NYYC Race Week at Newport presented by Rolex - PART III - One-Design and Handicap
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Race Week - Part III One Design Class 9 - Beneteau 36.7 22/Jul/2012 11:10 AM 4.68 NM  
Race Week - Part III One Design Class 8 - J/111 22/Jul/2012 12:20 PM 4.68 NM  

Race Week - Part III(W) One Design Class 5 - Swan 42 21/Jul/2012 02:25 PM 6.03 NM  
Race Week - Part III(W) One Design Class 6 - J/109 21/Jul/2012 02:37 PM 6.03 NM  
Race Week - Part III(W) One Design Class 7 - Melges 32 22/Jul/2012 02:15 PM 5.87 NM  

Race Week Blue Circle IRC Class 1 - IRC 1 21/Jul/2012 12:55 PM 10.38 NM  
Race Week Blue Circle IRC Class 2 - IRC 2 21/Jul/2012 01:00 PM 7.01 NM  
Race Week Blue Circle IRC Class 3 - IRC 3 21/Jul/2012 02:30 PM 5.25 NM  
Race Week Blue Circle IRC Class 4 - IRC 4 21/Jul/2012 02:35 PM 5.25 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Race Week - Part III Racing
One Design Division
Class 8 - J/111
1   USA 37 Fleetwing J/111 Henry Brauer       1
2   USA 30 Wicked 2.0 J/111 Douglas Curtiss       2
3   USA 16 Partnership J/111 David / MaryEllen Tortorello         3
4   USA 26 Andiamo J/111 Paul Strauch       4
5   USA 64 Jazz J/111 Rodney Johnstone       5
6   USA 60909 Bravo J/111 Sedgwick Ward       6
 
Class 9 - Beneteau 36.7
1   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel       1
2   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy       2
3   USA 69 Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer       3
4   USA 230 Resolute Beneteau First 36.7 Junius Brown       4
5   USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo       5
6   USA 52475 Agora Beneteau First 36.7 David Powers       6
7   USA 52092 Puck III Beneteau First 36.7 Ian Westergren       7
8   USA 60244 Opus One Beneteau First 36.7 Ronald Ross         8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Race Week - Part III(W) Racing
One Design Division
Class 5 - Swan 42
1   USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn       1
2   USA 4203 Stark Raving Mad VI Swan 42 James Madden       2
3   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       3
4   USA 4221 Celeritas Swan 42 Malcolm Gefter       4
5   USA 4204 Mutiny Swan 42 Gibb Kane / Drew Shea       5
6   USA 4208 Bandit Swan 42 Andrew Fisher       6
7   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       7
8   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       8
9   USA 4201 Conspiracy Swan 42 Victor /Ron - Winogradow/Levine       9
10   USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn Darden & Phil Williamson       10
11   USA 4216 Arethusa Swan 42 Philip Lotz       11
12   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       12
13   USA 4217 Orbit Swan 42 Midn. Colten Erickson       13
14   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard       14
15   USA 4240 Vitesse Swan 42 Jon Halbert DSQ       16
 
Class 6 - J/109
1   USA 72 Gut Feeling J 109 Ted Herlihy       1
2   USA 146 Storm J 109 Rick Lyall       2
3   USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser       3
4   USA 273 Strategery J 109 Jack Forehand       4
5   USA 144 Heat Wave J 109 Gary Weisberg       5
6   USA 148 Blue Sky J 109 John Pearson       6
7   USA 93272 Reliant J 109 Matthew Baker       7
8   USA 266 Vento Solare J 109 Paul Milo         8
9   USA 126 Picante J 109 Robert Salk / John Sahagian       9
10   USA 52202 Caminos J 109 Donald Filippelli       10
11   USA 171 Superstition J 109 Christopher Zibailo       11
12   USA 369 Skoot J 109 Jim Vos         12
13   USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       13
14   USA 140 Troublemaker J 109 Eric Gordon       14
15   USA 267 Nordlys J 109 Bob Schwartz       15
16   USA 272 WildThing J 109 Dan / Mitch Boyd / Wiest       16
17   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce DNC       18
 
Class 7 - Melges 32
1 230   USA 230 Pisces Melges 32 Benjamin Schwartz       1
2   USA 162 Zetiana Melges 32 Alexis Michas       2
3 01   BER 1 hedgehog Melges 32 Alec Cutler       3
4 15   USA 1315 Ninkasi Melges 32 John Taylor       4
5 151   USA 151 Dark N'Stormy Melges 32 Edward Tillinghast       5
6   USA 135 Wicked One Melges 32 Tyler and Hilary Davidson       6
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Race Week Blue Circle Racing
IRC Division
Class 1 - IRC 1
1   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David 1.698 21/Jul/12 - 14:05:40 0:01:10:40 0:01:59:59 1
2   USA 25 BLUE YANKEE Reichel Pugh 66 Bob and Farley Towse 1.506 21/Jul/12 - 14:17:52 0:01:22:52 0:02:04:47 2
 
Class 2 - IRC 2
1   USA 5210 Interlodge IRC 52 Austin and Gwen Fragomen 1.390 21/Jul/12 - 13:56:46 0:00:56:46 0:01:18:54 1
2   USA 52007 Vesper IRC 52 Jim Swartz 1.381 21/Jul/12 - 13:58:28 0:00:58:28 0:01:20:44 2
3   USA 5206 SLED IRC 52 Takashi Okura 1.377 21/Jul/12 - 13:59:16 0:00:59:16 0:01:21:36 3
4   USA 60292 Flying Jenny 7 IRC 52 David & Sandra Askew 1.382 21/Jul/12 - 13:59:42 0:00:59:42 0:01:22:30 4
5   USA 50009 Privateer Cookson 50 Ron O'Hanley 1.375 21/Jul/12 - 14:00:24 0:01:00:24 0:01:23:03 5
 
Class 3 - IRC 3
1   USA 4994 White Gold J 44 James D. Bishop 1.156 21/Jul/12 - 15:20:34 0:00:50:34 0:00:58:27 1
2   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Art Santry 1.263 21/Jul/12 - 15:16:40 0:00:46:40 0:00:58:56 2
3   USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1.273 21/Jul/12 - 15:16:25 0:00:46:25 0:00:59:05 3
4   USA 4212 The Cat Came Back IRC 42 Lincoln Mossop 1.172 21/Jul/12 - 15:21:40 0:00:51:40 0:01:00:33 4
5   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.165 21/Jul/12 - 15:24:03 0:00:54:03 0:01:02:58 5
6   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.182 21/Jul/12 - 15:23:55 0:00:53:55 0:01:03:43 6
7   USA 1200 High Noon CTM 41 Steve & Heidi Benjamin 1.203 21/Jul/12 - 15:22:59 0:00:52:59 0:01:03:44 7
8   USA 4 Reef Points RP 60 Joseph Huber DNC 1.282       9
 
Class 4 - IRC 4
1   USA 52919 Dolphin J 122 Andrew Shea 1.091 21/Jul/12 - 15:24:57 0:00:49:57 0:00:54:29 1
2   USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno 1.093 21/Jul/12 - 15:27:04 0:00:52:04 0:00:56:54 2
3   USA 52915 White Witch King 40 Larry Landry 1.125 21/Jul/12 - 15:25:47 0:00:50:47 0:00:57:07 3
4   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.128 21/Jul/12 - 15:26:29 0:00:51:29 0:00:58:04 4
5   USA 39505 Talisman Farr 395 John Bailey 1.105 21/Jul/12 - 15:27:55 0:00:52:55 0:00:58:28 5
6   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham 1.082 21/Jul/12 - 15:29:17 0:00:54:17 0:00:58:44 6
7   USA 93586 DownTime Summit 40 Ed and Molly Freitag 1.123 21/Jul/12 - 15:27:33 0:00:52:33 0:00:59:00 7
8   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 1.105 21/Jul/12 - 15:28:29 0:00:53:29 0:00:59:05 8
9   USA 31200 Settler Peterson 42 Tom Rich 1.072 21/Jul/12 - 15:30:16 0:00:55:16 0:00:59:14 9
10   USA 52756 Sarah X-41 Greg Manning 1.123 21/Jul/12 - 15:28:03 0:00:53:03 0:00:59:34 10
11   NA 11 SWIFT Navy 44 Christian Smith 1.022 21/Jul/12 - 15:35:03 0:01:00:03 0:01:01:22 11
12   USA 1122 Portsmouth Princess J/80 Tim Pitts 0.958 21/Jul/12 - 15:39:12 0:01:04:12 0:01:01:30 12
13   USA 52770 Tumbleweed J 122 Carole Shaw 1.096 21/Jul/12 - 15:32:10 0:00:57:10 0:01:02:39 13
14   USA 16 Partnership Mary Ellen & David Tortorrello DNC 1.095       15
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022