2014 Sperry Top-Sider Chicago NOOD Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 105
1   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       1
2   USA 505 Here's Johnny J 105 John Moore       2
3   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       3
4   USA 104 Vytis J 105 Tom and Gyt Petkus       4
5   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       5
6   USA 444 Rocking Horse J 105 Sandy Curtiss       6
7   USA 421 Bella J 105 Steve Knoop       7
8   USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates       8
9   USA 643 Smokin' J J 105 Michael Ludtke       9
10   USA 384 Valhalla J 105 Mike Newman DNC       11  
 
J 109
1   USA 124 Slapshot J 109 Scott Sims       1
2   USA 368 Callisto J 109 James Murray       2
3   USA 246 Northstar J 109 David Gustman       3
4   USA 361 Momentus J 109 Kevin Saedi       4
5   USA 333 Time Out J 109 Doug Evans       5
6   USA 336 Certainly J 109 Donald Meyer       6
7   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       7
 
J 111
1   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer       1
2   USA 60111 Impulse J 111 G Miz/Dreher/Hatfield       2
3   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       3
4   USA 89 Wooton J 111 William Smith       4
5   USA 72 Lucky Dubie J 111 Len Siegal       5
6   USA 24 Night Hawk J 111 Team Nighthawk Dabrowski/Edman       6
 
Beneteau First 36.7
1   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Team Split Decision       1
2   USA 52500 Tried & True Beneteau First 36.7 Robert K. Foley       2
3   USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       3
4   USA 51787 Raptor Beneteau First 36.7 Jim/Mike Anderson       4
5   USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       5
6   USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Charlie Wurtzebach/Mike Bird       6
7   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper       7
8   USA 119 Joie De Vie Beneteau First 36.7 Donna Hastings       8
9   USA 55367 Karma Beneteau First 36.7 Lou Sandoval,Martin Sandoval, Jack Buoscio-Karma Sailing Group       9
10   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna       10
 
Tartan 10
1   USA 408 Convergence LS 10 Donald Wilson       1
2   USA 26215 Blueprint T-10 Chris Moll       2
3   USA 402 Lightning T-10 Steve Karstrand / Bob Warnecke       3
4   USA 345 Out of the Blue T-10 Cross, Kennalley, Muy & Roehl       4
5   USA 30246 Wombat T-10 Arthur Strilky       5
6   USA 30131 sisu T-10 jeff wittenberg       6
7   USA 263000 Winnebago T-10 Tim Rathbun       7
8   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       8
9   USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas       9
10   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob       10
11   USA 403 Tango II LS 10 Martin Plonus       11
12   USA 26349 Yellow Mellow T-10 Walemar Emmerich/Zawadzki/Citak       12
13   USA 407 Terminal Velocity LS 10 Simon Beemsterboer       13
14   USA 25123 JUMP T-10 Hank Graziano       14
15   USA 311 Mutiny T10 John Schellenbach       15
16   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder       16
17   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       17
18   USA 004 Silver Surfer T-10 Andrew Nicoletti       18
19   USA 30328 Rover T-10 Ken Colbert       19
20   USA 356 Strait Jacket T-10 Randy Conner       20
21   USA 33882 Honey Badger T-10 Tom Kane       21
22   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       22
23   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       23
24   USA 30475 Erica T-10 Brian and Mike Kaczor       24
25   USA 15309 Tenacity T-10 Suzanne Philbrick       25
26   USA 15630 Amateur II T-10 Michael Platzke       26
27   USA 32527 Sassafras T-10 David Barch       27
28   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       28
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
Farr 40
1   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       1
2   USA 40027 Hot Lips Farr 40 Christopher Whitford       2
3   USA 40037 Pendragon Farr 40 Brian Jackman       3
4   USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       4
5   USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid and joe Eiesland and kestler       5
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 D & J McDonnell       1
2   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       2
3   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       3
4   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       4
5   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan / Brian Goldman       5
6   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       6
7   USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil         7
8   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Konstantin Selikhov       8
9   USA 51587 Instigator Beneteau First 40.7 Matthew Mergener       9
10   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell       10
 
ORR Division
ORR 1
1   USA 5252 Natalie J TP 52 Philip & Sharon O'Niel III D.D.S. 1.2020 (50/50) 07/Jun/14 - 11:18:30 0:00:53:30 0:01:04:18 1 1
2   USA 53581 Evvai J 122 Matthew Songer 0.9370 (50/50) 07/Jun/14 - 11:35:35 0:01:10:35 0:01:06:08 2 2
3   USA 1717 Blue Riptide 41 Michael Schoendorf 1.1110 (50/50) 07/Jun/14 - 11:24:39 0:00:59:39 0:01:06:16 3 3
4   USA 52901 Sufficient Reason J 122 Mitchell Padnos 0.9600 (50/50) 07/Jun/14 - 11:35:56 0:01:10:56 0:01:08:06 4 4
5   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda 1.0570 (50/50) 07/Jun/14 - 11:31:39 0:01:06:39 0:01:10:27 5 5
6   USA 52725 Imedi TP 52 Mark Hauf 1.1860 (50/50) 07/Jun/14 - 11:24:54 0:00:59:54 0:01:11:02 6 6
7   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Alice Martin 0.9520 (50/50) 07/Jun/14 - 11:39:55 0:01:14:55 0:01:11:19 7 7
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 2615 Scout Sydney 41 Dorsey Ruley 18.0 07/Jun/14 - 11:36:34 0:01:06:34 0:01:05:04 1 11
2   USA 52144 Eagles Wings GS 44 John Gottwald 15.0 07/Jun/14 - 11:37:13 0:01:07:13 0:01:05:58 2 12
3   USA 28380 Spirit Walker B&H 41 Vern McCain 24.0 07/Jun/14 - 11:39:07 0:01:09:07 0:01:07:07 3 13
4   USA 39503 Chaos Farr 395 Schroeder/Bernbaum Amedio 30.0 07/Jun/14 - 11:41:09 0:01:11:09 0:01:08:39 4 14
5   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 07/Jun/14 - 11:41:59 0:01:11:59 0:01:09:44 5 15
6   USA 50593 Tango in Blue CM1200 Richard Trisco 21.0 07/Jun/14 - 11:42:35 0:01:12:35 0:01:10:50 6 16
7   USA 39535 Wellenreiter VI Farr 395 Gregory Weykamp 30.0 07/Jun/14 - 11:44:15 0:01:14:15 0:01:11:45 7 17
8   USA 4001 Edge J 130 Robert McManus 30.0 07/Jun/14 - 11:46:25 0:01:16:25 0:01:13:55 8 18
9   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 27.0 07/Jun/14 - 11:50:01 0:01:20:01 0:01:17:46 9 19
 
PHRF 2
1   USA 80 China Buffet FT 10 Team All U Can Eat 54.0 07/Jun/14 - 11:46:03 0:01:01:03 0:00:57:27 1 1
2   USA 50399 Mrs Jones Mumm 36 Michael Jones 51.0 07/Jun/14 - 11:48:37 0:01:03:37 0:01:00:13 2 2
3   USA 18188 Gauntlet Benetti 44 Guy Hiestand 54.0 07/Jun/14 - 11:49:11 0:01:04:11 0:01:00:35 3 3
4   USA 43851 Standard Deviation Tripp 33 Carl Hanssen 81.0 07/Jun/14 - 11:51:07 0:01:06:07 0:01:00:43 4 4
5   USA 11508 MASKWA C&C 115 Donald Waller 72.0 07/Jun/14 - 11:50:46 0:01:05:46 0:01:00:58 5 5
6   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 07/Jun/14 - 11:53:15 0:01:08:15 0:01:01:51 6 6
7   USA 32851 Bozo Circus J 35 Bruce Metcalf 69.0 07/Jun/14 - 11:51:43 0:01:06:43 0:01:02:07 7 7
8   USA 32776 Touch Of Grey J 35 Larry Schell 69.0 07/Jun/14 - 11:52:17 0:01:07:17 0:01:02:41 8 8
9   USA 51395 Sea Raider C&C 110 Dirk Kruger 81.0 07/Jun/14 - 11:53:38 0:01:08:38 0:01:03:14 9 9
10   USA 53026 Measure For Measure Morgan 36 N/M Brian Tobin 93.0 07/Jun/14 - 11:54:28 0:01:09:28 0:01:03:16 10 10
11   USA 93036 PainKiller Mumm 36 Joel Carroll DNC 51.0       12  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
One Design Division
J 70
1   USA 390 20/20 J 70 John Arendshorst       1
2   USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       2
3   USA 482 X J 70 Dan Cheresh       3
4   USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       4
5   USA 227 Gigi J 70 David Wagner       5
6   USA 37 BYC Team Pride J 70 Paul Hulsey       6
7   USA 14 Hokey Smoke J 70 Richard Stearns       7
8   USA 335 Nitemare J 70 Amy Neill       8
9   USA 100 Gemini J 70 Blane Shea       9
10   USA 359 J'had J 70 Jeff & Mark Veenstra       10
11   USA 325 Lost Boys J 70 Gary Scott       11
12   USA 378 #378 J 70 Jeff Schaefer       12
13   USA 358 Bucephalus J 70 Andrea Krasinski       13
14   USA 36 Taipan SB J 70 Lloyd Karzen       14
 
Viper 640
1   USA 211 Jackpot Viper 640 Lee Shuckerow         1
2   USA 43 zigzag Viper 640 Steve Conger       2
3   CAN 29 Black Sheep Viper 640 Darren Gilbert       3
4   GBR 194 Preflight Viper 640 Anthony Bowker       4
5   USA 106 Widespread Panic Viper 640 Tom Peterson DNC       9  
6   CAN 87 Oshunmare Viper 640 Steve Chapman DNC       9  
7   CAN 70 Grendel Viper 640 Matt/Mark Rowlinson DNC       9  
8   USA 055 DamnYouKofski Viper 640 Nick Kofski DNF       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019