2020 East Greenwich Yacht Club Summer Series
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

EGYC Summer Series One Design J 22 29/Jul/2020 06:05 PM    
EGYC Summer Series PHRF_ToT PHRF - Spinnaker 29/Jul/2020 06:15 PM    
EGYC Summer Series PHRF_ToT PHRF - Non-Spinnaker Class B 29/Jul/2020 06:20 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
EGYC Summer Series Racing
One Design Division
J 22
1 2   8 Hall Pass J 22 Kimbal Hall       1
2   86 Shake & Bake J 22 David Wehr       2
3 4   1533 Awkwardly Flat J 22 Carolyn Cure       3
4 1   USA 1505 Lorna Doone J 22 Chris Runci       4
5 3   150 Team PBR J 22 Paul Schmidle       5
6 5   1105 BrockStars J 22 Peter Brockmann       6
7 6   USA 878 Opportunity J 22 Ben Rosenberg DNC       9  
8   76 Top of the 5th J 22 Christopher Beaulieu DNC       9  
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1   USA 3503 Divided Sky Mills 35 Vincent & Kristina McAteer 60.0 / 1.0656 29/Jul/20 - 19:05:12 0:00:50:12 00:00:53:30 1 10
2   USA 642 Vixen Jeanneau James Del Bonis 114.0 / 0.9789 29/Jul/20 - 19:10:26 0:00:55:26 00:00:54:16 2 11
3   USA 43 Amadeus V XP 38 Jay Turchetta 41.0 / 1.0998 29/Jul/20 - 19:04:50 0:00:49:50 00:00:54:48 3 12
4   USA 14 Memory J 110 Kevin Dakan 96.0 / 1.0062 29/Jul/20 - 19:10:34 0:00:55:34 00:00:55:55 4 13
5   USA 49 Digger J 44 James Phyfe 35.0 / 1.1111 29/Jul/20 - 19:05:20 0:00:50:20 00:00:55:56 5 14
6   USA 52641 Scarlet Begonias J 92s Joshua McGuire 96.0 / 1.0062 29/Jul/20 - 19:11:16 0:00:56:16 00:00:56:37 6 15
7   USA 357 Blitz J 30 Chris Tate 138.0 / 0.9448 29/Jul/20 - 19:15:36 0:01:00:36 00:00:57:15 7 16
8   USA 73499 Anser Beneteau Peter Allstrom 122.0 / 0.9673 29/Jul/20 - 19:16:30 0:01:01:30 00:00:59:29 8 17
9   USA 52911 Coconut Beneteau First 36.7 Thomas Dalbora DNC 76.0 / 1.0383       11  
10   USA 172 Comet Laser 28 Abbi Seward DNF 145.0 / 0.9353       11  
 
PHRF - Non-Spinnaker Class B
1   208 Thora Pearson 28-1 30+ Kenneth Thorsen 222.0 / 0.8420 29/Jul/20 - 19:04:29 0:00:44:29 00:00:37:27 1 1
2   USA 149 En passant Beneteau First 36.7 Jim Archer 111.0 / 0.9834 29/Jul/20 - 18:59:15 0:00:39:15 00:00:38:36 2 2
3   417 Escape PLAN Catalina 320 Mike Hackett 184.0 / 0.8856 29/Jul/20 - 19:04:55 0:00:44:55 00:00:39:47 3 3
4   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 145.0 / 0.9353 29/Jul/20 - 19:02:49 0:00:42:49 00:00:40:03 4 4
5   79 Gone With The Wind Pearson 36 sloop Paul Kenney 156.0 / 0.9207 29/Jul/20 - 19:05:29 0:00:45:29 00:00:41:53 5 5
6   USA 462402 Sandpiper II Beneteau Oceanis 41.1 Michael Petti 128.0 / 0.9587 29/Jul/20 - 19:04:14 0:00:44:14 00:00:42:24 6 6
7   40542 Climax Capri Bob Lewis 150.0 / 0.9286 29/Jul/20 - 19:05:45 0:00:45:45 00:00:42:29 7 7
8   USA 93082 SeaJaI Beneteau 40.7 James Hennigan 76.0 / 1.0383 29/Jul/20 - 19:01:20 0:00:41:20 00:00:42:55 8 8
9   USA 50774 Far and Away J 34C Ship 1909 Sea Scouts 117.0 / 0.9745 29/Jul/20 - 19:07:20 0:00:47:20 00:00:46:08 9 9
10   HUN 356 Addisun 356 Bill Regan DNC 135.0 / 0.9489       14  
11   180 mojo First 325 Ship 1909 Sea Scouts DNC 175.0 / 0.8966       14  
12   USA 42748 Sapphire C&C 37/40 Rob Hamlin DNC 109.0 / 0.9863       14  
13   25652 magoo Beneteau 36 bobbie marelli DNC 96.0 / 1.0062       14  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021