2021 Four Sisters Regatta
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Alpha Course One Design Club 420 White Sail 18/Jul/2021 02:25 PM    
Alpha Course One Design Optimist Green 18/Jul/2021 02:25 PM    
Alpha Course One Design Pram 18/Jul/2021 02:25 PM    

Bravo Course One Design Optimist 18/Jul/2021 01:54 PM    

Delta Course One Design 29er 18/Jul/2021 01:41 PM    
Delta Course One Design Laser 18/Jul/2021 02:30 PM    
Delta Course One Design Laser 4.7 18/Jul/2021 02:30 PM    
Delta Course One Design Laser Radial 18/Jul/2021 02:37 PM    



Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Alpha Course Racing
One Design Division
Optimist Green
1   CAN 1821 none Optimist Rhys MacKay       1
2   CAN 9 Mr. Mountain Dew Optimist Oliver Ruch       2
3   CAN 1606 NA Optimist Ethan MacLean       3
4   CAN 1353 . Optimist Elliot Walker       4
5   CAN 1635 CAN1635 Optimist Esme Pearson       5
6   CAN 1390 none Optimist Luke MacKay       6
7   CAN 1774 1774 Optimist Isla Sitter       7
8   CAN 2016 CAN 2016 Optimist Timothy Gavich       8
9   Can 582 The Hulk Optimist Theo Reuter       9
10   1201 McLaughlin Optimist Ava Gerber       10
11   Can 1677 NIKE Optimist Nikita Reuter       11
12   CAN 1620 Swallow Optimist Jane Laderoute       12
 
Pram
1   2223 Tubby Pram Margaret MacGillivray       1
2   CAN 2201 Ducky Pram Clare Varty       2
3 Doyle Sailmakers  CAN 2245 2245 Pram Steven Sheppard       3
4   CAN 2267 Sam’s Tub Pram Samuel Dionne DNS       5  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist
1   CAN 1585 Pink Panther (Blue) Optimist Oliver Leheup       1
2   CAN 1634 1634 (Red) Optimist Callum Ruch       2
3   166 CAN 166 (Blue) Optimist Sterling Ott       3
4   CAN 1782 n/a (Red) Optimist Tristan Miles       4
5   CAN 1795 Rock It (Blue) Optimist Spencer Hrubant       5
6   1822 Opti (Blue) Optimist Jack Gillis       6
7   CAN 1610 CAN 1610 (Blue) Optimist Emilie Leung       7
8   CAN 1413 CAN1413 (Red) Optimist Alec Bostan       8
9   MEX 1058 Spyro (Blue) Optimist Andres Noriega       9
10   CAN 1800 CAN1800 (Blue) Optimist Brodie Sorensen       10
11   CAN 1798 Miss Piggy (Blue) Optimist Eva Doucette       11
12   CAN 1804 1804 (Blue) Optimist Anna Chisholm       12
13   CAN 1669 Swan B (White) Optimist Bernard Luttmer       13
14   CAN 1576 Neptune's Fury (Red) Optimist Sally Laderoute       14
15   CAN 1796 CAN1796 (White) Optimist Tia Kinnear       15
16   1471 Optimist Hayden Keilman       16
17   CAN 1547 Dash (Red) Optimist Cheyenne Stafford       17
18   1371 n/a Optimist Tiago Keilman       18
19   CAN 1721 Pegase (Red) Optimist Branwen Craig       19
20   CAN 1594 CAN1594 (Blue) Optimist Elijah Pearson       20
21   CAN 1720 Natom Bomb (Red) Optimist Thomas Storer       21
22   1650 NA (Red) Optimist Jocelyn Zhu       22
23   1370 Tortuga (Blue) Optimist Alisia Bowgen       23
24   CAN 1410 RCYC (Blue) Optimist Cole Bennett       24
25   CAN 1786 Miss Piglet (White) Optimist Mia Doucette       25
26   CAN 1670 Boat (Blue) Optimist Olive Weakley       26
27   CAN 1818 CAN1818 (Red) Optimist Andi Kinnear DNC       35  
28   1592 Opti (Red) Optimist Joel Voyer DNC       35  
29   1313 1313 (Blue) Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
30   CAN 1440 CAN1440 (White) Optimist Jaime Sorensen UFD       35  
31   CAN 1747 Mad Natom (Blue) Optimist Nathaniel Storer UFD       35  
32   CAN 1728 N/A (White) Optimist Charlotte Nugent UFD       35  
33   Can 1334 Opti (Blue) Optimist Phillip Duko UFD       35  
34   CAN 1341 No Probllama (Red) Optimist Abigail Richards UFD       35  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Delta Course Racing
One Design Division
29er
1   CAN 2739 Team Tom Ford 29er Thomas Desrochers / Ford Amery       1
2   CAN 2592 CAN 2592 29er Mattias Koechli / Andreas Koechli       2
3   CAN 2604 Team Andrew Sebastian 29er Andrew Chisholm / Sebastian McClay       3
4   CAN 2446 29er 29er Andreas Steinitz / Jackson Macaulay       4
5   2411 N/A 29er Piper Howell / Owen Gormely       5
6   CAN 258 Sail Manly 29er Callum Bowness-Linegar / Devon Carrow       6
 
Laser
1   204462 laser Laser Connor Whynot       1
2   CAN 194324 SPB Laser Greg Waghorne DNC       4  
3   208522 Quicksilver Laser Brett Slykerman DNC       4  
 
Laser 4.7
1   204468 Laser Laser Angus McTavish       1
2   CAN 209339 can209339 LASER 4.7 Melissa OConnor       2
3   2 Laser Laser 4.7 Jack Nugent       3
4   CAN 196054 Allspice Laser 4.7 Keira Barclay       4
5   199954 199954 Laser Annika Hoogland       5
6   1648 EW Laser Elliot Webster       6
7   9 Laser 4.7 Laser Elizabeth Leheup       7
8   203682 No Name Laser 4.7 Elliot Loiselle DNC       9  
 
Laser Radial
1   216324 - ILCA 6 Zoe Folsetter       1
2   CAN 210628 Laser Radial Laser Radial Gavin White       2
3   214031 Laser Radial ILCA 6 / Laser Radial Mats Braaten       3
4   214099 TBD Laser Max Bonin       5
5   CAN 208747 Laser Radial Keagan Valentine       6
6   CAN 200565 NA Laser Radial Luis Noriega       7
7   CAN 125057 Ginger Mobile Laser Radial Kyber Lovshin       8
8   CAN 215652 Laser Radial Jack Schauer       9
9   CAN 210678 Matthew Laser Radial matthew burbidge       10
10   CAN 218330 218330 Laser Radial Dylan Finch       11
11   CAN 216323 Laser Laser Radial Owen Maloney       12
12   198054 198054 Radial Helios HE       13
13   209331 none Laser Connor Rodness       14
14   171660 N/A Laser Radial Jiarui Cao       15
15   CAN 187739 Laser Laser Radial Colin O’Connor       16
16   Can 207227 Laser Laser Radial Ashley Gillis       17
17   CAN 216328 boat laser radial Finn O'Sullivan       18
18   214028 Davies Laser Radial Lindsay Davies       19
19   CAN 201275 Polaris Junior ILCA 6 Malcolm MacGillivray       20
20   214044 laser Radial Rogan Boag       21
21   177325 CAN 177325 Laser Radial Rhys Cashin       22
22   210716 Laser Laser Radial Olivia Robin       23
23   CAN 214043 214043 Laser Radial Braden Johnson SCP       23
24   Can 200182 Stephanie Laser Steffen Williams       24
25   187230 RCYC Laser Radial Adrian Tang       25
26   190279 190279 Laser radial Katie Brickell       26
27   214511 HQ!! Laser Radial Cynthia Chen       27
28   CAN 196058 Laser Laser Radial Wila Mannella       28
29   CAN 196034 tbd Laser Claire Laderoute       29
30   209676 209676 Laser Radial Megan Gilbey       30
31   209679 n/a Laser Radial Kate Varty       31
32   173943 Blue boat Laser Patrick Helyer       32
33   Can 174232 bluesclues Laser Emma Sampson       33
34   196100 Blah Blah boat Laser Radial Lucas Nagy       34
35   CAN 177338 None Laser (Radial) Hayden Breau       35
36   218580 Laser Laser Radial Kiara Davies       36
37   167831 n/a Laser Radial Nate Devlin       37
38   192902 KateG Laser Kate Gorchakov       38
39   199194 $$$ Laser Radial Quinn Szemeczko       39
40   187702 Helman laser Alex Batek       40
41   196061 Nolan's Laser radical Nolan Henneke       41
42   Can 194548 194548 Laser Radial Kai Filmer       42
43   CAN 195868 Laser Laser Radial Ryan Leduc       43
44   216281 Laser Radial PSA Emilia Kubik       44
45   8928 Isaac Miletin's Laser Laser Isaac Miletin       45
46   20981 n/a Laser Radial Gabriel Lane       46
47   170764 N/A Laser Clare Bolt       47
48   CAN 214046 Daniella Laser Radial Daniella Woodbridge BFD       62  
49   Can 188716 Eleanor Laser radial Stanislav Kuzmenko BFD       62  
50   CAN 200606 Electra Laser Radial Catherine Jolicoeur-Becottte BFD       62  
51   214514 214514 Laser Radial Katie Bowie BFD       62  
52   198703 n/a Laser Radial Amalia Sienkiewicz BFD       62  
53   171148 dillons boat Laser Radial dillon soin BFD       62  
54   149188 Bruce Laser Radial Joshua Kairo BFD       62  
55   CAN 205445 Gecko Laser Radial Max Rogers DNC       62  
56   CAN 193300 CAN193300 Laser Robert Nicholson DNC       62  
57   209705 Unnamed Laser Radial Samantha Dwivedi DNC       62  
58   195668 Alex Laser Radial Alexander Downarowicz DNC       62  
59   CAN 182719 CAN 182719 Laser Radial Mark Gavich DNC       62  
60   CAN 206104 206104 Laser Radial Timothy Panov DNC       62  
61   CAN 187865 187865 Laser Radial Elizabeth Cesak DNC       62  
 

