2023 Southernmost Regatta
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Southernmost Regatta - GL52 ORC GL52 18/Jan/2023 12:05 PM 5-Band-Med ToT 6.4 NM  

Southernmost Regatta - OD & ORC ORC ORC 18/Jan/2023 12:55 PM 5-Band-Med ToT 1.7 NM 13 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design J/111 18/Jan/2023 01:00 PM 1.7 NM 13 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design Cape 31 18/Jan/2023 01:05 PM 1.7 NM 13 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design J/70 18/Jan/2023 01:10 PM 1.2 NM 13 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Southernmost Regatta - GL52 Racing
ORC Division
GL52
1   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 1.2627 18/Jan/23 - 12:53:48 0:00:48:48 0:01:01:37 1 1
2   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1.2539 18/Jan/23 - 12:54:21 0:00:49:21 0:01:01:53 2 2
3   USA 5210 Interlodge VII Botin TP 52 Austin Fragomen 1.2656 18/Jan/23 - 12:54:09 0:00:49:09 0:01:02:12 3 3
4   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 1.2562 18/Jan/23 - 12:54:41 0:00:49:41 0:01:02:25 4 4
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Southernmost Regatta - OD & ORC Racing
One Design Division
J/111
1   USA 115 Skeleton Key J 111 Peter Wagner       1
2   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward / Sedgwick Ward       2
3   USA 111 Black Seal J 111 Seth and Kevin Young       3
4   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter       4
5   USA 134 Spaceman Spiff J 111 Rob Ruhlman       5
6   USA 90 Utah J 111 Bradley Faber       6
 
Cape 31
1   IRL 31031 Extreme 2 Cape 31 Dan Cheresh       1
2   USA 311X Catapult Cape 31 Joel Ronning       2
3   USA 61567 Flying Jenny Cape 31 Sandra Askew       3
4 North Sails  GBR 314X BLACK SEAL Cape 31 Richard Thompson       4
5   IRL 3128 Antix Cape 31 Anthony O Leary       5
 
J/70
1   USA 372 Taz J 70 Michael Breivik       1
2 84   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       2
3   MEX 151 NIMBUS J 70 Eduardo Saenz       3
4 02   USA 2 Ayacucho J 70 James Gary       4
5   USA 488 Convexity J 70 Don Wilson       5
6   USA 585 Running Wild J 70 Richard Werdiger       6
7   USA 385 Space Force J 70 Sean Bradley       7
 
ORC Division
ORC
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Gwen Fragomen 1.1727 18/Jan/23 - 13:45:59 0:00:50:59 0:00:59:47 1 1
2   USA 74 Leading Edge J 122 Tom Sutton 0.9632 18/Jan/23 - 14:00:22 0:01:05:22 0:01:02:58 2 2
3   USA 37120 Emocean J 120 Bill Hanckel 0.9577 18/Jan/23 - 14:02:33 0:01:07:33 0:01:04:42 3 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.0554 18/Jan/23 - 13:57:27 0:01:02:27 0:01:05:55 4 4
5   USA 61333 En Garde Cookson Pat Harr 1.1814 18/Jan/23 - 13:51:18 0:00:56:18 0:01:06:31 5 5
6   USA 241 Delta Melges 32 John McLeod 1.0147 18/Jan/23 - 14:00:52 0:01:05:52 0:01:06:50 6 6
7   USA 30023 HOOLIGAN SOUPRA C&C 30 ONE DESIGN Trey Sheehan 0.9764 18/Jan/23 - 14:03:36 0:01:08:36 0:01:06:59 7 7
 

Back to previous page
Main Menu

AA Diver Evolution EWE J/Boats
Mount Gay Pirates Lair Sail 22

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy