165th NYYC Annual Regatta
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
IRC Division
IRC 1
1 17 North Sails  IVB 1997 Beau Geste IRC 52 Karl Kwok 1.418 16/Jun/19 - 12:21:24 0:01:16:24 0:01:48:20 1 14
2   GBR 11152N Gladiator TP52 Tony Langley 1.415 16/Jun/19 - 12:22:39 0:01:17:39 0:01:49:52 2 15
3   USA 55052 FOX IRC 52 Victor Wild 1.416 16/Jun/19 - 12:23:43 0:01:18:43 0:01:51:28 3 16
4   MON 888 Fling 16 Botin 56 Irvine Laidlaw DNF 1.469       5  
 
IRC 2
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Austin and Gwen Fragomen 1.314 16/Jun/19 - 12:06:27 0:00:56:27 0:01:14:11 1 8
2   USA 61136 Tschuss Ker 40+ christian Zugel 1.273 16/Jun/19 - 12:09:15 0:00:59:15 0:01:15:26 2 9
3   USA 39 Christopher Dragon Ker 40+ Andrew & Linda Weiss 1.265 16/Jun/19 - 12:11:49 0:01:01:49 0:01:18:12 3 10
4   USA 60206 Dream Crusher Kernan 47 Devin McGranahan 1.329 16/Jun/19 - 12:09:02 0:00:59:02 0:01:18:27 4 11
5   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.314 16/Jun/19 - 12:10:29 0:01:00:29 0:01:19:29 5 12
6   USA 52643 Settler NEB Tripp 43 Thomas Rich 1.217 16/Jun/19 - 12:17:02 0:01:07:02 0:01:21:35 6 13
7   NZL 8008 Rikki R/P 42 Bruce Chafee DNF 1.224       11  
8   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka DNS 1.219       11  
9   USA usa 103 Baby B. Dunning 42 Jim Grundy DNS 1.275       11  
10   USA 2600 Siren RP 56 William Hubbard DNS 1.341       11  
 
IRC 4
1   USA 52939 Teamwork J 122 Team Syndicate 1.086 16/Jun/19 - 12:13:32 0:00:58:32 0:01:03:34 1 1
2   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward/Sedgwick Ward 1.099 16/Jun/19 - 12:14:28 0:00:59:28 0:01:05:21 2 2
3   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.092 16/Jun/19 - 12:15:07 0:01:00:07 0:01:05:39 3 3
4   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.089 16/Jun/19 - 12:15:37 0:01:00:37 0:01:06:01 4 4
5   USA 42324 Coast Guard - Glory J/44 US Coast Guard Academy 1.090 16/Jun/19 - 12:15:38 0:01:00:38 0:01:06:05 5 5
6   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss 1.104 16/Jun/19 - 12:16:12 0:01:01:12 0:01:07:34 6 6
7   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg 1.084 16/Jun/19 - 12:18:15 0:01:03:15 0:01:08:34 7 7
 
One Design Division
J109
1   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy       1
2 Quantum Sails  USA 51 Rush J 109 commmerce2@sweetsers.com Sweetser       2
3   USA 162 Leading Edge J 109 Tom Sutton       3
4   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       4
5 Quantum Sails  USA 46 Gambit J 109 Brian Kiley DNC       7  
6 North Sails  USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio DNF       7  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1
1   X/9 Santana S&S 55 Wendy Schmidt 32.2 / 75 16/Jun/19 - 11:58:28 0:00:53:28 0:00:46:43 1 5
2   16 Dorade S&S 52 Matt Brooks 31.5 / 79 16/Jun/19 - 11:59:09 0:00:54:09 0:00:47:02 2 6
3   USA 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.1 / 75 16/Jun/19 - 12:00:01 0:00:55:01 0:00:48:16 3 7
4   USA 18 Angelita 8 Metre Skelsey / Croll 27.6 / 105 16/Jun/19 - 12:03:38 0:00:58:38 0:00:49:11 4 8
5   US-1 Wild Horses W.76 Donald Tofias 50.8 / -3 16/Jun/19 - 12:01:01 0:00:56:01 0:00:56:17 5 9
 
