2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

World Championship One Design Sunfish - Youth 24/Sep/2019 11:00 AM    
World Championship One Design Sunfish - Master 24/Sep/2019 11:00 AM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Youth
1 56   56 Youth Sunfish Simon Gomez Ortiz Club Nautico Acuarela       1
2 55   55 Youth Sunfish Joaquin Alvarez Club de vela San Mateo       2
3   34 Youth Sunfish Darius Berenos CSSA       3
4   33 Youth Sunfish Bas van der Gulik CSSA       4
5 20   20 Youth Sunfish Fernanda San Roman Federación Peruana de Vela       5
6 03   03 Youth Sunfish Ricardo Seguel Lacámara Cofradía Nautica del Pacifico       6
7   23 Youth Sunfish Fernanda Higueras Federación Peruana de Vela       7
8 53   53 Youth Sunfish Diego Castro ASOVELA       8
9 01   01 Youth Sunfish Vania Tamayo Federacion Peruana de Vela       9
10   22 Youth Sunfish Esteban Montalbetti Federación Peruana de Vela       10
11 30   30 Youth Sunfish Miguel Perea Solis Federación Peruana de Vela       11
12   44 Youth Sunfish Matías Rosenberg AsoVela       12
13   35 Youth Sunfish Bruno Brouwers CSSA       13
14 02   02 Youth Sunfish Kaydian Dowling Bonaire Sailing School Association       14
15   67 Youth Sunfish Rudo De vries Bonaire Sailing School Association       15
16   28 Youth Sunfish Gina Schreiner Bonaire Sailing School Association       16
17 50   50 Youth Sunfish Robin Kieft Bonaire Sailing School Association       17
18 19   19 Youth Sunfish Alexander Gregory Tromp Bonaire Sailing School Association       18
19   62 Youth Sunfish Jeaneau Thode Bonaire Sailing School Association       19
20   68 Youth Sunfish Rowan Beenakkers Bonaire Sailing School Association       20
 
Sunfish - Master
1   12 Master (Masters) Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon       1
2 61   61 Master (Masters) Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       2
3   25 Master (Masters) Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       3
4   29 Master (Grand Master) Sunfish Alex Roose Jan Sofat       4
5   58 Master (Masters) Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       5
6 15   15 Master (Grand Master) Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       6
7   66 Master (Grand Master) Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       7
8   32 Master (Masters) Sunfish Hans van der Gulik CSSA       8
9 16   16 Master (Masters) Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       9
10 40   40 Master (Masters) Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       10
11   70 Master (Apprentice Master) Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       11
12   64 Master (Grand Master) Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       12
13   60 Master (Masters) Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       13
14 17   17 Master (Grand Master) Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       14
15 14   14 Master (Great Grand Master) Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       15
16 37   37 Master (Grand Master) Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       16
17 21   21 Master (Masters) Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       17
18   65 Master (Apprentice Master) Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       18
19 27   27 Master (Great Grand Master) Sunfish Jacob Donkersloot PRSA       19
20 36   36 Master (Grand Master) Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       20
21 49   49 Master (Masters) Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
22 38   38 Master (Great Grand Master) Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
 

2019 international Sunfish Class Association (ISCA) Youth and Master World Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 6

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
World Championship Racing
One Design Division
Sunfish - Master (Apprentice Master)
1   70 Master Sunfish Ezra Buys Bonaire Sailing School Association       11
2   65 Master Sunfish Wolter Benschop Bonaire Sailing School Association       18
 
 
Sunfish - Master (Grand Master)
1   29 Master Sunfish Alex Roose Jan Sofat       4
2 15   15 Master Sunfish Job Laboyrie Sunfish Club Aruba       6
3   66 Master Sunfish Ton Nuijten Bonaire Sailing School Association       7
4   64 Master Sunfish Fred Ros Bonaire Sailing School Association       12
5 17   17 Master Sunfish Robbert Dieperink WV De Eerste Aanleg       14
6 37   37 Master Sunfish Theo Poiesz Sunfish Club Aruba       16
7 36   36 Master Sunfish Arie De Klerk Sunfish Club Aruba       20
 
 
Sunfish - Master (Great Grand Master)
1 14   14 Master Sunfish Poopy Marçon Club Nautique de Schoelcher       15
2 27   27 Master Sunfish Jacob Donkersloot PRSA       19
3 38   38 Master Sunfish Hijmard Klaarwater Sunfish Club Aruba DNC       23  
 
 
Sunfish - Master (Masters)
1   12 Master Sunfish Jason Pigot Redmond, Oregon       1
2 61   61 Master Sunfish Gerard Vos WSV Giesbeek       2
3   25 Master Sunfish Alex Zimmermann Club de regatas Lima       3
4   58 Master Sunfish Sipke Stapert Bonaire Sailing School Association       5
5   32 Master Sunfish Hans van der Gulik CSSA       8
6 16   16 Master Sunfish Ramon -Yellow- Martis Bonaire Sailing School Association       9
7 40   40 Master Sunfish Ronald Van Asselt SRCN       10
8   60 Master Sunfish Kabes Soliano Bonaire Sailing School Association       13
9 21   21 Master Sunfish Artur Zembowicz Bourne Cove Yacht Club       17
10 49   49 Master Sunfish Elisabeth Vos Bonaire Sailing School Association DNC       23  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021