115th Larchmont Race Week
Preliminary Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Cruising One Design J 105 14/Jul/2013 11:06 AM 4 NM 6 Kts
Cruising One Design J 70 14/Jul/2013 11:11 AM 4 NM 6 Kts
Cruising PHRF PHRF 14/Jul/2013 11:16 AM 4 NM 6 Kts
Cruising PHRF PHRF NS 14/Jul/2013 11:21 AM 3 NM 6 Kts

Senior One Design One Design IOD 20/Jul/2013 02:00 PM    
Senior One Design One Design Shields 20/Jul/2013 02:05 PM    
Senior One Design One Design S Boats 20/Jul/2013 02:10 PM    

Vanguard One Design V 15 20/Jul/2013 01:54 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Cruising Racing
One Design Division
J 105
1   USA 170 Conundrum J 105 Harald Edegran / Jeremy Henderson       1
2   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       2
3   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       3
4   USA 51245 Bottle Rocket J 105 Glenn Marck       4
5   USA 167 Peregrina J 105 Josh Burack       5
6   USA 50 Eclipse J 105 Damian Emery       6
7   USA 50872 EnGarde J 105 Charlie Cannam       7
8   USA 630 Planet Claire J 105 John Koten       8
9   USA 324 Young American J 105 AYC Jr. Big Boat Team c/o Peter Becker       9
10   USA 59 Gumption3 J 105 Kevin Grainger DNC       11  
 
J 70
1   USA 97 Loki J 70 Ryan Zupon       1
2   USA 324 Ebisu J 70 Reginald Imamura       2
3   USA 61 Sugar Daddy J 70 Megan & Madelyn Ploch DNC       6  
4   USA 332 Freedom J 70 Patrik Jakobson DNC       6  
5   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg DNC       6  
 
PHRF Division
PHRF
1   USA 26 Andiamo J 111 Paul Strauch 39.0 14/Jul/13 - 12:31:53 0:01:15:53 0:01:13:17 1 1
2   USA 41454 Impromptu J 35 Brian Warner 75.0 14/Jul/13 - 12:40:16 0:01:24:16 0:01:19:16 2 4
3   USA 51072 Troubador Express 37 Jamie Anderson 72.0 14/Jul/13 - 12:48:56 0:01:32:56 0:01:28:08 3 5
4   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 99.0 14/Jul/13 - 12:50:57 0:01:34:57 0:01:28:21 4 6
5   USA 63240 Akula J 29 Aleksandr Tichter TLE 114.0   6  
 
PHRF NS
1   USA 43520 Chieftain Frers 45 W Robert Chuda 69.0 14/Jul/13 - 12:40:08 0:01:19:08 0:01:15:41 1 2
2   USA 52463 Impulse O'Day 39 Len Di Iorio 144.0 14/Jul/13 - 12:47:17 0:01:26:17 0:01:19:05 2 3
3   USA 1548 Julianna M Pearson 26 Steve Wade TLE 228.0   4  
4   USA 73 New Freedom Catalina 34 Mark Lasser TLE 162.0   4  
5   USA 21122 The Real Macaw Pari 34 Sid Kiwitt DNC 135.0       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Senior One Design Racing
One Design Division
IOD
1   117 Nefarius IOD James Bishop         1
2   103 Black Arrow IOD Marion Maneker         2
3   100 Elation IOD Clemmie Everett       3
4   5 Topaz IOD Jennifer Miller       4
5   118 Dark Horse IOD Mayo / Gresinger       5
6   119 Makai IOD Tim Heckscher DNC       8  
7   116 White Arrow IOD Michael Wray DNC       8  
 
Shields
1   231 Mermaid Shields HL DeVore       1
2   23 Rascal Shields Com Crocker         2
3   182 Lure Shields Skip McGuire       3
4   16 Sweet 16 Syndicate Shields Alex Curtiss         4
5   54 Sandpiper Shields Meyer / Gibbons       5
6   70 Coquetta Shields Roland Schulz         6
7   176 Katherine Shields douglas campbell       7
8   tbd tbd Ideal 18 James Lawless         8
9   25 Checkmate Shields Fred Werblow       9
10   221 Cornelia Shields Mike Carr       10
11   183 183 Shields Massey Paul Macintyre Dual         11
12   49 Uprising Shields Greg Davis       12
13   142 IN TIME Shields James Holland       13
14   145 Hooke Shields Richardson Hendee DNC       18  
15   18 Stealth Shields Bam Miller DNC       18  
16   106 Lady Shields John Mawe DNC       18  
17   41 Havoc Shields Tim Sawyer DNC       18  
 
S Boats
1   59 Dilemma S Boat Sean Park         1
2   20 Allegro S Boat Howard Howard       2
3   17 Iroquois S Boat Richard Beck       3
4   67 Aeolus S Boat Jeff Whittle       4
5   22 Kandahar S Boat Robert Mehlich       5
6   68 Danae S Boat William Riley DNC       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Vanguard Racing
One Design Division
V 15
1   USA 339 Violet V15 Urska Kosir       1
2   USA 1653 TPB Speedwagon Vanguard 15 Todd Breeden         2
3   USA 1085 V15 Vanguard 15 Jack McGuire       3
4   USA 1377 V15 Vanguard 15 Charles Proctor       4
5   USA 1194 V15 Harry Koeppel       5
6   USA 1691 1691 Vanguard 15 Scott Furnary       6
7   USA 1441 Barry Vanguard 15 Elizabeth Barry       7
8   USA 1010 1010 Vanguard 15 Weston Friedman       8
9   USA 1777 Vanguard 15 Will Haeger       9
10   USA 1924 Half Day Vanguard 15 Michael O'Connor       10
11   USA 1327 Red Rocket Vanguard 15 Wheeler Morris         11
12   USA 239 USA 239 Vanguard 15 Billy Hines       12
13   USA 772 USA 772 V-15 Ned & Charlie Roseberry       13
14   USA 883 xx Vanguard 15 Elliott Morrill       14
15   USA 1084 V15 V15 Louis Padnos       15
16   USA 1837 Disaster Strikes Vanguard 15 Alex Takata         16
17   USA 1165 Vanguard 15 Vanguard 15 Melissa Bermudez       17
18   USA 574 V15 Vanguard 15 Bradley Dober       18
19   USA 688 Sloane Ranger Vanguard 15 Sloane Barbour       19
20   USA 425 Rock Lobster Vanguard 15 Mary Wachowicz DNS       25  
21   USA 3072 N/A Vanguard 15 Andrew Schlegel DNS       25  
22   USA 1249 V15 Blair Davis DNS       25  
23   USA 1775 Sunday Sailor V15 Nathaniel Chase DNS       25  
24   USA USA 230 Vanguard 230 Vanguard 15 John Goldsmith DNS         26  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy