2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Walker Cup One Design Star Class 06/Mar/2016 12:20 PM 6.5 NM 15 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 40   GER 8427 econ industries Star Reinhard Schmidt / Uli Seeberger       1
2 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       2
3 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       3
4 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
5 91   AUT 8423 8423 Star Christian Nehammer       5
6 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       6
7 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       7
8 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       8
9 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         9
10 25   GBR 8443 Swedish Blue Star Ante Razmilovic / Brian Hammersley       10
11 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
12 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       12
13 60   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brendan Larrabee       13
14 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       14
15 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       15
16 3   ARG 8279 8279 Fabian MacGouan / Ariel Simonet         16
17 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       17
18 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       18
19 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       19
20 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         20
21 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       21
22 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         22
23 19   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Rick Burgess       23
24 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         24
25 20   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Juan Locatelli       25
26 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       26
27 90   USA 7710 Quick Exchange Star Aaron Smith / Dave Lofland       27
28 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       28
29 6   USA 846 846 Marco Angiolini / Davide Leardini         29
30 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       30
31 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       31
32 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
33 18   USA 8323 USA 8323 Star Eric Doyle / Payson Infelise DNC       44  
34 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNC       44  
35 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
36 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey DNC         44  
37 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNC         44  
38 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi DNS       44  
39 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle DNS       44  
40 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie DNS       44  
41 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann DNS         44  
42 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson DNS         44  
43 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz UFD       44  
 

2015-2016 Miami Star Winter Series - Walker Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 5

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Walker Cup Racing
One Design Division
Star Class (Classic)
1 55   USA 8177 8229 Star Tomas Hornos / Roman Gotsulyak       8
2 50   USA 203 203 Benjamin Sternberg / Stuart MacIntosh         9
3 99   USA 8059 Sea Robin JR. Star Robert Lippincott / Michael Zuschnitt       31
4 0   USA 1888 1888 Luke Lawrence / Ian Coleman DNC         44  
 
 
Star Class (Exalted Grand Master)
1 14   CAN 7887 7887 Star John Hokanson       30
2 51   USA 8312 8312 Tony Hermann / Mark Herrmann DNS         44  
3 31   USA 8215 8215 John Chiarella / Bob Carlson DNS         44  
 
 
Star Class (Grand Master)
1 28   SWE 8446 8446 Star Tom Loefstedt       7
2 30   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       11
3 21   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella       12
4 79   USA 8250 Rachel Star Andrew Macdonald / Brad Nichol       15
5 9   ARG 8498 8498 Star Alberto Zanetti / Diego Peisajovich       18
6 17   USA 8507 8507 Star Jim Revkin / Roger Sharp       19
7 24   CAN 8271 8271 Al Cullen / Dave Martin         20
8 93   UKR 8493 8293 Gureyev Vasyl / Tzipko Oleg         22
9 1   USA 8420 8420 Charles Beck / Chas Beck         24
10 45   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Austin Sperry DNC       44  
11 58   USA 484 484 Star Ralph Grossmann III / Kip Gardner DNC       44  
12 4   GER 8361 Voodoo Star Stefan Lehnert / Dietmar Hobbie DNS       44  
13 65   USA 8465 8465 Star Augie Diaz UFD       44
 
 
Star Class (Master)
1 80   USA 8000 8000 Arthur Anosov / Edward Morey DNC         44  
 
 
Star Class (Masters)
1 111   BRA 8474 Renata Star Lars Grael / Samuel Goncalves       2
2 98   USA 8490 Stella Star John MacCausland / Dave Caesar       3
3 88   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Craig Moss       4
4 59   USA 8506 8506 Star Paul Cayard / Brian Fatih       6
5 97   SUI 8351 8351 Star Henrik Dannesboe / Jan Bonhoeffer       14
6 86   USA 8395 Big Jim Star Mike Hecky / Guy Avellon       17
7 96   USA 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       21
8 11   CAN 8272 Southern Star star Jerry Wendt / Alex Baker       26
9 95   GER 8416 xxx Star Hubert Rauch / Andy Lachenschmid       28
10 76   ARG 8502 UNVRNO Star Torkel Borgstrom / Juan Pablo Engelhard DNC       44  
11 89   ITA 8373 Yoyo Star Guido Falciola / Luca Paloschi DNS       44  
12 63   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle DNS       44  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020