2014 Sperry Top-Sider Chicago NOOD Regatta
Preliminary Results Race 6
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 70
North Rally Race - Cruising
North Rally Race - Offshore Racing 1
North Rally Race - Offshore Racing 2
ORR 1
PHRF 1
PHRF 2
Tartan 10
Viper 640
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Blue
One Design
J 111
07/Jun/2014
01:40 PM
5 NM
Blue
One Design
J 109
07/Jun/2014
01:45 PM
4.5 NM
Blue
One Design
Tartan 10
07/Jun/2014
02:20 PM
4 NM
Blue
One Design
J 105
07/Jun/2014
02:25 PM
4 NM
Blue
One Design
Beneteau First 36.7
07/Jun/2014
02:30 PM
4 NM
Red
ORR
ORR 1
07/Jun/2014
01:45 PM
6 NM
6 Kts
Red
PHRF
PHRF 1
07/Jun/2014
01:50 PM
6 NM
6 Kts
Red
One Design
Farr 40
07/Jun/2014
02:05 PM
6 NM
6 Kts
Red
One Design
Beneteau First 40.7
07/Jun/2014
02:10 PM
6 NM
6 Kts
Red
PHRF
PHRF 2
07/Jun/2014
02:15 PM
4 NM
6 Kts
White
One Design
J 70
07/Jun/2014
01:45 PM
4 NM
White
One Design
Viper 640
07/Jun/2014
03:45 PM
4 NM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 105
1
USA 444
Rocking Horse
J 105
Sandy Curtiss
1
2
USA 421
Bella
J 105
Steve Knoop
2
3
USA 104
Vytis
J 105
Tom and Gyt Petkus
3
4
USA 505
Here's Johnny
J 105
John Moore
4
5
USA 673
The Asylum
J 105
Jon Weglarz
5
6
USA 424
Flying Pig
J 105
Mike Sheppard
6
7
USA 349
Sealark
J 105
Clark Pellett
7
8
USA 643
Smokin' J
J 105
Michael Ludtke
8
9
USA 60
Striking
J 105
Vanessa Gates
9
10
USA 384
Valhalla
J 105
Mike Newman
DNC
11
J 109
1
USA 368
Callisto
J 109
James Murray
1
2
USA 124
Slapshot
J 109
Scott Sims
2
3
USA 333
Time Out
J 109
Doug Evans
3
4
USA 336
Certainly
J 109
Donald Meyer
4
5
USA 361
Momentus
J 109
Kevin Saedi
5
6
USA 246
Northstar
J 109
David Gustman
6
7
USA 249
Full Tilt
J 109
Peter Priede
7
J 111
1
USA 60111
Impulse
J 111
G Miz/Dreher/Hatfield
1
2
USA 12
Kashmir
J 111
Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer
2
3
USA 24
Night Hawk
J 111
Team Nighthawk Dabrowski/Edman
3
4
USA 89
Wooton
J 111
William Smith
4
5
USA 47
Rowdy
J 111
Richard Witzel
5
6
USA 72
Lucky Dubie
J 111
Len Siegal
6
Beneteau First 36.7
1
USA 26219
FOG
Beneteau First 36.7
Charlie Wurtzebach/Mike Bird
1
2
USA 52500
Tried & True
Beneteau First 36.7
Robert K. Foley
2
3
USA 235
Tequila Mockingbird
Beneteau First 36.7
Chris Duhon
3
4
USA 55367
Karma
Beneteau First 36.7
Lou Sandoval,Martin Sandoval, Jack Buoscio-Karma Sailing Group
4
5
USA 82
Split Decision
Beneteau First 36.7
Team Split Decision
5
6
USA 52293
Sorcerer
Beneteau First 36.7
Don Draper
6
7
USA 60310
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
7
8
USA 101
Erizo de Mar
Beneteau First 36.7
Antoni Czupryna
8
9
USA 51787
Raptor
Beneteau First 36.7
Jim/Mike Anderson
9
10
USA 119
Joie De Vie
Beneteau First 36.7
Donna Hastings
10
Tartan 10
1
USA 30131
sisu
T-10
