2020 Charity Cup Regatta
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Course Area 1 One Design Etchells Class 09/Aug/2020 01:51 PM    
Course Area 1 One Design J/70 Class 09/Aug/2020 02:00 PM    
Course Area 1 One Design XOD Class 10/Aug/2020 01:05 PM    
Course Area 1 ToT VPRS Club Class 2 10/Aug/2020 01:08 PM    

Course Area 2 IRC IRC Class 1 10/Aug/2020 11:33 AM    
Course Area 2 IRC IRC Class 2 10/Aug/2020 11:36 AM    
Course Area 2 IRC IRC Class 3 10/Aug/2020 11:39 AM    
Course Area 2 ToT VPRS Club Class 1 10/Aug/2020 11:42 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course Area 1 Racing
One Design Division
J/70 Class
1   GBR 1451 Eat Sleep J Repeat J 70 Paul Ward Royal Southern YC       1
2   GBR 828 Brutus J 70 Charles Thompson Royal Southern Yacht Club       2
3   GBR 974 EV Experts J70 Chris Taylor WPNSA       3
4   GBR 1127 Lightfoot J70 James Neville Royal Southern Yacht Club       4
5   GBR 1496 Standfast J70 Simon Patterson RSrnYC       5
6   RSrnYC828 Boysterous J70 Annabel Vose Royal Southern Yacht Club       6
7   GBR 1452 Calypso J 70 J Peters & J Calascione RYS       7
8   GBR 290 Jenga 8 J70 Peter Watts Burghfield Sailing Club       8
9   46 JDog J70 John Greenland RTYC/RORC       9
10   GBR 1206 Offbeat J 70 David McLeman RSrnYC       10
11   1170 MIMIs J70 Lutz Strangemann Royal southern       11
12   GBR 741 Cosmic J 70 Patrick Liardet RSrnYC       12
13   GBR 937 Powder Monkey J/70 Ian Poynton Royal Southern Yacht Club       13
14   GBR 1381 Excess J70 Alain Waha Royal Southern YC       14
15   GBR 800 Jackatoo J70 Rob Orr BHYC       15
16 65   GBR 1210 Jalapeno J 70 Brian Denney RSrnYC       16
17   IRL 1123 Soak Racing J 70 Ian Wilson RSrnYC       17
18   GBR 746 Sparkly Peach Unicorn J70 Cressida Robson RORC DNF       19  
 
XOD Class
1   X 192 Felix XOD Peter Baines HRSC       1
2   X48 XL XOD Rory Paton R Lym YC       2
3   X 179 Xpeditious XOD James MArkby RLymYC       3
4   X90 Calypso XOD Tim Harding Royal Southern DNC       6  
5   21 SATU XOD Georgie Vintner Royal Southern DNC       6  
 
Etchells Class
1 17   GBR 1417 China Wight Etchells Nicholas Stagg Royal Thames Yacht Club       1
2   GBR 1333 Swedish Blue Etchells Ante Razmilovic YCCS       2
3 59   GBR 1437 Exabyte Etchells Shaun Frohlich RORC, RSnYC       3
4 53   GBR 1353 The Plant Hunter Etchells Malcolm Offord Royal Thames Yacht Club       4
5   GBR 1 Ziggy Etchells Jake Hardman HISC       5
6 48   GBR 1148 Silver Lining Etchells Murray Chapples Royal Thames       6
7   GBR 484 Waywoh Etchells John Cook RSrnYC DNC       9  
8 20   GBR 1020 Sumo Etchells Robby Boyd RLymYC DNC       9  
 
ToT Division
VPRS Club Class 2
1   E95 Eros (Greig City Academy) E-Boat Azat Ulutas Lymington Town Sailing Club 0.7720 10/Aug/20 - 14:53:31 0:01:45:31 00:01:21:28 1 1
2   GBR 3153 Riot (Greig City Academy) Intro22 Kai Hockley Lymington Town SC 0.8110 10/Aug/20 - 14:55:31 0:01:47:31 00:01:27:12 2 2
3   GBR 8265T Shooting Star Elan 295 Lawrence Draper RSYC DNC 0.8950       6  
4   518Y Cockleshell One-off dayboat Jonty Sherwill Royal Southern YC DNC 0.7820       6  
5   gbr 7063 Loveinamist7063 Waarschip725 Eric Williams Royal Southampton Yacht Club DNC 0.8570       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course Area 2 Racing
IRC Division
IRC Class 1
1   GBR 311 X Tokoloshe 3 Cape 31 David Bartholomew RSrnYC 1.136 10/Aug/20 - 12:40:00 0:01:07:00 00:01:16:07 1 9
2   GBR 2801 X Toucan Farr 280 Glyn Locke RTYC 1.089 10/Aug/20 - 12:44:07 0:01:11:07 00:01:17:27 2 10
3   GBR GBR 562R Sailplane MAT 12 Rob Bottomley RSrnYC 1.130 10/Aug/20 - 12:43:18 0:01:10:18 00:01:19:26 3 11
4   GBR 111N McFly J 111 Tony and Sally Mack Royal Southern 1.094 10/Aug/20 - 12:45:47 0:01:12:47 00:01:19:37 4 12
5   GBR 7751R JourneyMaker 11 J111 Louise and Chris Makin and Jones RSYC 1.097 10/Aug/20 - 12:46:20 0:01:13:20 00:01:20:27 5 14
6   GBR 5040L Icy IC37 Ian Atkins Hill Head S.C. 1.179 10/Aug/20 - 12:41:18 0:01:08:18 00:01:20:32 6 15
7   SUI 2193 Raging Bull 2 J 111 Tim Tolcher RSC DNC 1.097       10  
8   IRL 39000 Zero II Custom Mills 39 James Gair RORC DNE 1.100 17/Aug/20 - 14:52:44 7:03:19:44 7:20:27:42 10 30
9   GBR 1428R Rogan Josh First 40 Richard Powell R Srn YC. RTYC. DNF 1.075       10  
 
