2019 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Main One Design Laser 16/Jun/2019 12:15 PM    
Main One Design Laser Radial 16/Jun/2019 12:15 PM    
Main One Design Club 420 16/Jun/2019 12:15 PM    
Main One Design Lightning 16/Jun/2019 12:15 PM    
Main One Design J22 16/Jun/2019 12:15 PM    

Outer One Design VX One 16/Jun/2019 12:15 PM    
Outer One Design Hobie 20 16/Jun/2019 12:15 PM    
Outer One Design SIOD 16/Jun/2019 12:15 PM    
Outer One Design E Scow 16/Jun/2019 12:15 PM    

Youth One Design O'Pen BIC 16/Jun/2019 12:00 PM    
Youth One Design Optimist 16/Jun/2019 12:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser
1   184634 Na Laser Eli Putnam       1
2   205389 205389 Laser Robert Key       2
3   USA 172075 172075 Laser Ashley Byrd       3
4   173960 Laser Laser Arthur Unger       4
5   USA 170336 Laser Alan Barton DNS         8  
6   USA 101239 Laser Jared Brown DNS         8  
7   USA 103114 Laser Michael Brown RET         8  
 
Laser Radial
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   170149 Laser Radial Amy Kubie         3
4   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       4
5   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       5
6   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       6
7   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
8   180078 Laser Laser Radial Alex Bagnoni       8
9   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       9
10   USA 191552 Laser Radial Peter Hyndman         10
11   USA 210988 Laser Radial Windy Key         11
12   210788 Key Squared Laser Radial Sally Key       12
13   181118 Laser Laser Radial Metz Prause       13
14   180070 Laser Laser Radial Kaitlyn Bagnoni       14
15   189776 Laser Laser Radial Gaines Johnson       15
 
Club 420
1   33 just b cuz Club 420 Ashton Loring         1
2   34 Club 420 Mason Baird         2
3   32 Carcam C420 Carson Shaw       3
4   3907 can we reserve C420 Walker Hussey       4
5   31 Fast Layne C420 Connor Layne       5
6   8450 8450 C420 Sara Beall DNS       8  
7   USA 8453 Club Boat C420 Clay W Hershey, Jr. DNS       8  
 
Lightning
1   15557 Lightning Lenny Krawcheck         1
2   USA 15548 Lightning Pierce Borden         2
3   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       3
4   15116 Lightning Will Slager         4
5   14728 Pyscho Siblings Lightning Elaine Parshall       5
6   14684 Rum Front Lightning Ezra Zankel       6
7   15600 Cacique Lightning George Scarborough         7
8   15387 Lightning Lightning Darby Reddaway DNC       11  
9   USA 14688 USA 14688 Lightning William T. Jones Jr DNC       11  
10   USA 14138 Lightning Craig Bennett DNC         11  
 
J22
1   445 TBD J22 Nathan Bowen       1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
VX One
1 270   270 Lufdkissnbood VX One Mark Volkmann       1
2 160   USA 160 SendIt VX One Ashley Maltempo / Bill Wiggins       2
3 151   USA 151 Lime VX One Reggie Fairchild DNS       4  
 
SIOD
1   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       1
2   111 Flounder SIOD Jessica Koenig         2
3   94 Grey Ghost SIOD George Durst         3
4   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         4
5   USA 59 Undine SIOD Ernest Grimball DNC         7  
6   USA 69 Doghouse SIOD Jay Bowen DNS         7  
 
E Scow
1   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause       1
2   GA 14 Savage E Scow Russell Cliff       2
3   USA T37 Espresso E-scow Kevin Jewett         3
4   GA 87 Temptress E Scow Palmer Russell       4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       1
2   8292 Open Bic Molly Loring         2
3   10065 N/A Open BIC James Fabian       3
4   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       4
5   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       5
6   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       6
7   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni       7
8   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
9   3446 * Open Bic Jackson Fisher DNC         11  
10   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst DNC         11  
 
Optimist
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       1
2   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       2
3   USA 22297 none optimist Will Rucker       3
4   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       4
5   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       5
6   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       6
7   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       7
8   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       8
9   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       9
10   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       10
11   15744 No Name Optimist Will Bryant       11
12   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       12
13   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
14   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       14
15   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       15
16   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         16
17   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       17
18   19908 19908 Optimist Ian Itzkowitz DNC       20  
19   17794 Chairman Optimist Thomas Weil DNC       20  
 

2019 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 5

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Laser Radial (Youth)
1   USA 212604 Radial Laser Radial Benjamin Smith       1
2   USA 176060 176060 Laser Radial Danny Diederich       2
3   163980 TBD Laser Radial Tavia Smith       4
4   164350 164350 Laser Radial Michael Owens       5
5   29 Laser Girl Laser Radial kate zurinskas       6
6   170801 Laser Laser Radial Walter Blessing       7
7   3 need to borrow a laser Laser Radial William Hussey       9
 
 
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC (Open)
1   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       1
2   8292 Open Bic Molly Loring         2
3   10065 N/A Open BIC James Fabian       3
4   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       4
5   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       5
 
 
O'Pen BIC (U13)
1   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       6
2   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni       7
3   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
4   3446 * Open Bic Jackson Fisher DNC         11  
5   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst DNC         11  
 
 
Optimist (Blue)
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       1
2   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       2
3   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       7
4   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       8
5   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       9
6   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       10
7   15744 No Name Optimist Will Bryant       11
8   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz       12
9   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       14
10   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         16
11   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski       17
 
 
Optimist (Red)
1   USA 22297 none optimist Will Rucker       3
2   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       6
 
 
Optimist (White)
1   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       4
2   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       5
3   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
4   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       15
5   17794 Chairman Optimist Thomas Weil DNC       20  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021