jeff wittenberg
1
2
USA 26215
Blueprint
T-10
Chris Moll
2
3
USA 311
Mutiny
T10
John Schellenbach
3
4
USA 402
Lightning
T-10
Steve Karstrand / Bob Warnecke
4
5
USA 403
Tango II
LS 10
Martin Plonus
5
6
USA 40900
Skidmarks
T-10
Lou Jacob
6
7
USA 407
Terminal Velocity
LS 10
Simon Beemsterboer
7
8
USA 26349
Yellow Mellow
T-10
Walemar Emmerich/Zawadzki/Citak
8
9
USA 412
M*A*S*H
LS 10
Ron Kallen
9
10
USA 408
Convergence
LS 10
Donald Wilson
10
11
USA 410
Retention
LS 10
Mark Croll
11
12
USA 33882
Honey Badger
T-10
Tom Kane
12
13
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael Platzke
13
14
USA 30475
Erica
T-10
Brian and Mike Kaczor
14
15
USA 263000
Winnebago
T-10
Tim Rathbun
15
16
USA 345
Out of the Blue
T-10
Cross, Kennalley, Muy & Roehl
16
17
USA 32319
Cheap Thrill
T-10
Nancy & Tim Snyder
17
18
USA 124
Liberty
T-10
Ray Douglas
18
19
USA 30328
Rover
T-10
Ken Colbert
19
20
USA 30246
Wombat
T-10
Arthur Strilky
20
21
USA 356
Strait Jacket
T-10
Randy Conner
21
22
USA 25123
JUMP
T-10
Hank Graziano
22
23
USA 30509
Grytviken
T-10
Piotr Madrzyk
23
24
USA 411
Jing Bang
LS 10
David Finlay
24
25
USA 26340
Rainbows End
T-10
Steven Fink
25
26
USA 15309
Tenacity
T-10
Suzanne Philbrick
26
27
USA 004
Silver Surfer
T-10
Andrew Nicoletti
DNF
29
28
USA 32527
Sassafras
T-10
David Barch
OCS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Red Racing
One Design Division
Farr 40
1
USA 40037
Pendragon
Farr 40
Brian Jackman
1
2
USA 40048
Inferno
Farr 40
Philip Dowd
2
3
USA 40027
Hot Lips
Farr 40
Christopher Whitford
3
4
USA 40036
Norboy
Farr 40
Leif Sigmond / Marcus Thymian
4
5
USA 40016
Bandit
Farr 40
Arvid and joe Eiesland and kestler
5
Beneteau First 40.7
1
USA 51146
La Tempete
Beneteau First 40.7
Thomas Weber
1
2
USA 51457
Das Boot
Beneteau First 40.7
Jay Muller
2
3
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
3
4
USA 51377
Vayu
Beneteau First 40.7
Ron Buzil
4
5
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell
5
6
USA 51196
Spanker
Beneteau First 40.7
D & J McDonnell
6
7
USA 51219
Rhumb Runner
Beneteau First 40.7
Katie Goldman Finnegan / Brian Goldman
7
8
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
8
9
USA 51587
Instigator
Beneteau First 40.7
Matthew Mergener
9
10
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Konstantin Selikhov
10
ORR Division
ORR 1
1
USA 5252
Natalie J
TP 52
Philip & Sharon O'Niel III D.D.S.
0.0000
07/Jun/14 - 14:39:11
0:00:54:11
0:01:05:08
1
1
2
USA 53581
Evvai
J 122
Matthew Songer
0.0000
07/Jun/14 - 14:56:26
0:01:11:26
0:01:06:56
2
2
3
USA 52901
Sufficient Reason
J 122
Mitchell Padnos
0.0000
07/Jun/14 - 14:56:01
0:01:11:01
0:01:08:11
3
3
4
USA 38005
Painkiller 4
Sydney 38
Alice Martin
0.0000
07/Jun/14 - 14:57:18
0:01:12:18
0:01:08:50
4
4
5
USA 28252
Sin Duda!
Santa Cruz 52
Lindsey Duda
0.0000
07/Jun/14 - 14:51:02
0:01:06:02
0:01:09:48
5
5
6
USA 1717
Blue
Riptide 41
Michael Schoendorf
0.0000
07/Jun/14 - 14:49:19
0:01:04:19
0:01:11:27
6
6
7
USA 52725
Imedi
TP 52
Mark Hauf
0.0000
07/Jun/14 - 14:46:55
0:01:01:55
0:01:13:26
7
7
PHRF Division
PHRF 1
1
USA 2615
Scout
Sydney 41
Dorsey Ruley
18.0
07/Jun/14 - 14:57:25
0:01:07:25
0:01:05:37
1
10
2
USA 52144
Eagles Wings
GS 44
John Gottwald
15.0
07/Jun/14 - 14:57:57
0:01:07:57
0:01:06:27
2
11
3
USA 39503
Chaos
Farr 395
Schroeder/Bernbaum Amedio
30.0
07/Jun/14 - 15:00:15
0:01:10:15
0:01:07:15
3
12
4
USA 28380
Spirit Walker
B&H 41
Vern McCain
24.0
07/Jun/14 - 14:59:55
0:01:09:55
0:01:07:31
4
13
5
USA 4001
Edge
J 130
Robert McManus
30.0
07/Jun/14 - 15:00:35
0:01:10:35
0:01:07:35
5
14
6
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
27.0
07/Jun/14 - 15:01:01
0:01:11:01
0:01:08:19
6
15
7
USA 39535
Wellenreiter VI
Farr 395
Gregory Weykamp
30.0
07/Jun/14 - 15:02:04
0:01:12:04
0:01:09:04
7
16
8
USA 50593
Tango in Blue
CM1200
Richard Trisco
21.0
07/Jun/14 - 15:01:46
0:01:11:46
0:01:09:40
8
17
9
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
27.0
07/Jun/14 - 15:06:39
0:01:16:39
0:01:13:57
9
18
PHRF 2
1
USA 18188
Gauntlet
Benetti 44
Guy Hiestand
54.0
07/Jun/14 - 15:05:22
0:00:50:22
0:00:46:46
1
1
2
USA 80
China Buffet
FT 10
Team All U Can Eat
54.0
07/Jun/14 - 15:05:49
0:00:50:49
0:00:47:13
2
2
3
USA 43851
Standard Deviation
Tripp 33
Carl Hanssen
81.0
07/Jun/14 - 15:08:50
0:00:53:50
0:00:48:26
3
3
4
USA 11508
MASKWA
C&C 115
Donald Waller
72.0
07/Jun/14 - 15:09:02
0:00:54:02
0:00:49:14
4
4
5
USA 50399
Mrs Jones
Mumm 36
Michael Jones
51.0
07/Jun/14 - 15:07:43
0:00:52:43
0:00:49:19
5
5
6
USA 32776
Touch Of Grey
J 35
Larry Schell
69.0
07/Jun/14 - 15:09:50
0:00:54:50
0:00:50:14
6
6
7
USA 53026
Measure For Measure
Morgan 36 N/M
Brian Tobin
93.0
07/Jun/14 - 15:11:43
0:00:56:43
0:00:50:31
7
7
8
USA 42934
Whisper
Express 34
Thomas Barnes
96.0
07/Jun/14 - 15:12:11
0:00:57:11
0:00:50:47
8
8
9
USA 32851
Bozo Circus
J 35
Bruce Metcalf
69.0
07/Jun/14 - 15:10:24
0:00:55:24
0:00:50:48
9
9
10
USA 93036
PainKiller
Mumm 36
Joel Carroll
DNC
51.0
12
11
USA 51395
Sea Raider
C&C 110
Dirk Kruger
DNF
81.0
12
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
White Racing
One Design Division
J 70
1
USA 326
Aquaholiks
J 70
Martin Johnsson
1
2
USA 390
20/20
J 70
John Arendshorst
2
3
USA 482
X
J 70
Dan Cheresh
3
4
USA 227
Gigi
J 70
David Wagner
4
5
USA 37
BYC Team Pride
J 70
Paul Hulsey
5
6
USA 34
Perseverance
J 70
Bennet Greenwald
6
7
USA 335
Nitemare
J 70
Amy Neill
7
8
USA 100
Gemini
J 70
Blane Shea
8
9
USA 14
Hokey Smoke
J 70
Richard Stearns
9
10
USA 359
J'had
J 70
Jeff & Mark Veenstra
10
11
USA 325
Lost Boys
J 70
Gary Scott
11
12
USA 36
Taipan SB
J 70
Lloyd Karzen
12
13
USA 378
#378
J 70
Jeff Schaefer
13
14
USA 358
Bucephalus
J 70
Andrea Krasinski
14
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy