2019 James Island Yacht Club Regatta
Preliminary Results Race 6

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Main One Design Lightning 16/Jun/2019 02:00 PM    
Main One Design J22 16/Jun/2019 03:00 PM    

Outer One Design SIOD 16/Jun/2019 02:00 PM    
Outer One Design E Scow 16/Jun/2019 02:00 PM    

Youth One Design O'Pen BIC 16/Jun/2019 01:00 PM    
Youth One Design Optimist 16/Jun/2019 01:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Main Racing
One Design Division
Lightning
1   14684 Rum Front Lightning Ezra Zankel       1
2   15557 Lightning Lenny Krawcheck         2
3   1475 Square Grouper Lightning Batton Kennon       3
4   14728 Pyscho Siblings Lightning Elaine Parshall       4
5   15600 Cacique Lightning George Scarborough         5
6   USA 15548 Lightning Pierce Borden         6
7   15387 Lightning Lightning Darby Reddaway DNC       11  
8   USA 14688 USA 14688 Lightning William T. Jones Jr DNC       11  
9   USA 14138 Lightning Craig Bennett DNC         11  
10   15116 Lightning Will Slager DSQ         11  
 
J22
1   445 TBD J22 Nathan Bowen       1
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outer Racing
One Design Division
SIOD
1   111 Flounder SIOD Jessica Koenig         1
2   SI60 Marcheta SIOD Stan LaRoche       2
3   66 Cygnet II SIOD Kurt Oberle         3
4   94 Grey Ghost SIOD George Durst         4
5   USA 59 Undine SIOD Ernest Grimball DNC         7  
6   USA 69 Doghouse SIOD Jay Bowen DNS         7  
 
E Scow
1   USA T37 Espresso E-scow Kevin Jewett         1
2   GA 14 Savage E Scow Russell Cliff       2
3   SC-6 Vee Patch E Scow Walter Prause       3
4   GA 87 Temptress E Scow Palmer Russell       4
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC
1   8292 Open Bic Molly Loring         1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   10065 N/A Open BIC James Fabian       3
4   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       4
5   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       5
6   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       6
7   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
8   3446 * Open Bic Jackson Fisher DNC         11  
9   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst DNC         11  
10   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni DNS       11  
 
Optimist
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       1
2   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       2
3   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       3
4   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       4
5   USA 22297 none optimist Will Rucker       5
6   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       6
7   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       7
8   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       8
9   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       9
10   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         10
11   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       11
12   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       12
13   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
14   15744 No Name Optimist Will Bryant       14
15   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       15
16   19908 19908 Optimist Ian Itzkowitz DNC       20  
17   17794 Chairman Optimist Thomas Weil DNC       20  
18   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski DNF       20  
19   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz RET       20  
 

2019 James Island Yacht Club Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 6

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Youth Racing
One Design Division
O'Pen BIC (Open)
1   8292 Open Bic Molly Loring         1
2   9489 N/A O’pen Bic Oscar Oberle       2
3   10065 N/A Open BIC James Fabian       3
4   10174 felixsails O'Pen Bic Felix Hagar       4
5   000 11019 O'Pen Bic Jane Herbert       5
 
 
O'Pen BIC (U13)
1   8687 Open Bic Open Bic Oliver Putnam       6
2   TBD NA Open Bic Wilson Collins DNC       11  
3   3446 * Open Bic Jackson Fisher DNC         11  
4   USA 8266 Loves To Flip Open Bic Ella Durst DNC         11  
5   8913 Mcbumbersnazzle Open bic Hailey Bagnoni DNS       11  
 
 
Optimist (Blue)
1   USA 22449 Grump Fish Optimist Bode Snider       1
2   USA 13352 Neptune Optimist Bella Duer       2
3   USA 19787 Bazooka Monkey Optimist Trey Medlin       7
4   USA 10111 Optimist Mary Helen Reddaway       8
5   USA 15543 Opti Boy Optimist owen zurinskas       9
6   USA 5335 Optimist Gavin Sullivan         10
7   USA 13265 Meaux Jeaux Optimist Gresham Kinard       11
8   21954 Opti Optimist Samuel Sablotsky       12
9   15744 No Name Optimist Will Bryant       14
10   11016 TBD Open Skiff Liam Modzelewski DNF       20  
11   7000 Willstar Optimist Tripp’ Mintz RET       20  
 
 
Optimist (Red)
1   BRA 3737 Optimist Optimist Conrado Cookson       3
2   USA 22297 none optimist Will Rucker       5
 
 
Optimist (White)
1   2141 Opti Optimist Alessandro Mazzi       4
2   USA 16321 Squirt Optimist Lachlan Duer       6
3   2 SC opti Optimist Louise Martin       13
4   11557 Opti Optimist Levi Sablotsky       15
5   17794 Chairman Optimist Thomas Weil DNC       20  
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021