IRC Class 2
1   GBR 9779 T JAGO J 109 Mike & Susie Yates RSrnYC 1.005 10/Aug/20 - 12:55:49 0:01:19:49 00:01:20:13 1 13
2   GBR 8901 Jiraffe J 109 Simon Perry RSrnYC 1.010 10/Aug/20 - 12:56:28 0:01:20:28 00:01:21:16 2 16
3   GBR 6890 R Gentoo Sun Fast 3300 James Harayda RORC 1.026 10/Aug/20 - 12:55:56 0:01:19:56 00:01:22:01 3 17
4   GBR 9588R Jacana J105 Gordon Craigen Royal Southern Yacht Club 1.003 10/Aug/20 - 12:58:15 0:01:22:15 00:01:22:30 4 18
5   GBR 7933R Fastrak XII Jeanneau Sun Fast 3300 Nigel Colley Solo Offshore Racing Club 1.027 10/Aug/20 - 12:56:41 0:01:20:41 00:01:22:52 5 19
6   gbr 3111n Mostly Harmless J105 Natalie Jobling & Tom Hayhoe Ranelagh SC 1.004 10/Aug/20 - 13:03:12 0:01:27:12 00:01:27:33 6 20
7   SWE50-F28R Vendetta Fareast 28r Lucian Stone MYC / RORC 1.050 10/Aug/20 - 13:03:15 0:01:27:15 00:01:31:37 7 21
8   Gbr 114-FE28R Sea Dragon Fareast 28R Timon Robson Royal southern 1.050 10/Aug/20 - 13:06:03 0:01:30:03 00:01:34:33 8 22
9   GBR 22118 Leon J112E David Franks RYS DNC 1.049       13  
10   GBR 4988 R Sabriel Jr J/88 Dirk & Dianne van Beek RSrnYC DNC 1.021       13  
11   GBR 3402X Vellamo Grand Soleil 34 Mark Greenaway Royal Southern DNC 1.010       13  
12   GBR 251 Mittens' Revenge Fareast 28R Alex Mathers Royal Southern Yacht Club DNC 1.049       13  
 
IRC Class 3
1   F8051 BLT Quarter Ton Sam Laidlaw RYS 0.911 10/Aug/20 - 12:36:17 0:00:57:17 00:00:52:11 1 1
2   GBR 6508 T Gr8 Banter Mustang 30 Mk2 Ian Handley & Tim James RSrnYC & RTYC 0.911 10/Aug/20 - 12:37:45 0:00:58:45 00:00:53:31 2 2
3   GBR 5189T J'ronimo J 92 David Greenhalgh RSrnYC 0.956 10/Aug/20 - 12:37:12 0:00:58:12 00:00:55:38 3 3
4   GBR 4080T Crakajax X95 Ursula Hollis CCYC 0.902 10/Aug/20 - 12:40:47 0:01:01:47 00:00:55:44 4 4
5   FRA 118 La Vie en Rose J/22 Craig Dymock RORC 0.882 10/Aug/20 - 12:42:34 0:01:03:34 00:00:56:04 5 5
6   GBR 6455R Frank3 SJ320 Olly & Sam Love Royal Southern Yacht Club 0.961 10/Aug/20 - 12:37:33 0:00:58:33 00:00:56:16 6 6
7   GBR 8396 Sam Sigma38 Peter Hopps, S Alexander and Hilary Cook London Corinthian S.C. 0.974 10/Aug/20 - 12:38:31 0:00:59:31 00:00:57:58 7 7
8   GBR 4522 Spirit of Kudu Sigma 33 OOD Mark Watkins RAF Yacht Club 0.912 10/Aug/20 - 12:43:19 0:01:04:19 00:00:58:39 8 8
9   GBR 8788R Theseus Quarter Tonner Jim Prower Royal Lymington Yacht Club DNC 0.909       11  
10   FRA 7891 Bullit QT Julian Metherell RYS DNC 0.906       11  
 
ToT Division
VPRS Club Class 1
1   GBR 8912R Jahmali J122 Michael and Sarah Wallis Royal Southern 1.0800 10/Aug/20 - 12:33:56 0:00:51:56 00:00:56:05 1 1
2   GBR 1070 L AYAYA Dehler 44 Matthew Richardson RSrnYC 1.0990 10/Aug/20 - 12:34:55 0:00:52:55 00:00:58:09 2 2
3   GBR 1544R Simples XP44 Demian Smith Royal Southern 1.1180 10/Aug/20 - 12:35:24 0:00:53:24 00:00:59:42 3 3
4 North Sails  GBR 3564 L Red Five XP38 David Hitchcock RSrnYC 1.0540 10/Aug/20 - 12:38:40 0:00:56:40 00:00:59:44 4 4
5   GBR 2664R Darkwood J121 Michael O'Donnell RYS, RTYC, RORC 1.1150 10/Aug/20 - 12:36:01 0:00:54:01 00:01:00:14 5 5
6   GBR 5457R Susimi II Sweden 45 Michael Carrington RLymYC 1.0390 10/Aug/20 - 12:41:31 0:00:59:31 00:01:01:50 6 6
7   GBR 3120L Stormcloud Dufour 36P Mark Rayward Royal Southern Yacht Club DNC 1.0090       9  
8   GBR 719 Dido Spirit Yacht Daniel Anthony Royal Southern DNC 1.0400       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Solent Mind Hamble Sea Scouts North Sails Antigua Sailing Week

Copyright © Interactive Creations 2000-2020