:35 AM 10.9 NM  

South Course One Design J 109 28/Sep/2019 03:00 PM 4.2 NM  
South Course One Design J 88 28/Sep/2019 03:05 PM 4.2 NM  
South Course One Design J 105 28/Sep/2019 03:27 PM 4.2 NM  
South Course One Design J 70 28/Sep/2019 03:32 PM 2.2 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.315 29/Sep/19 - 11:36:09 0:00:36:09 0:00:47:32 1 1
2   USA 61880 M.A.T. 1180 YCC M.A.T. 1180 Kenneth Luczynski 1.192 29/Sep/19 - 11:41:17 0:00:41:17 0:00:49:13 2 2
 
One Design Division
J 44
1   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       1
2   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       2
3   USA 42880 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       3
4   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 June & Amanda Kendrick       5
6   USA TBD SUNY Maritime - Charlie V J 44 SUNY Maritime College       6
 
PHRF Division
PHRF1
1   USA 52875 Peacemaker YCC Ker 11.5 Leo Vasiliev 9.0 29/Sep/19 - 11:44:01 0:00:39:01 0:00:38:27 1 1
2   USA 51695 Oakcliff Farr 40 Black Farr 40M Oakcliff Sailing 0.0 29/Sep/19 - 11:45:19 0:00:40:19 0:00:40:19 2 2
3   USA39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 29/Sep/19 - 11:47:43 0:00:42:43 0:00:40:49 3 3
4   USA 60711 Phantom XP44 Chris Schoen 12.0 29/Sep/19 - 11:46:41 0:00:41:41 0:00:40:55 4 4
5   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 29/Sep/19 - 11:47:50 0:00:42:50 0:00:40:56 5 5
6   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 29/Sep/19 - 11:47:29 0:00:42:29 0:00:40:58 6 6
7   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 24.0 29/Sep/19 - 11:47:37 0:00:42:37 0:00:41:06 7 7
8   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Neeko Helbich 30.0 29/Sep/19 - 11:48:34 0:00:43:34 0:00:41:40 8 8
9   USA 46597 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 0.0 29/Sep/19 - 11:48:28 0:00:43:28 0:00:43:28 9 11
10   USA 60874 Xpatriate Xp44 Peter Grueterich DNC 12.0       11  
 
PHRF2
1 155   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 29/Sep/19 - 12:04:14 0:00:49:14 0:00:42:58 1 9
2   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 90.0 29/Sep/19 - 12:03:54 0:00:48:54 0:00:43:12 2 10
3   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 29/Sep/19 - 12:05:32 0:00:50:32 0:00:45:01 3 12
4   112 Reviver J/112e Scott Devine 57.0 29/Sep/19 - 12:04:37 0:00:49:37 0:00:46:00 4 13
 
Performance Cruising - PHRF
1   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 12.0 06/Oct/19 - 13:14:09 0:01:39:09 0:01:36:58 1 14
2   USA 52300 Jules Baltic 52 Thomas Dunn 15.0 06/Oct/19 - 13:16:36 0:01:41:36 0:01:38:53 2 15
3   USA 61183 In Theory JPK 1080 Peter McWhinnie 45.0 06/Oct/19 - 13:23:08 0:01:48:08 0:01:39:57 3 16
4   USA 52559 Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller 39.0 06/Oct/19 - 13:22:48 0:01:47:48 0:01:40:43 4 17
5   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 21.0 06/Oct/19 - 13:21:49 0:01:46:49 0:01:43:00 5 18
6   USA 71 Red Stripe Flying Tiger 10m Daniel DelBello 54.0 06/Oct/19 - 13:32:11 0:01:57:11 0:01:47:22 6 19
7   43520 Chieftain Frers 45 W Robert Chuda 60.0 06/Oct/19 - 13:35:38 0:02:00:38 0:01:49:44 7 20
8   USA 61081 Phantom X-treme 32 peter hein -15.0 06/Oct/19 - 13:22:12 0:01:47:12 0:01:49:55 8 21
9   USA 61117 Ohana Dehler 42 Ken Wisdom 57.0 06/Oct/19 - 13:36:26 0:02:01:26 0:01:51:05 9 22
10   USA 40866 Black Mallard Cardinal 46 Tracy McRoberts 102.0 06/Oct/19 - 13:52:27 0:02:17:27 0:01:58:55 10 23
11   USA 114 Cathexis X382 Bryan Schapperle 78.0 06/Oct/19 - 13:48:37 0:02:13:37 0:01:59:27 11 24
12   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp DNC 24.0       16  
13   USA 48 Sirius J 33 Charles A. Taus DNC 81.0       16  
14   USA 407 Sundari Farr 400 Barry Gold / Scott Florio DNC -15.0       16  
15   USA 67 Spirit of '76 C&C 115 Alan Borst DNC 75.0       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       1
2   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       2
3 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       3
4   USA 125 Loki J 109 David Rosow       4
5   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       5
6   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       6
7 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       7
8 01   USA 52278 TBD J 109 Julia ODowd       8
9   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       9
10   USA 337 SeaWolf J 109 Ken ODonnell       10
11   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       11
12   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran       12
13   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       13
 
J 88
1   USA 33 Cloud9 J 88 John Sommi       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli       3
4   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       4
5   USA 1 Andiamo J88 Paul Strauch         5
6   CAN 84 Give'r J 88 Tim Sweet       6
7   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       7
8   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks DNC       12  
9   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry DNC       12  
10   USA 35 USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka DNC       12  
11   USA 90 Surfer Girl J 88 Keith Rehder DNC       12  
 
J 105
1   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       1
2   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       2
3   USA 65 Solution J 105 David Willis       3
4   USA 170 Conundrum J 105 Jeremy Henderson / Harald Edegran       4
5   USA 19 skal J 105 Paul Zajac       5
6   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       6
7   GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles       7
8   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       8
9   USA 331 Gray Matter J 105 John and Marisa Koten       9
10   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       10
11   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack       11
12   USA 389 Privateer J 105 SUNY Maritime College       12
13   USA 568 Honey Badger J 105 Brian Nelson DNC       15  
14   PUR 95 UmaStar J 105 Julio Reguero DNC       15  
 
J 70
1   USA 551 USA 551 J 70 John Gochberg       1
2   USA 497 Yogi J 70 U.S. Coast Guard Academy       2
3   USA 332 Eolo J 70 Manuel Cadarso       3
4   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon       4
5   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps       5
6   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       6
7   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       9  
8   USA 343 Truckin' J 70 Alex Meleney DNC       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021