2021 Bayview One Design Regatta
Preliminary Results Race 5
Select to view a specific Class results:
All Classes
Cal 25
Crescent
Express 27
Finn
Flying Scot
J 111 / 1D35
J 120
J 35
PHRF 1
PHRF 2
Sunfish
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
BOD - North Circle
One Design
J 111 / 1D35
29/Aug/2021
10:35 AM
3.9 NM
BOD - North Circle
One Design
J 120
29/Aug/2021
10:40 AM
3.9 NM
BOD - North Circle
PHRF_ToT
PHRF 2
29/Aug/2021
10:45 AM
3.9 NM
BOD - North Circle
One Design
J 35
29/Aug/2021
10:50 AM
3.9 NM
BOD - River Course
One Design
Finn
28/Aug/2021
02:00 PM
BOD - River Course
One Design
Sunfish
28/Aug/2021
02:10 PM
BOD - South Circle
PHRF
PHRF 1
29/Aug/2021
10:35 AM
3.2 NM
BOD - South Circle
One Design
Express 27
29/Aug/2021
10:40 AM
3.2 NM
BOD - South Circle
One Design
Cal 25
29/Aug/2021
10:45 AM
3.2 NM
BOD - South Circle
One Design
Crescent
29/Aug/2021
10:50 AM
3.2 NM
BOD - South Circle
One Design
Flying Scot
29/Aug/2021
10:55 AM
3.2 NM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
BOD - North Circle Racing
One Design Division
J 120
1
USA 5455
FUNTECH Racing
J 120
Charles Hess
1
2
USA 25497
Kairos
J 120
Greg Baker
2
3
USA 50345
California Girl
J 120
Robert Eger
3
4
USA 46722
Viva La Vida
J 120
Tim Yanda
4
5
USA 25999
Night Moves
J 120
Henry Mistele
5
6
USA 50793
Proof
J 120
Michael Fozo / Robin Kendrick
6
7
USA 25900
Sleeping Tiger
J 120
John Harvey
7
8
25328
Hot Ticket
J 120
Mike & Bob Kirkman
8
9
USA 50666
J Hawker
J 120
Kenneth Brown
DNS
10
J 35
1
USA 41754
Honor Roll
J 35
Dean Fitzpatrick
1
2
USA 42968
Mr Bill's Wild Ride
J 35
William Wildner
2
3
USA 97481
Filthy MacGyver
J 35
Dennis Meagher
3
4
USA 42121
Dean's List
J 35
Cheryl Miller
4
5
USA 43828
Falcon
J 35
Ed Bayer
5
6
USA 40937
Time Machine
J 35
Robert Gordenker
6
7
USA 32478
Blackhawk
J 35
Timothy & Amie Ross
7
8
USA 35234
Hat Trick
J 35
Greg Stephens
DNC
10
9
USA 40935
FireFly
J 35
Sheri Dufresne
DNC
10
J 111 / 1D35
1
USA 136
Shamrock
J 111
Jeffrey Davis
1
2
USA 43
Pterodactyl
J 111
Mark Symonds
2
3
USA 61666
Diablo
J 111
Brad Kimmel / Steve Young
3
4
USA 25
Unplugged
J 111
Tim Clayson
4
5
USA 35009
Chico 2
1D35 Turbo
Jim Weyand
5
6
Usa 84
Freedom
J 111
James Cooper
OCS
7
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1
USA 15004
Fast Tango
(Warhorse)
NA 40
Tim Prophit
87.0 / 1.0204
29/Aug/21 - 11:40:40
0:00:55:40
0:00:56:48
1
1
2
USA 61367
Gail Force
Beneteau First 36.7
Robert Duker
78.0 / 1.0350
29/Aug/21 - 11:42:20
0:00:57:20
0:00:59:20
2
2
3
USA 25633
Titan
(Warhorse)
C&C 41
Michael Schultes
72.0 / 1.0450
29/Aug/21 - 11:42:22
0:00:57:22
0:00:59:57
3
3
4
USA 31377
Blitz
(Warhorse)
Peterson 43
Larry Soutar
63.0 / 1.0604
29/Aug/21 - 11:41:41
0:00:56:41
0:01:00:06
4.5
4
5
23
USA 23
Jerome
IC37
Fred / Ward Detwiler
9.0 / 1.1628
29/Aug/21 - 11:36:41
0:00:51:41
0:01:00:06
4.5
5
6
USA 35427
Epic
(Warhorse)
Beneteau 42s7
Ray & Winnie Adams
54.0 / 1.0762
29/Aug/21 - 11:41:42
0:00:56:42
0:01:01:01
6
6
7
USA 32668
Warrior
(Warhorse)
C&C 41
George Thomson
DNC
72.0 / 1.0450
9
8
USA 35999
Vanguard
Mumm 36
Michael Goran
DNC
42.0 / 1.0980
9
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
BOD - River Course Racing
One Design Division
Sunfish
1
USA 3054
Mary Ann
Sunfish
Peter E. Shumaker
1
2
USA 24186
Stinker
