2013 Sperry Top-Sider San Diego NOOD Regatta
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course A (Far Roads / West Ocean) Racing
One Design Division
Beneteau First 36.7
1   USA 56657 Precepts Beneteau 36.7 Drew Belk       1
2   USA 7031 Kea Beneteau 36.7 Chick Pyle       2
3   USA 36764 Adeline Beneteau 36.7 Bob Carlson       3
4   USA 56360 Melokia Beneteau 36.7 Michael Whittemore       4
5   USA 7223 Adventure Beneteau 36.7 Ted Butterfield       5
6   USA 56268 Carole's Fandango Beneteau 36.7 RG Head       6
7   USA 7020 Sorcerer Beneteau 36.7 Robert Kopaniasz DNC       8  
 
J 105
1   USA 9 Blow Boat J 105 Tom Hurlburt / Chuck Driscoll       1
2   USA 46 Current Obsession2 J 105 Gary Mozer       2
3   USA 105 Triple Play J 105 Dave Vieregg       3
4   USA 45 J-OK J 105 Stewart Cannon       4
5   USA 7105 Speedplay J 105 Michael OConnell       5
6   USA 514 Wings J 105 Dennis & Sharon Case       6
7   USA 435 Blink! J 105 Steve & Lucy Howell       7
8   USA 51911 Creative J 105 Ed Sanford       8
9   USA 284 Zuni Bear J 105 Rich Bergmann       9
10   USA 46625 J Hawk J 105 Ed Machado       10
11   USA 88 Sanity J 105 Rick Goebel       11
12   USA 395 Off The Porch J 105 Scott McDaniel       12
13   USA 401 Air Boss J 105 Jon Dekker       13
14   USA 604 Toublemaker J 105 David Cheresh       14
 
J 120
1   USA 46630 Shenanigans J 120 Gary Winton       1
2   USA 46714 Pole Dancer J 120 Tom & Terri Manok       2
3   USA 51201 J Almighty J 120 Mike Hatch       3
4   USA 46719 JIM J 120 John Snook       4
5   USA 28596 CC Rider J 120 Charles Nichols       5
6   USA 52511 Meltemi J 120 Peter Zarcades       6
7   USA 46996 caper J 120 John Laun         7
8   USA 46638 Adios J 120 Peter Bretschger DNC       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course B (Near Roads) Racing
One Design Division
J 70
1   USA 60 Zero to 60 J 70 Karl Pomeroy       1
2   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       2
3   USA 72 DFZ J 70 Tom Jenkins / Eric Kownacki       3
4   USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       4
5   USA 201 Vendetta J 70 Dr Laura Schlessinger       5
6   USA 31 Cheetah Cub J 70 Kenyon Martin       6
7   USA 32 USA 32 J 70 David Ullman       7
8   USA 59 Jaya J 70 Craig Tallman       8
9   USA 203 DeColores3 J 70 Sean O'Keefe       9
10   USA 18 Splash J 70 Scott Grealish       10
 
J 80
1   USA 531 In-Appropriate J 80 Mark Hunter       1
2   USA 1316 Monkey Shoulder J 80 Dan Gribble       2
3   USA 1321 Nuhunu J 80 Steve Wyman       3
4   USA 284 Avet J 80 Curt Johnson       4
5   USA 85 Underdog J 80 John Steen       5
6   USA 127 Firebolt J 80 Matts Brown/Hurlimann       6
 
Soling
1   USA 797 Ghost Rider Soling Ian Wareham       1
2   USA 702 Crazy I Soling Chris White       2
3   USA 610 USA 610 Soling Michael Milton         3
4   USA 694 USA 694 Soling Ryan Castro       4
5   USA 782 USA 782 Soling John Walton       5
6   USA 171 Green Machine Soling Jon Mendham       6
7   USA 743 Relevance Soling William Blozan DNC       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Course C (South Bay) Racing
One Design Division
I 14
1   AUS 672 Alegayter Racing I 14 David Hayter       1
2   USA 1161 Astragulus I 14 Brad Ruetenik       2
3   USA 1186 Atomic Punk I 14 Kirk Twardowski       3
4   USA 1187 Morningstar I 14 Terence Gleeson       4
5   USA 1184 Only 14 I 14 Joe Bersch       5
6   USA 1183 Crucible I 14 Steve Shumaker       6
7   USA 1179 Ship for Brains I 14 Jake Skala       7
8   USA 1177 Lucky Dog I 14 Ronald Boehm       8
9   USA 1165 Gnarnia I 14 Richard Didham       9
10   USA 1147 Gusto I 14 Tobias Lunt       10
11   USA 1162 Eris I 14 Chris Rutz DNS       12  
 
Flying Tiger
1   USA 54 Niuhi FT10 Paul & Julie McPherson       1
2   USA 8 Abacus FT10 Timothy Chin       2
3   USA 33 Mile High Klub FT10 Phillip Infelise       3
4   USA 9 Justice FT10 John Harrop       4
5   USA 72 NastyR FT10 Robert Wilson       5
6   USA 22 Tigger FT10 Dan & Karen Walker       6
 
Viper 640
1   USA 143 Sinnerman Viper 640 B E Milligan       1
2   USA 130 Fang Viper 640 Mark Folkman         2
3   USA 148 F.N.G. Viper 640 James Sears       3
4   USA 64 Clown School Viper 640 Todd Downey       4
5   USA 176 Kindred Spirit Viper 640 Glenn Griley       5
6   USA 126 Dodecahedron Viper 640 Ben Dahlin       6
7   USA 27 Moves Like Jagger Viper 640 Stephen Brown       7
8   USA 34 Snake Eyes Viper 640 Glenn/Nigel Vanheel/Brownett       8
9   USA 133 Zippy Viper 640 Dale Bull       9
10   USA 175 Back Adder Viper 640 John Leyland       10
11   USA 72 Chimaera Viper 640 Andrew Mayhugh       11
12   USA 145 Red Red Wine Viper 640 Laurent Dion       12
13   USA 151 Rokit Viper 640 Julie Coll       13
14   GBR 138 Disaster Area Viper 640 George Gluecksmann       14
 
Ultimate 20
1   USA 26 Junta Ultimate 20 Mark Allen       1
2   USA 178 Toon Town Ultimate 20 Michael Eisenberg       2
3   67 Mr. Happy Ultimate 20 Steven C Crooke         3
4   USA 19 Juiced! Ultimate 20 Jim Ulatowski       4
5   USA 63 Redbeard Ultimate 20 Brad Lawson       5
6 138   USA 138 DogOnIt Ultimate 20 Alan Madsen       6
7   USA 222 222 Ultimate 20 Travis Gregory       7
8   USA 52 The Sparkle Pony Princess Ultimate 20 Scot Tempesta DNS       10  
9   USA 253 Enigma Ultimate 20 John O'Donnell DNS       10  
 
Buccaneer 18
1   USA 1235 Lazy Bones Buccaneer 18 Dennis Martinelli       1
2   USA 5250 Wonder Buccaneer 18 Matt Davis       2
3   5234 Scarlet Banshee Buccaneer 18 Robert Gibbs         3
4   USA 5220 Rainie's Day Buccaneer 18 Michael Parker       4
5   523 523 Buccaneer 18 Chuck Williams         5
6   5239 Erin Morgan Buccaneer 18 Emory Heisler         6
7   USA 524 Sneaky Trouble Maker Buccaneer 18 Cynthia Pillote       7
8   USA 918 Shibumi Buccaneer 18 Gary Geisler       8
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019