Classics 2
1   US 55 Lucie 6 Metre Craig Healy 21.9 / 156 16/Jun/19 - 12:08:15 0:00:58:15 0:00:44:13 1 1
2   24-7 Leaf Luders 24 Chris Bouzaid 21.7 / 158 16/Jun/19 - 12:09:20 0:00:59:20 0:00:45:07 2 2
3   R 40 Gamecock R Class Peter McClennen 22.6 / 148 16/Jun/19 - 12:08:43 0:00:58:43 0:00:45:24 3 3
4   L 2 Belle Luders 24 Joe Loughborough 22.8 / 147 16/Jun/19 - 12:09:48 0:00:59:48 0:00:46:34 4 4
5   R 3 Ruweida V R Class Joseph Huber DNC 23.6 / 139       9  
6   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust DNC 22.9 / 145       9  
7   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes DNC 23.4 / 141       9  
8   14 Syce 6 Metre Bob & Farley Towse DNF 20.7 / 169       9  
 
One Design Division
S Class
1   6 Vela Herreshoff S Class Christian Teichmann       1
2   8 Osprey Herreshoff S Class Michael McCaffrey       2
3   57 Squaw Herreshoff S Class Matt Hayes       3
4   7 Firefly Herreshoff S Class Cory Silken       4
5   2 Lady Luck Herreshoff S Class Nicholas Sollecito       5
6   27 Mischief Herreshoff S Class Walter Bopp       6
7   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       7
8   15 Shona Herreshoff S Class Robert Hutchinson DNC       11  
9   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis DNC       11  
10   S-4 Stallion Herreshoff S Class Donald Tofias DNC       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
PHRF Division
PHRF 1
1   GRE 55 Irie 2 Kerr 55 Brian Cunha DNC -63.0       4  
2   USA 55655 Simon Says Andrews 70 Lorenzo Vascotto DNC -75.0       4  
3 North Sails  USA 50015 Jambi Bermuda 50 John Levinson DNC -31.0       4  
 
PHRF 3
1   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne 87.0 16/Jun/19 - 15:26:41 0:01:26:41 0:01:12:55 1 12
2   USA 6 Agent 99 J 99 Jeff Johnstone 78.0 16/Jun/19 - 15:25:28 0:01:25:28 0:01:13:08 2 13
3   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce, Reservitz, and Wagner 93.0 16/Jun/19 - 15:29:38 0:01:29:38 0:01:14:55 3 14
4   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist 93.0 16/Jun/19 - 15:30:03 0:01:30:03 0:01:15:20 4 15
5   1976 Mischief Sequin 40 Brad Hastings 85.0 16/Jun/19 - 15:30:19 0:01:30:19 0:01:16:52 5 16
6   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa 93.0 16/Jun/19 - 15:32:15 0:01:32:15 0:01:17:32 6 17
7   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 16/Jun/19 - 15:34:39 0:01:34:39 0:01:19:28 7 18
8   USA 30521 Glim C&C 40 William Klein 93.0 16/Jun/19 - 15:34:15 0:01:34:15 0:01:19:32 8 19
9 Quantum Sails  USA 61187 Artemis Beneteau First 36.7 Trevor Nelson 84.0 16/Jun/19 - 15:33:28 0:01:33:28 0:01:20:11 9 20
10   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 16/Jun/19 - 15:33:02 0:01:33:02 0:01:20:13 10 21
11   USA 43 Grimace J 100 Dawson Hodgson DNC 86.0       14  
12 Other  41001 BLUENOSE Jeanneau 410 Glenn Walters RET 87.0       14  
13   USA 52439 Kalevala II Grand Soleil 37 B&C Tapio Saavalainen RET 78.0       14  
 
PHRF 4
1   USA 126 Scoundrel 6 Metre Jamie Hilton 126.0 16/Jun/19 - 15:17:25 0:01:12:25 0:00:57:18 1 1
2   USA 269 Mighty Puffin J 29 Steve Thurston 111.0 16/Jun/19 - 15:16:38 0:01:11:38 0:00:58:19 2 2
3   USA 40561 Dirty Harry J 29 Jack McGuire 110.0 16/Jun/19 - 15:17:32 0:01:12:32 0:00:59:20 3 5
4   USA 711 Odyssey S&S David/Alfred Brodsky/VanLiew 136.0 16/Jun/19 - 15:22:09 0:01:17:09 0:01:00:50 4 7
5   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 16/Jun/19 - 15:22:43 0:01:17:43 0:01:03:33 5 9
6   USA 140 Lorelei Hanse 348 David Johnson 147.0 16/Jun/19 - 15:29:01 0:01:24:01 0:01:06:23 6 10
7   USA 61500 Bird GulfStar 50 TM Ed Steedman 155.0 16/Jun/19 - 15:30:10 0:01:25:10 0:01:06:34 7 11
8   790 Easterly S&S 45 David Kriegel DNC 138.0       9  
 