Sunfish
Neal Turluck
2
3
USA 77700
Stitches
Sunfish
Emily Simon
3
4
USA 4859
Daphne
Sunfish
Gail Turluck
4
5
USA 4127
Jr. Turluck
Sunfish
Junior Turlock
5
6
USA 79407
Recalculating
Sunfish
Donald Fritz
DNC
8
7
USA 4323
Fast
Sunfish
Tim Ostrander
DNC
8
Finn
1
USA 101
Gerry Atric
Finn
Peter Frissell
1
2
USA 77
Finn
Finn
Rob Wood
2
3
USA 88
Finn
Finn
Rich Green
3
4
USA 24
Not A Sunfish
Finn
Will Libcke
DNC
5
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
BOD - South Circle Racing
One Design Division
Flying Scot
1
4819
Pretty Boat
Flying Scot
Garrie Hankins
1
2
5235
5235
Flying Scot
Brian Hawkins
2
3
25
Some Floozy
Flying Scot
Kerry Pebbles
3
4
4764
Hot Tub
Flying Scot
Tom Porter
4
5
4691
None
flying Scot
Sally Roberts
5
Express 27
1
USA 25
Ruby My Dear
Express 27
Franklin Poupore
1
2
USA 108
AirForce
Express 27
Perrin Fortune
2
3
USA 32122
Riptide
Express 27
John Walton
3
4
USA 62
Das Boot
Express 27
Harald Kolter
4
5
USA 107
Danger Zone
Express 27
Josh Hevron
5
6
USA 40401
Mika
Express 27
Jerry Lohmeyer
6
7
33511
Ghost
Express 27
Matt Robertson
7
Cal 25
1
USA 454
Pepper
Cal 25
Curtis Rozelle
1
2
USA 1496
Whitefang
Cal 25
John Harper
2
3
USA 12
Red Harring
Cal 25
Warwick Smith
3
4
USA 758
Never Alone
Cal 25
Paul/Ross Nuechterlein
4
5
USA 726
Wicked
Cal 25
Chuck Stormes
5
6
USA 779
Details
Cal 25
Lance Smotherman
6
7
USA 1640
Voodoo Child
Cal 25
Roy Lamphier
7
8
USA 688
Thor
Cal 25
Keith Ziegler
8
9
USA 466
Patriot
Cal 25
John / Tracy McAllister
9
10
USA 1498
42
Cal 25
Andrew Casazza
10
11
USA 15861
Second Wind
Cal 25
Don Healy
11
12
USA 756
Blew By You
Cal 25
Robert/Suzanne Scoville
12
13
USA 1688
High Side
Cal 25
Troy Foster
13
14
USA 632
Target Practice
Cal 25
Adam Hollerbach
DNC
15
Crescent
1
USA 4
Manon
Crescent
Alex Hume
1
2
USA 25
Scimitar
Crescent
Chris Baubie
2
3
22
Moxie
Crescent
Susan Mcdonald
3
4
USA 12
French Connection
Crescent
Philippe Roncier
4
5
27
Queen Cobra
Crescent
Shefali Bhavsar
5
6
Usa 10
Evil monkey
Crescent
Kevin Cohan
DNC
7
PHRF Division
PHRF 1
1
USA 43985
Peacemaker
Nelson Marek 30
John Sampson
90.0
29/Aug/21 - 11:17:10
0:00:42:10
0:00:37:22
1
1
2
708
USA 708
Tramp
Melges 24
Thomas Ritter
99.0
29/Aug/21 - 11:18:07
0:00:43:07
0:00:37:50
2
2
3
USA 638
TOG
Etchells
Glenn Burton
117.0
29/Aug/21 - 11:20:37
0:00:45:37
0:00:39:23
3
3
4
USA 31
Double Jeopardy
T-10
Sean Murphy
126.0
29/Aug/21 - 11:24:45
0:00:49:45
0:00:43:02
4
4
5
USA 56
JamJam
Morgan 27
James Morphew
174.0
29/Aug/21 - 11:27:33
0:00:52:33
0:00:43:16
5
5
2021 Bayview One Design Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 5
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
BOD - North Circle Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 2 (Warhorse)
1
USA 15004
Fast Tango
NA 40
Tim Prophit
87.0 / 1.0204
29/Aug/21 - 11:40:40
0:00:55:40
0:00:56:48
1
1
2
USA 25633
Titan
C&C 41
Michael Schultes
72.0 / 1.0450
29/Aug/21 - 11:42:22
0:00:57:22
0:00:59:57
3
3
3
USA 31377
Blitz
Peterson 43
Larry Soutar
63.0 / 1.0604
29/Aug/21 - 11:41:41
0:00:56:41
0:01:00:06
4.5
4
4
USA 35427
Epic
Beneteau 42s7
Ray & Winnie Adams
54.0 / 1.0762
29/Aug/21 - 11:41:42
0:00:56:42
0:01:01:01
6
6
5
USA 32668
Warrior
C&C 41
George Thomson
DNC
72.0 / 1.0450
9
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy