2019 LYRA Race Week - Course Racing
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Course Racing (2 days) B PHRF_ToT PHRF FS 04/Aug/2019 11:26 AM    

Course Racing (3 days) A One Design R-Class 03/Aug/2019 01:42 PM    
Course Racing (3 days) A One Design Etchells 03/Aug/2019 01:51 PM    
Course Racing (3 days) A One Design J/27 03/Aug/2019 01:58 PM    
Course Racing (3 days) A One Design 8mR Class 03/Aug/2019 02:05 PM    

Course Racing (3 days) B GLMRA Multihull 03/Aug/2019 02:57 PM    
Course Racing (3 days) B PHRF_ToT PHRF-FS 1 03/Aug/2019 03:08 PM    
Course Racing (3 days) B PHRF_ToT PHRF FS 2 03/Aug/2019 03:30 PM    
Course Racing (3 days) B PHRF_ToT PHRF-FS 3 03/Aug/2019 03:36 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course Racing (2 days) B Racing
PHRF_ToT Division
PHRF FS
1   53 Night's Watch C&C 27 MkV Darin Sameshima 178.0 / 0.8929 04/Aug/19 - 16:22:48 0:04:56:48 0:04:25:01 1 1
2   Can 175 Benecuda Beneteau 36.7 Thomas Holland DNC 80.0 / 1.0317       3  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course Racing (3 days) A Racing
One Design Division
8mR Class
1   SUI 10 Sarissa 8 Metre Ralph Reimann       1
2   CAN 6 Bangalore 8 Metre Shannon Howard       2
3   USA 42 Aluette 8 Metre Steve Reid       3
4   CAN 2 Norseman 8 Metre Ed Gyles       4
5   CAN 7 Severn II 8 Metre Cedric Gyles       5
6   CAN 9 Thisbe 8 Metre Family Mitchele       6
 
Etchells
1 4   Can 1412 319 Etchells Andre Beese       1
2   1467 Tiburon Etchells Andrew/ Dirk Macrae/ Kneulman       2
3   CAN 1379 3 Blind Mice Etchells paul and jack sustronk       3
4   Can 878 Cold Snap Etchells Mark Hellmann       4
5   CAN 1072 Miss Moneypenny Etchells Sam Thompson       5
6   CAN 968 Northern Etchells Etchells Jerry Wendt       6
7   CAN 1018 Wasabi Etchells Brynn Paisley Kent Paisley       7
8   Can 1246 Strewth Etchells David Leonard       8
9   CAN 1010 The Garrison Etchells Michael Hasko / Adam Dunn         9
 
J/27
1   USA 103 Shakedown J/27 John Enwright       1
2   USA 421 Amethyst J/27 Matt Sanderson       2
3   CAN 99 MessingAbout J/27 Madeleine Beese         3
4   108 Afternoon Delight J/27 Chris Johnston       4
5   CAN 33 Miss Trixie J/27 Christian Greenfield       5
6   CAN 163 Diomedea J/27 Doug Hawksworth       6
7   CAN 133 Take5 J/27 Rich O'Hare       7
8   150 Line Drive J/27 Robert Kelly DNC       9  
 
R-Class
1   kc 13 gypsy R-Class Cliff Walkington       1
2   R 8 Diana R class Nicolaus Reimann       2
3   USA 20 Nayada R-Class Marshall Van DeWelle       3
4   CAN 58 Shadow R-Class Scott Dinsdale       4
5   CAN 3 Vitesse R-Class Harrison Van DeWelle DNC       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course Racing (3 days) B Racing
GLMRA Division
Multihull
1   FRA 27 Carpe Diam Diam 24 Brian Cramer 1.0383 03/Aug/19 - 15:40:52 0:00:43:52 0:00:45:33 1 1
2   CAN 34 Tri Me Contour 34 SC Dan Klick DNC 0.9731       3  
 
PHRF_ToT Division
PHRF-FS 1
1 Ullman Sails  USA 52397 Wind Chill Beneteau First 36.7 Mark Schimley 78.0 / 1.0350 03/Aug/19 - 15:51:17 0:00:43:17 0:00:44:48 1 4
2   40003 Tatiana New York 40 Alan Clough 99.0 / 1.0015 03/Aug/19 - 15:53:18 0:00:45:18 0:00:45:22 2 5
3   106 Sabotage Viper 830 Doug Folsetter 41.0 / 1.0998 03/Aug/19 - 15:50:14 0:00:42:14 0:00:46:27 3 9
4   CAN 84 Give'r J/88 Tim Sweet 85.0 / 1.0236 03/Aug/19 - 15:53:32 0:00:45:32 0:00:46:36 4 11
5   CAN 73320 Crime Scene J/35 Paul-Angus Bark 71.0 / 1.0467 03/Aug/19 - 15:53:22 0:00:45:22 0:00:47:29 5 14
6   60077 Aarrow Archambault 40rc David Courtney 35.0 / 1.1111 03/Aug/19 - 15:52:30 0:00:44:30 0:00:49:27 6 18
 
PHRF FS 2
1 North Sails  CAN 34195 Renaissance C&C 38 Peter Kirkwood 116.0 / 0.9760 03/Aug/19 - 16:14:57 0:00:44:57 0:00:43:52 1 1
2   138 Smoke Em Olson 30 Thomas Bolland 108.0 / 0.9878 03/Aug/19 - 16:15:03 0:00:45:03 0:00:44:30 2 2
3   USA 61 Switch J/92 Andrew Sharp 101.0 / 0.9985 03/Aug/19 - 16:15:34 0:00:45:34 0:00:45:30 3 6
4   CAN 53337/31763/40846 PerryEh Evelyn 32 Clarke Perry 105.0 / 0.9924 03/Aug/19 - 16:15:54 0:00:45:54 0:00:45:33 4 7
5   5028 Boom Olson 30 Scott Lyons 114.0 / 0.9789 03/Aug/19 - 16:19:40 0:00:49:40 0:00:48:37 5 17
6 North Sails  53251 Bad Dog Olson 30 Lauren Stephens 106.0 / 0.9909 03/Aug/19 - 16:19:55 0:00:49:55 0:00:49:28 6 19
7   10636 Blue Raven C&C 39 Davide Carnevale DNC       9  
8   CAN 12626 Exocet Tripp 26 Allan Prits DNC       9  
 
PHRF-FS 3
1 North Sails  CAN 34856 Wild Thing Tamed C&C 33 Mk II Edward Thompson 132.0 / 0.9531 03/Aug/19 - 16:22:44 0:00:46:44 0:00:44:32 1 3
2   24079 Banshee II Viking 33 Sean Dinsmore 128.0 / 0.9587 03/Aug/19 - 16:24:23 0:00:48:23 0:00:46:23 2 8
3   41374 Tenacious C&C 33 mark 2 Bill Frenke 134.0 / 0.9503 03/Aug/19 - 16:25:01 0:00:49:01 0:00:46:35 3 10
4   CAN 262 Happy J J/80 Janet Geisberger 126.0 / 0.9615 03/Aug/19 - 16:24:30 0:00:48:30 0:00:46:38 4 12
5   CAN 44088 Farr Side Farr 727 Armando Hernandez 181.0 / 0.8892 03/Aug/19 - 16:29:01 0:00:53:01 0:00:47:09 5 13
6 Haarstick Sailmakers  CAN 133 Completely Wound Up Laser 28 Greg Jordan 132.0 / 0.9531 03/Aug/19 - 16:26:06 0:00:50:06 0:00:47:45 6 15
7   CAN 347 Breakaway J J/80 Hugh McGugan 127.0 / 0.9601 03/Aug/19 - 16:26:02 0:00:50:02 0:00:48:02 7 16
 

Back to previous page
Main Menu


Copyright © Interactive Creations 2000-2020