2021 Swan - 39 Copa Del Rey Mapfre
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Copa Del Rey Mapfre One Design Club Swan 36 07/Aug/2021 03:00 PM    
Copa Del Rey Mapfre One Design Club Swan 50 07/Aug/2021 03:00 PM    
Copa Del Rey Mapfre One Design Club Swan 42 07/Aug/2021 04:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Copa Del Rey Mapfre Racing
One Design Division
Club Swan 36
1 18   MON 3618 G SPOT ClubSwan 36 Giangiacomo Serena di Lapigio       1
2 01   ITA 3601 THIRTYSIX ClubSwan 36 Edoardo Ferragamo       2
3 21   ITA 3621 SIXTH SENSE ClubSwan 36 Sandro Paniccia       3
4 23   ITA 3623 FRA MARTINA ClubSwan 36 Edoardo Pavesio       4
5 16   ITA 3616 FARSTAR ClubSwan 36 Lorenzo Mondo       5
6 05   ITA 3605 VITAMINA (276) ClubSwan 36 Andrea Lacorte       6
7 20   GBR 3620 BLACK SEAL ClubSwan 36 Richard Thompson       7
8 17 North Sails  SWE 3617 MINI RAVENGER ClubSwan 36 Roger Samuelsson       8
9 11   ITA 3611 SEASE ClubSwan 36 Giacomo Loro Piana       9
10 12   GER 3612 GODDESS ClubSwan 36 Nikolai P. Burkart       10
 
Club Swan 42
1 45 North Sails  ESP 8137 NADIR ClubSwan 42 Pedro Vaquer Comas       1
2 49   ROU 1 NATALIA ClubSwan 42 George Brailoiu       2
3 03   USA 4203 RAVING SWAN ClubSwan 42 Jerome Stubler       3
4 51   GER 4251 DRALION ClubSwan 42 Pit Finis       4
5 25 North Sails  ESP 4225 PEZ DE ABRIL ClubSwan 42 José Maria Meseguer       5
6 33   NED 7842 SELENE - ALIFAX ClubSwan 42 Massimo De Campo       6
7 65 North Sails  GBR 3642 R LONG ECHO ClubSwan 42 Barry Sampson       7
8 54 Quantum Sails  BEL 555 ANDANTE 4 ClubSwan 42 Bernard Marchant       8
9 52   FRA 37258 ZAPPY S ClubSwan 42 Wargny Christophe et Coralie       9
10 21   USA 4221 KOYRE-SPIRIT OF NERINA ClubSwan 42 Koyré - Mirko Bargolini       10
11 41   GER 8042 ELENA NOVA ClubSwan 42 Christian Plump DSQ       12  
 
Club Swan 50
1 17   RUS 5017 BRONENOSEC 50 ClubSwan 50 Polina Lyubomirova       1
2 16   GER 5016 HATARI ClubSwan 50 Marcus Brennecke       2
3 22 North Sails  ITA 5022 DRIFTER SAIL ClubSwan 50 Andrea Bianchedi       3
4 05 North Sails  GER 5005 EARLYBIRD (276) ClubSwan 50 Hendrik Brandis       4
5 09 North Sails  GER 5009 NIRAMO ClubSwan 50 Sönke Meier-Sawatzki       5
6 25 Quantum Sails  ESP 5025 TENAZ ClubSwan 50 Pablo Garriga       6
7 06 North Sails  SWE 5006 REGINA 2.0 ClubSwan 50 Jacob Wallenberg       7
8 12 North Sails  BEL 5012 BALTHASAR ClubSwan 50 Louis Balcaen       8
9 07 Doyle Sailmakers  GER 5007 OLYMP ClubSwan 50 Mark Bezner       9
10 10   ITA 5010 ULIKA ClubSwan 50 Andrea Masi       10
11 27 North Sails  ITA 5027 CUORDILEONE ClubSwan 50 Leonardo Ferragamo       11
12 04 North Sails  SUI 5004 MATHILDE M ClubSwan 50 Morten Kielland       12
13 11   SUI 5011 ONEGroup ClubSwan 50 Stefan Heidenreich       13
14 23   GBR 5023 PERHONEN ClubSwan 50 Ross Warburton DNF       17  
15 08   RUS 5008 SPARTI ClubSwan 50 Bertrand Demole DNF       17  
16 15   RUS 5015 UTEKHA - De Jonge Team ClubSwan 50 Jan De Jonge DNF       17  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy