2014 Sperry Top-Sider Marblehead NOOD Regatta
Final Results Race 6

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 2648 Sundance Rhodes 19 Cooke/ Kaznoski       1
2   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       2
3   USA 8299 Flower Pot Rhodes 19 Thomas, Larry Dailey, Ehrhardt       3
4   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       4
5   1926 Jabberwock Rhodes 19 Jim Taylor         5
6   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet / Ed Honos       6
7   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       7
8   USA 1398 Garuda Rhodes 19 Sarah Sheldon       8
9   USA 722 McLovin Rhodes 19 Jeffrey Shoreman / David Reynolds         9
10   USA 2435 Interlude Rhodes 19 Jerry Blouin/Cormier       10
11   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charles Pendleton / Jim Raisides       11
12   1939 Ripple Rhodes 19 Frank McNamara         12
13   USA 2463 Rhodicules Rhodes 19 Wiley Crockett       13
14   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava       14
15   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Alex and Conway Felton       15
16   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       16
17   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       17
18   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       18
19   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       19
20   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       20
21   USA 3299 Clewless Rhodes 19 Jon Paul Zunnenberg         21
22   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd       22
23   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan       23
24   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam       24
25   USA 1782 Peppermint Rhodes 19 Debbie Noble       25
26   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen         26
27   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner       27
28   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen/Clark Uhl       28
29   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Rice Martini       29
30   1472 Salty Dog Rhodes 19 Charlie Thomas         30
31   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       34  
32   USA 3273 Thumpa Rhodes 19 Larry Coffin DNS       34  
33   USA 1645 Siesta Rhodes 19 Stefan Ianchulev DNS       34  
 
Town Class
1   USA 36 Albatross Town Class Rex Antrim       1
2   USA 5 Nolo Town Class Bart Snow       2
3   USA 2078 Suerte verde Town Class Kelley Braun       3
4   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       4
5   USA 3 Aufblitzen Town Class Jane/David Cooke       5
6   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       6
7   USA 2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       7
8   USA 737 T Rex Town Class James Regis       8
9   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       9
10   USA 2059 Ethel Town Class William Larkin       10
11   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill DNC       13  
12   USA 59 Querencia Town Class John and Katie Hope DNC       13  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 7 Gypsy IOD Bruce Dyson       1
2   USA 130 Javelin IOD William Widnall/Richter       2
3   49 Kungsornen IOD Herb Motley       3
4   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       4
5   USA 76 Spirit IOD Peter Stahle       5
6   USA 45 Pompano IOD Fred Callori       6
7   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison         7
8   2 ELEKTRA IOD Greg Mancusi-Ungaro         8
9   4 Relapse IOD Stephen D Barrett       9
10   USA 136 Rythm IOD Richard Levine       10
 
Etchells
1   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       1
2   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       2
3   USA 1342 Zehn Etchells Mark Fleckenstein       3
4   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       4
5   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       5
6   USA 1153 Sour Mash Etchells Robert Schaefer       6
7   USA 664 664 Etchells Grant Mathews       7
8   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       8
9   USA 46 WOODY Etchells Eugene Ho       9
10   USA 63 Valkyrie Etchells Don Miller DNC       15  
11   CAN 1069 The LostBoys Etchells Paul Laflamme DNC       15  
12   USA 846 Jewel Etchells Stephen Gaynor DNC       15  
13   CAN 1089 Quill Etchells Scott Lawrence DNC       15  
 
J 105
1   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       1
2   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       2
3   USA 51306 Circe's Cup J 105 Ric Dexter       3
4   USA 345 Eclipse J 105 Warren Hudson       4
5   USA 55 Uproar J 105 Brian Harrington       5
6   USA 189 Bantry J 105 Jon/Stuart Wales       6
7   USA 304 allegro semplicita J 105 Fred deNapoli       7
8   USA 344 Two Feathers J 105 Mark & Jolene Masur       8
9   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       9
10   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       10
11   USA 317 Got Qi J 105 Matthew Pike         11
12   USA 333 Whomper J 105 Chris Lund       12
13   USA 102 Jaguar J 105 Ernie Hardy       13
14   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       14
15   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       15
16   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       16
17   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky DNS       19  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Tinkers Racing
One Design Division
Sonar
1   USA 1 Beat Dawn S Sonar Skip Shumway       1
2   USA 674 Valiant Sonar Rick Doerr       2
3   USA 841 Rafiki Sonar Eric Voss       3
4   USA 773 Mumbo Jumbo Sonar Dave Curtis         4
5   USA 342 Jumper J 70 Patrick/Tim Andreasen/Guy       5
6   CAN 835 Fluide Sonar Paul Tingley       6
7   USA 810 Bandit Sonar Andrew Fisher       7
8   USA 842 Wife Goes On Sonar Dawn Shumway       8
9   USA 781 Horden Sonar Bahar Gidwani       9
10   USA 480 Druid Sonar Noah Pasackow       10
 
J 24
1   USA 4119 Little Martha J 24 Chris Clancy       1
2   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       2
3   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       3
4   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       4
5   USA 1359 Shifty J 24 Martin Gallagher       5
6   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       6
7   USA 1355 Asteri J 24 George Aangnostopoulos       7
8   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells DNC       9  
 
J 70
1   USA 245 USA 245 J 70 Tyler Doyle       1
2   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       2
3   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       3
4   USA 179 179 J 70 Jud & Cindy Smith       4
5   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       5
6   USA 248 Scamp J 70 Bill Lynn / Matt Hooks       6
7   USA 342 Hurricane J 70 Alex & Ian Cook Cook       7
8   USA 55 Joust J 70 Tim Molony       8
9   USA 48 Rascal J 70 Will Welles       9
10   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       10
11   USA 226 Spark J 70 Daan Goedkoop       11
12   USA 228 Jazz J 70 John Fisher       12
13   USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       13
14   USA CAN 197 Nirvana7 J 70 Louis Donahue         14
15   USA 233 Winter Wind J 70 Nancy Glover       15
16   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       16
17   USA 51 Black River Racing J 70 Doug Strebel DNC       18  
 
Viper 640
1   USA 222 Ghost Panda Viper 640 Peter Beardsley       1
2   USA 221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel       2
3   USA 208 Mo Grins Viper 640 Moise Solomon Dave Nickerson       3
4   USA 171 Strong Medicine Viper 640 Jeff / Doug Slocum       4
5   GBR 54 Mambo Kings Viper 640 Justin Scott       5
6   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       6
7   USA 83 Purplexed Viper 640 Joshua Vogel       7
8   USA 207 Nene Viper 640 Nicholas Custer       8
9   CAN 70 Grendel Viper 640 Mark/Matt Rowlinson       9
10   USA 50 Clowns & Jokers Viper 640 Eric White / Paul Zinger       10
11   USA 193 Grey Matter Viper 640 Peter Broszkowski       11
12   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       12
13   USA 42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt       13
14   USA 52 Business Time Viper 640 Fletcher Boland DNC       17  
15   USA 155 Arethusa Viper 640 Phil Lotz DNC       17  
16   USA 84 Red Head Viper 640 Todd Cowen OCS       17  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019