2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

World Championship One Design Sunfish - Youth 24/Sep/2019 10:00 AM    
World Championship One Design Sunfish - Master 24/Sep/2019 10:00 AM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Youth
1 56   56 Youth Sunfish Simon Gomez Ortiz Club Nautico Acuarela       1
2   22 Youth Sunfish Esteban Montalbetti Federación Peruana de Vela       2
3   44 Youth Sunfish Matías Rosenberg AsoVela       3
4 03   03 Youth Sunfish Ricardo Seguel Lacámara Cofradía Nautica del Pacifico       4
5   23 Youth Sunfish Fernanda Higueras Federación Peruana de Vela       5
6   34 Youth Sunfish Darius Berenos CSSA       6
7 53   53 Youth Sunfish Diego Castro ASOVELA       7
8   35 Youth Sunfish Bruno Brouwers CSSA       8
9 30   30 Youth Sunfish Miguel Perea Solis Federación Peruana de Vela       9
10   33 Youth Sunfish Bas van der Gulik CSSA       10
11 20   20 Youth Sunfish Fernanda San Roman Federación Peruana de Vela       11
12 19   19 Youth Sunfish Alexander Gregory Tromp Bonaire Sailing School Association       12
13 55   55 Youth Sunfish Joaquin Alvarez Club de vela San Mateo       13
14 01   01 Youth Sunfish Vania Tamayo Federacion Peruana de Vela       14
15   67 Youth Sunfish Rudo De vries Bonaire Sailing School Association       15
16 50   50 Youth Sunfish Robin Kieft Bonaire Sailing School Association       16
17   68 Youth Sunfish Rowan Beenakkers Bonaire Sailing School Association       17
18   62 Youth Sunfish Jeaneau Thode Bonaire Sailing School Association       18
19 02   02 Youth Sunfish Kaydian Dowling Bonaire Sailing School Association       19
20   28 Youth Sunfish Gina Schreiner Bonaire Sailing School Association       20
 
Sunfish - Master
1   25 Master (Masters) Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   58 Master (Masters) Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       2
3   32 Master (Masters) Sunfish Hans van der Gulik CSSA       3
4   60 Master (Masters) Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       4
5 61   61 Master (Masters) Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       5
6 16   16 Master (Masters) Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       6
7 14   14 Master (Great Grand Master) Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       7
8   66 Master (Grand Master) Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       9
9   12 Master (Masters) Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       9
10 21   21 Master (Masters) Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       10
11 40   40 Master (Masters) Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       11
12   29 Master (Grand Master) Sunfish Alex Roose Jan Sofat       12
13   70 Master (Apprentice Master) Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       13
14 15   15 Master (Grand Master) Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       14
15   65 Master (Apprentice Master) Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       15
16   64 Master (Grand Master) Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       16
17 17   17 Master (Grand Master) Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       17
18 37   37 Master (Grand Master) Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       18
19 36   36 Master (Grand Master) Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       19
20 27   27 Master (Great Grand Master) Sunfish Jacob Donkersloot PRSA SCP       21
21 49   49 Master (Masters) Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
22 38   38 Master (Great Grand Master) Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
 

2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 5

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Master (Apprentice Master)
1   70 Master Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       13
2   65 Master Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       15
 
 
Sunfish - Master (Grand Master)
1   66 Master Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       9
2   29 Master Sunfish Alex Roose Jan Sofat       12
3 15   15 Master Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       14
4   64 Master Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       16
5 17   17 Master Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       17
6 37   37 Master Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       18
7 36   36 Master Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       19
 
 
Sunfish - Master (Great Grand Master)
1 14   14 Master Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       7
2 27   27 Master Sunfish Jacob Donkersloot PRSA SCP       21
3 38   38 Master Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
 
 
Sunfish - Master (Masters)
1   25 Master Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       1
2   58 Master Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       2
3   32 Master Sunfish Hans van der Gulik CSSA       3
4   60 Master Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       4
5 61   61 Master Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       5
6 16   16 Master Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       6
7   12 Master Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon SCP       9
8 21   21 Master Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       10
9 40   40 Master Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       11
10 49   49 Master Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021