113th Larchmont Race Week
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Senior One Design One Design S Boats 23/Jul/2011 02:28 PM    
Senior One Design One Design IOD 23/Jul/2011 02:38 PM    
Senior One Design One Design Shields 23/Jul/2011 02:43 PM    

Vanguard 15 One Design Vanguard 15 17/Jul/2011 01:30 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Senior One Design Racing
One Design Division
IOD
1   103 Black Arrow IOD Marion Maneker       1
2   117 Nefarius IOD James Bishop       2
3   5 Topaz IOD Jennifer Miller       3
4   118 Dark Horse IOD David Mayo       4
5   119 Makai IOD Timothy Heckscher DNC       6  
 
Shields
1   231 Mermaid Shields H.L. DeVore       1
2   70 Coquetta Shields Roland Schulz       2
3   23 Rascal Shields Collamore Crocker / Dual Macintyre       3
4   25 Checkmate Shields Fred Werblow       4
5   182 Lure Shields Skip McGuire       5
6   221 Cornelia Shields Mike Carr       6
7   41 Havoc Shields Sawyer/ Leonard / O'Shea       7
8   54 Sandpiper Shields Neil Meyer       8
9   176 Katherine shields douglas campbell       9
10   106 Lady Shields John Mawe / Doug Millar       10
11   USA 38 Talisman Shields Peter Mcwhinnie       11
12   142 INTIME Shields Phillips Johnston       12
13   49 Shields 49 Shields Greg Davis DNC       14  
 
S Boats
1   67 Aeolus Herreshoff S Class Jeff Whittle       1
2   17 Iroquois Herreshoff S Class Richard Beck       2
3   57 Eaglet Herreshoff S Class Adrian and Kirsty McKemey       3
4   68 Daine Herreshoff S Class William Riley       4
5   20 Allegro Herreshoff S Class Howard/William Howard/Simmons       5
6   22 S class Herreshoff S Class Robert W. Mehlich       6
7   70 Phoenix Herreshoff S Class George Hanson       7
8   59 Dilemma Herreshoff S Class Sean Park DNC       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Vanguard 15 Racing
One Design Division
Vanguard 15
1   USA 160 V 15 Cardwell Potts       1
2   USA 1249 V 15 Danny Pletch       2
3   USA 1377 V 15 Tori Porter       3
4   733 Keyser Soze Vanguard 15 Benjamin Gent       4
5   USA 1691 TBD Vanguard 15 Scott Furnary       5
6   USA 1789 Ripper Replay V15 Carolyn Nye       6
7   USA 772 V 15 Vanguard 15 Charlie Roseberry       7
8   USA 1084 V15 Vanguard 15 Derek Webster       8
9   USA 1010 Weston Vanguard 15 Weston Friedman       9
10   USA 1839 V 15 John & Molly Baxter       10
11   1837 Disaster Strikes Vanguard 15 Alex Takata       11
12   USA 1247 V 15 Sam Blouin       12
13   USA 1600 East of Maui Vanguard 15 David Meleney       13
14   USA 1018 1018 Vanguard 15 John Vrolyk       14
15   USA 1065 1065 Vanguard 15 Jay Rhame       15
16   USA 429 The Gilded Shrimp Wife Vanguard 15 Christopher Fleming       16
17   USA 430 None V15 Christian Manhester       17
18   USA 420 420 Vanguard 15 Teresa Laughlin       18
19   USA 1038 Vanguard 15 Vanguard 15 Christopher Dunne       19
20   230 none Vanguard 15 Michael Puleo       20
21   USA 322 Abilyn Vanguard 15 Josh Reisberg       21
22   USA 308 V15 Vanguard 15 Carleton Wheeler       22
23   USA 776 776 Chris Foley       23
24   1304 #1304 Vanguard 15 Matthew Hart       24
25   1327 Half Day Vanguard 15 Michael O'Connor DNC       34  
26   1085 Electric Eel Vanguard 15 Ward Young DNC       34  
27   USA 1653 TPB Speedwagon Vanguard 15 Todd Breeden DNF       34  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022