2011 YRALIS PHRF and One-Design Championships
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

YRALIS Championship - AYC One Design RS K6 07/Aug/2011 12:34 PM 1.2 NM  
YRALIS Championship - AYC One Design Etchells 07/Aug/2011 02:35 PM 2 NM  
YRALIS Championship - AYC One Design IOD 07/Aug/2011 02:40 PM 2 NM  
YRALIS Championship - AYC One Design Shields 07/Aug/2011 02:45 PM 2 NM  
YRALIS Championship - AYC One Design Sonars 07/Aug/2011 02:50 PM 2 NM  
YRALIS Championship - AYC One Design S-Boats 07/Aug/2011 02:55 PM 2 NM  

YRALIS Championship - IHYC One Design Viper 640 06/Aug/2011 04:10 PM    
YRALIS Championship - IHYC One Design Laser 06/Aug/2011 04:11 PM    
YRALIS Championship - IHYC One Design Ideal 18 06/Aug/2011 04:15 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
YRALIS Championship - AYC Racing
One Design Division
Etchells
1   USA 1206 Frisbee Etchells John McConnell       1
2   USA 54 Dhristine FraNcis Etchells Dan Smith       2
3   USA 429 Stampede Etchells Karen Varbaro       3
4   USA 427 Flame Etchells Henry Gaillard DNF       5  
 
IOD
1   117 Nefarius IOD James Bishop       1
2   103 Black Arrow IOD Marion Maneker       2
3   118 Dark Horse IOD David Mayo       3
4   USA 117 Makai IOD Tim Heckscher       4
5   USA 5 Topaz IOD Jennifer Miller DNS       7  
6   USA 116 White Arrow IOD Jeff Feehan DNS       7  
 
Shields
1   USA 221 Cornelia Shields Greg Azzaretti       1
2   23 Rascal Shields Collamore Crocker / Dual Macintyre       2
3   25 Checkmate Shields Fred Werblow       3
4   USA 106 Lady Shields Mawe / Millar       4
5   USA 142 INTIME Shields Phillips Johnston DNS       9  
6   USA 5 Swamp Fox Shields Thomas K. O'Brien DNS       9  
7   41 Havoc Shields Leonard/O'Shea/ Sawyer DNS       9  
8   USA 145 Hooke Shields Rick Hendee DNS       9  
 
S-Boats
1   USA 20 Allegro S-class Bill Simmons       1
2   57 Eaglet Herreshoff S Class Adrian and Kirsty McKemey       2
3   67 Aeolus Herreshoff S-b oat Jeff Whittle       3
4   USA S 68 Danae Herreshoff William Riley       4
5   USA 22 Kandahar 2 Herresoff S Boat Robert Mehlich       5
6   USA S-10 Phoenix Herreshoff S--Boat George Hanson       6
7   USA 17 Iroquois Herreshoff S Class Richard Beck DNS       9  
8   59 Dilemma Herreshoff S Class Sean Park DNS       9  
 
Sonars
1   USA 375 Housemartin Sonar Gregory Danilek       1
2   USA 818 USA 818 Sonar Midn. Kellen Rice       2
3   USA 652 Fine Line Sonar Rick Dominique       3
4   USA 573 Selhun Sonar Bahar Gidwani       4
5   USA 820 USA 820 Sonar Midn. Andrew Groody       5
6   USA 726 Ghostrider Sonar Michael Aingorn       6
7   USA 815 USA 815 Sonar Midn. Kirk Wetzel       7
8   USA 816 USA 816 Sonar Midn. Evan Siepert       8
 
RS K6
1   USA 210 Use of Proceeds K6 James Wilson       1
2   USA 191 Quattro K6 Jim Hahn       2
3   USA 185 Trading Partners K6 Rob Fear       3
4   USA 178 Zest K6 Clemmie Everett       4
5   USA 186 186 RS K6 Robert Schmicker       5
6   USA 184 Sound Alibi Donald Weld         6
7   USA 177 Whisky Business William Feegan       7
8   USA 180 Sorcerer K6 Duncan Hennes DNS       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
YRALIS Championship - IHYC Racing
One Design Division
Viper 640
1   USA 121 Live Wire Viper 640 Joseph E Healey       1
2   USA 81 Viper 172 Viper 640 Charles Goodrich       2
3   USA 159 Wild Hogs Viper 640 Peter Bauer       3
4   USA 162 Viper 162 Viper 640 Robert Matthews       4
5   USA USA 40 Junkyard Dog Viper J Joseph Bainton       5
6   USA 108 Double D Viper 640 Dawn Kozak       6
7   USA 163 Eclipse Viper 640 Cameron McKnight       7
8   USA 95 Hells Bells Viper 640 Hale Holden       8
9   USA 93 Westward Viper 640 Richard West DNS       10  
 
Laser
1   USA 190434 Laser Laser Megan Marsh       1
2   USA 194563 laser laser David Kubik       2
3   USA 172496 N/A Laser John Killeen       3
4   USA 175553 175553 Laser Oliver Repenning       4
5   USA 497 173690 Laser Radial Kate van Loveren       5
6   USA 199158 199158 Laser Radial Alexandra DelBello       6
7   USA 331 laser laser jared gaynes       7
8   USA 178550 None Laser John Stevenson DNF       11  
9   USA 182838 Laser Laser Jeffrey Sahrbeck DNS       11  
 
Ideal 18
1   USA 255 Juliet Ideal 18 Christopher Bigos       1
2   USA 193 Aiko Ideal 18 Rich Blackwell Mary Desmond       2
3   USA 260 Whiskey Ideal 18 Michael Millard       3
4   USA 190 OGYC 4 Ideal Chris Tella       4
5   USA 259 Ideal 259 ???? ???         5
6   USA 143 ogyc Ideal 18 William Hegarty       6
7   USA 188 OGYC Ideal 18 Thomas Hagan       7
8   USA 254 Bravo Ideal 18 David Seabrook       8
9   USA 253 Foxtrot Ideal 18 Roger van Loveren DNF       12  
10   USA YRAC 3 Ideal YRAC 3 ???? ???? DNF         13  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022