PHRF - Navigator Non-Spinnaker
1   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 16/Jun/19 - 15:24:30 0:01:14:30 0:00:58:40 1 3
2   40968 Caneel C&C 41 Chip Hawkins 100.0 16/Jun/19 - 15:20:52 0:01:10:52 0:00:58:52 2 4
3   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 145.0 16/Jun/19 - 15:27:23 0:01:17:23 0:00:59:59 3 6
4   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 16/Jun/19 - 15:24:47 0:01:14:47 0:01:01:57 4 8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
IRC Division
IRC 3
1   USA 45454 Ticket to Ride Swan 45 Edward Whitmore 1.180 16/Jun/19 - 14:19:48 0:00:39:48 0:00:46:58 1 1
2   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 16/Jun/19 - 14:20:08 0:00:40:08 0:00:47:26 2.5 2
3   USA 1 Incognito J 121 Joe Brito 1.124 16/Jun/19 - 14:22:12 0:00:42:12 0:00:47:26 2.5 3
4   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.126 16/Jun/19 - 14:23:03 0:00:43:03 0:00:48:28 4 4
5   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.147 16/Jun/19 - 14:22:36 0:00:42:36 0:00:48:52 5 5
6   USA 60059 Ranger Farr 40 Hayden Kuzemchak 1.180 16/Jun/19 - 14:22:06 0:00:42:06 0:00:49:41 6 6
7   USA 70059 Zephyr Farr 40 Zack Bauer 1.180 16/Jun/19 - 14:22:39 0:00:42:39 0:00:50:20 7 7
8   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 1.172 16/Jun/19 - 14:23:06 0:00:43:06 0:00:50:31 8 8
9   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.167 16/Jun/19 - 14:24:48 0:00:44:48 0:00:52:17 9 9
 
One Design Division
Melges IC37
1   USA 013 Members Only IC37 Cross/Kinney/ Swett       1
2   USA 006 Double Jointed IC37 Andy Fisher / Ray Wulff       2
3   USA 018 Thin Ice IC37 Stuart Hebb       3
4   USA 016 Arethusa IC37 Phil Lotz       4
5   USA 008 Apparition 37 IC37 Ken Colburn       5
6   USA 007 205 IC37 Peter Cummiskey       6
7 North Sails  USA 014 Octopus IC37 James Wilson       7
8   USA 012 Blazer IC37 Christopher Culver       8
9   USA 005 Rush IC37 Thomas Stark Ben Wagner       9
10   USA 010 Vigilant IC37 John Hele / David Howard       10
11   USA 009 Yonder IC37 douglas newhouse       11
12   USA 011 Corinthian Spirit II IC37 Ganson Evans       12
13   GBR 002 Qubit IC37 Chris Lewis       13
14   USA 003 Rima37 IC37 John Brim       14
15   USA 004 Das Blau Max IC37 Cory Sertl / Peter Denton DNF       18  
16   USA 015 Flatline IC37 Jay Schachne DNS       18  
17   USA 017 Chesapeake IC37 Will & Marie Crump DSQ       18  
 
12 Metre - Modern
1   USA 27 Enterprise (M) 12 Metre Clayton Deutsch       1
2   USA 26 Courageous (M) 12 Metre Ralph Isham /Alexander Auersperg       2
3   US 22 Intrepid (M) 12 Metre Jack Curtin       3
4   K 22 Victory 83 (M) 12 Metre Dennis Williams       4
5   KA 10 Challenge 12 (M) 12 Metre Jack LeFort       5
6   USA 30 Freedom (M) 12 Metre Charles Robertson       6
 
12 Metre - Traditional / Grand Prix
1   KZ 3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       1
2   KZ 7 Kiwi Magic (GP) 12 Metre Johan Blach Petersen       2
3   USA 21 American Eagle (T) 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       3
4   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       4
5   US 16 Columbia (T) 12 Metre Kevin Hegarty / Anthony Chiurco       5
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1 16   USA 16 Convexity M32 Don Wilson       1
2 12   USA 5 Skiff Sailing Foundation M32 Skiff Sailing Foundation       2
3   USA 21 Convergence M32 Jennifer Wilson       3
4 60   USA 60 Midtown Racing M32 Laurence Phillips       4
5   NED69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       5
6   GBR 40 GBR SailGP M32 Chris Draper       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019