2021 Four Sisters Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 6

Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bravo Course Racing
One Design Division
Optimist (Blue)
1   CAN 1585 Pink Panther Optimist Oliver Leheup       1
2   166 CAN 166 Optimist Sterling Ott       3
3   CAN 1795 Rock It Optimist Spencer Hrubant       5
4   1822 Opti Optimist Jack Gillis       6
5   CAN 1610 CAN 1610 Optimist Emilie Leung       7
6   MEX 1058 Spyro Optimist Andres Noriega       9
7   CAN 1800 CAN1800 Optimist Brodie Sorensen       10
8   CAN 1798 Miss Piggy Optimist Eva Doucette       11
9   CAN 1804 1804 Optimist Anna Chisholm       12
10   CAN 1594 CAN1594 Optimist Elijah Pearson       20
11   1370 Tortuga Optimist Alisia Bowgen       23
12   CAN 1410 RCYC Optimist Cole Bennett       24
13   CAN 1670 Boat Optimist Olive Weakley       26
14   1313 1313 Optimist Vivienne Boulanger DNC       35  
15   CAN 1747 Mad Natom Optimist Nathaniel Storer UFD       35
16   Can 1334 Opti Optimist Phillip Duko UFD       35
 
 
Optimist (Red)
1   CAN 1634 1634 Optimist Callum Ruch       2
2   CAN 1782 n/a Optimist Tristan Miles       4
3   CAN 1413 CAN1413 Optimist Alec Bostan       8
4   CAN 1576 Neptune's Fury Optimist Sally Laderoute       14
5   CAN 1547 Dash Optimist Cheyenne Stafford       17
6   CAN 1721 Pegase Optimist Branwen Craig       19
7   CAN 1720 Natom Bomb Optimist Thomas Storer       21
8   1650 NA Optimist Jocelyn Zhu       22
9   CAN 1818 CAN1818 Optimist Andi Kinnear DNC       35  
10   1592 Opti Optimist Joel Voyer DNC       35  
11   CAN 1341 No Probllama Optimist Abigail Richards UFD       35
 
 
Optimist (White)
1   CAN 1669 Swan B Optimist Bernard Luttmer       13
2   CAN 1796 CAN1796 Optimist Tia Kinnear       15
3   CAN 1786 Miss Piglet Optimist Mia Doucette       25
4   CAN 1440 CAN1440 Optimist Jaime Sorensen UFD       35
5   CAN 1728 N/A Optimist Charlotte Nugent UFD       35
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021