2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Schoonmaker Cup One Design Star Class 21/Feb/2016 12:08 PM 4 NM 9 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       1
2 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       2
3 29   USA 8320 USA 8320 Star George Szabo / ISAO TOYAMA       3
4 2   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       4
5 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       5
6 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       6
7 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       7
8 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       8
9 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       9
10 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       10
11 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise       11
12 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       12
13 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Kip Gardner       13
14 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       14
15 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       15
16 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       16
17 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       17
18 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         18
19 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       19
20 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       20
21 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp DNS       22  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Schoonmaker Cup
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 5

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Schoonmaker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 50   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson       9
2 8   ITA 8219 Diecidecimi Star Giovanni Coppo / Stuart MacIntosh       12
 
 
Star Class (Grand Master)
1 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Phil Trinter       1
2 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       2
3 30   CAN 8445 Remarc Star Brian Cramer / Matt Johnston       5
4 191   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       8
5 93   UKR 8493 8493 Star Vasyl Gureyev / Oleg Tsypko       15
6 24   CAN 8271 8271 Star Al Cullen / Dave Martin       19
7 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp DNS       22  
 
 
Star Class (Masters)
1 40   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Daniel Cayard       7
2 32   USA 8231 8231 Star Arthur Anosov / Edward Morey       10
3 11   CAN 8272 Southern Star Star Jerry Wendt / Alex Baker       14
4 23   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       16
5 38   USA 8410 Tess Star Mike Phinney / Brian Faite       17
6 41   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         18
 
 
Star Class (Sub-Class 1)
1 46   CAN 7601 8069 Star Terry Line / Larry Scott       6
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020