2019 Bayview One Design Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle A Racing
One Design Division
Star
1   DEN 8261 Dark Star Star Rob Wood       1
2   USA 8187 Compulsion Star Terry Gibney       2
3   USA 6730 RagDoll Star George Macon       3
4   USA 8084 8084 Star Robert Teitge DNF       6  
 
Lightning
1   USA 313 313 Lightning Kevin Morin       1
2   USA 15545 15545 Lightning Todd Wake       2
3   USA 14867 14867 Lightning Ernest Dieball       3
4   USA 15511 Atom Lightning Jim Allen       4
5   USA 14618 Flying Circus Lightning Harrison George       5
6   USA 14515 Bikini Bottom Lightning John Morley       6
7   USA 14842 Lightning Tom Klaban       7
8   USA 14774 14774 Lightning Tom Vickers       8
9   USA 15512 Red Solo Cup Lightning Mark Allen       9
10   USA 15300/15313 313 Lightning Emily Simon       10
11   USA 14508 14508 Lightning Jody Kjoller       11
12   USA 15513 Spinnaker Ninja Lightning Trey Rose       12
13   USA 14690 Harrisment Lightning Gregory Harris       13
14   CAN 14174 In Lieu Lightning David Sprague       14
15   USA 15474 Log Ride Lightning Rob Linden       15
16   USA 15346 Resurrection Lightning Matt Warner       16
 
Finn
1   USA 101 Finn Finn peter frissell       1
2   CAN 7 Monarch Finn Adam Nicholson       2
3   USA 3/24 Red Handed Finn Will Libcke       3
 
Wayfarer
1   USA 11221 Marc Bennett Wayfarer Marc Bennett       1
2   USA 10861 Jamaica Blue Wayfarer Dave McCreedy       2
3   USA 10977 Pandamonium Wayfarer Robert Wierdsma       3
4   CAN 11222 Sound Check Wayfarer David Pugh       4
5   USA 11044 Cassandra Wayfarer Tony Krauss       5
6   USA 453 Woodwind Wayfarer David Wilpula       6
7   1389 Gliondar Wayfarer Matt Dailey       7
 
Flying Scot
1   EBC59 Eaton Kelly Flying Scot Paul Lee       1
2   5235 5235 Flying Scot Brian Hawkins       2
3   USA 12 Wide Bottom Beauty Flying Scot Roy Lamphier       3
4   4819 Pretty boat Flying Scot Garrie Hankins       4
5   10 Marlin Spike Flying Scot Katie Ruffing       5
6   25 Some Floozy Flying Scot Kerry Pebbles       6
7   11 Marna the Marlin Flying Scot Marina Lamphier       7
8   USA 345 USA 345 Flying Scot Timothy Blachut DNS       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle C Racing
One Design Division
Tartan 10
1   USA 376 Hooligan: Flat Stanley Racing T-10 Trey Sheehan       1
2   USA 31126 TAZ T-10 Hanson Bratton       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Proper Villain T-10 Nick Ward - Greg Kinney       3
4   USA 343 Team Iball T-10 Scott Irwin       4
5   USA 67814 Hillbilly Deluxe T-10 Jim Herold       5
6   USA 126 Britsar T-10 Ken Schram       6
7   USA 300 Pulsation T-10 John Schaeffer       7
8   USA 31 Double Jeopardy T-10 Sean Murphy       8
 
C&C 35 Mk I
1   USA 15560 Contender C&C 35 MK I Gary Graham       1
2   USA 5133 Regardless C&C 35 Mk I Dan Padilla       2
3   CAN 4605 Underdog C&C 35 Mk I Cameron Paine       3
4 Doyle Sailmakers  USA 11166 Shamrock C&C 35 Mk I Russel Keys and Clyde Guensche       4
5 Ullman Sails  USA 10380 Siochail C&C 35 Mk I Brian Geraghty       5
6   USA 14032 Mystic C&C 35 Mk I Bob Mann       6
 
Express 27
1   USA 32122 Riptide Express 27 John Walton       1
2   USA 62 Das Boot Express 27 Harald Kolter       2
3   USA 108 AirForce Express 27 Perrin Fortune       3
4   USA 25 Ruby My Dear Express 27 Franklin Poupore       4
5   USA 40401 Mika Express 27 Jerry Lohmeyer       5
 
Cal 25
1   USA 245 Pagan Baby Cal 25 Marc & Eric Hollerbach       1
2   USA 758 Never Alone Cal 25 Paul/Ross Nuechterlein       2
3   USA 1640 Voodoo Child Cal 25 Elliot Lee       3
4   USA 1062 Frunobulax Cal 25 Patrick J. Cazabon / Robert J. Cazabon       4
5 North Sails  USA 466 Patriot Cal 25 John / Tracy McAllister       5
6   USA 1029 Holmebrew Cal 25 David Holme       6
7   USA 1291 Blew By You Cal 25 Suzanne and Bob Scoville       7
8   USA 694 Chickenhawk Cal 25 Mark Pinney       8
9   USA 726 Wicked Cal 25 Karl Kuspa       9
10   USA 855 the Good Guys Cal 25 Peter Wenzler       10
11   USA 688 Thor Cal 25 Keith Ziegler       11
12   USA 5633 Hercules Mulligan Cal 25 Hans Brieden       12
13   USA 779 Details Cal 25 Lance Smotherman       13
14   USA 1498 Forty Two Cal 25 Curtis Rozelle       14
15   USA 1239 Sehnsuchtsbang Cal 25 Christopher Van Antwerp       15
16   USA 15861 Second Wind Cal 25 Don Healy       16
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
River Course Racing
One Design Division
J 70
1   USA 316 Pale Horse J 70 Jake Christy       1
2   USA 313 FM J 70 Tod Sackett       2
3   CAN 8 JAM J 70 Mark Wolff       3
4 1032   USA 1032 Bamm-Bamm J 70 Steven Briggs       4
5   USA 1025 Hot Ticket J 70 Michael Kirkman       5
6 Ullman Sails  USA 482 Vital Signs J 70 John Morreale       6
7   USA 236 little side hustle J 70 Ted Pinkerton       7
8   USA 1034 Helium J 70 Mark Allen / Mike Welch       8
9   USA 1029 Miss Killer J 70 Don Glover       9
 
Viper 640
1   USA 294 Jackpot Viper 640 Lee Shuckerow       1
2   CAN 288 Oshunmare Viper 640 Steve Chapman       2
3   43 zigzag Viper 640 Steve Conger       3
4   CAN 85 EH Game Viper 640 Matt Bennett / Mitch Van Reenen       4
5   CAN 292 Northern Honey Badger Viper 640 Brian Johansen       5
6   CAN 194 Black Sheep Viper 640 Darren & Steve Gilbert       6
 

Back to previous page
Main Menu

Mount Gay Rum Luca Mariano North Sails Tito's Vodka
Coral Reef Sailing Apparel VanTol & Vitelli Insurance   

Copyright © Interactive Creations 2000-2019