2020 Grenada Sailing Week
Final Results Race 5

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Grenada Sailing Week CSA CSA 1 28/Jan/2020 12:10 PM   8 Kts
Grenada Sailing Week CSA CSA 3 28/Jan/2020 12:15 PM   8 Kts

Grenada Sailing Week - J 24 One Design J 24 27/Jan/2020 12:35 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week Racing
CSA Division
CSA 1
1   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy 2) 28/Jan/20 - 12:57:08 0:00:47:08 0:00:44:10 1 1
2   GRN 2005 Category 5 Hobie 33 Mod Richard Szyjan 0.914 (Asy) 28/Jan/20 - 12:59:04 0:00:49:04 0:00:44:51 2 2
3   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.952 (Asy) 28/Jan/20 - 12:58:42 0:00:48:42 0:00:46:22 3 3
4   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Richard Oswald 0.939 (Asy) 28/Jan/20 - 12:59:36 0:00:49:36 0:00:46:34 4 4
5   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.999 (Asy) 28/Jan/20 - 12:56:39 0:00:46:39 0:00:46:36 5 5
6   TRI 10 Dingolay LS 10 (Tartan 10) Mark Chapman 0.843 (Spin) 28/Jan/20 - 13:06:05 0:00:56:05 0:00:47:17 6 6
7   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 28/Jan/20 - 12:58:45 0:00:48:45 0:00:47:35 7 7
8   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Dmitry Kondratyev 0.938 (Spin) 28/Jan/20 - 13:01:03 0:00:51:03 0:00:47:53 8 8
9   FRA 51 La Morrigane Surprise Tristan Marmousez 0.813 (Spin) 28/Jan/20 - 13:09:05 0:00:59:05 0:00:48:02 9 9
10   TRI 547 Jaguar Frers 43 Peter Morris 0.924 (Spin) 28/Jan/20 - 13:02:14 0:00:52:14 0:00:48:16 10 10
11   TRI 1 Wajang Beneteau First 10 Darcy Carr 0.875 (Spin) 28/Jan/20 - 13:06:08 0:00:56:08 0:00:49:07 11 11
12   FRA 972 Maison Satec (Perseverare Diabolicum) Farr 40 Jean Michel Figueres 1.027 (Spin) 28/Jan/20 - 13:01:14 0:00:51:14 0:00:52:37 12 12
13   6849 Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 28/Jan/20 - 12:59:32 0:00:49:32 0:00:53:39 13 13
14   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.927 (Both 2) 28/Jan/20 - 13:34:36 0:01:24:36 0:01:18:25 14 20
 
CSA 3
1   TRI 20 C-MOS Soveral 42 Norman Da Costa 0.897 (J/P) 28/Jan/20 - 13:25:55 0:01:10:55 0:01:03:37 1 14
2   AUT 24 Rasmus Swan 43 Dieter Huppenkothen 0.814 (J/P) 28/Jan/20 - 13:34:36 0:01:19:36 0:01:05:50 2 15
3   TRI 96 Petit Careme Beneteau First 38 Edward Kacal 0.821 (J/P) 28/Jan/20 - 13:35:44 0:01:20:44 0:01:06:17 3 16
4   ANU 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 28/Jan/20 - 13:39:19 0:01:24:19 0:01:07:37 4 17
5   TRI 107 Joia Beneteau First Class Europe Brian Wallace 0.880 (J/P) 28/Jan/20 - 13:33:49 0:01:18:49 0:01:09:22 5 18
6   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 0.912 (Jib) 28/Jan/20 - 13:32:03 0:01:17:03 0:01:10:16 6 19
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Grenada Sailing Week - J 24 Racing
One Design Division
J 24
1   GRN 4167 Die Hard J 24 Robbie Yearwood       1
2   BAR 3915 Fadeaway J 24 Gus Reader       2
3   LCA 1132 Jabal J 24 Nick Forsberg       3
4   TRI 2343 Frigate J 24 Richard Amerling       4
5   BAR 202 Shakin J 24 Jeff Fisher       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020