2007 Bayview Riverfest & Junior Olympic Festival
Final Results Race 7
Select to view a specific Class results:
All Classes
29er
420
Laser Full Rig
Laser Radial
Optimist Green
Optimist RBW
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
420/29er
One Design
420
30/Jun/2007
07:20 PM
Laser
One Design
Laser Full Rig
30/Jun/2007
12:33 PM
Laser
One Design
Laser Radial
30/Jun/2007
12:33 PM
Optimist
One Design
Optimist RBW
30/Jun/2007
10:33 AM
Optimist Green
One Design
Optimist Green
30/Jun/2007
11:02 AM
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
420/29er Racing
One Design Division
420
1
USA 4819
420
Ian Hollerbach/ Christy Listwan
1
2
USA 2664
420
Chris Bill/ Leigh Johnston
2
3
USA 3792
Andy Gunkler/ Nick Gilmore
3
4
USA 4813
Sammy Barbour/ Steven Jones
4
5
USA 552
420
Will Cyr/ Anthony Corio
5
6
USA 3701
Kelly Seago/ Katie Bill
6
7
USA EW2
C420
Adam Gilbertson/ Tim Vining
7
8
USA 497
Scott Stevenson/Sarah Somes
8
9
USA 4816
420
Kevin Ginnebaugh/ Austin Jones
9
10
USA 4815
Brooke Lyon/ Tyler Vens
10
11
USA 4671
420
Benjamin Brown/ Jennifer Goldberg
11
12
USA 2284
420
Jakob Plischke / Catherine Plischke
12
13
USA 4675
Nathan Swift/ Scott Szawlowski
13
14
USA 4319
420
Caroline Collellin/ Kelly Lox
14
15
USA 4073
420
Kelsey Dubois / Libbi Dust
15
16
USA 4327
420
Clay Lewis/ Alexa Minc
16
17
USA 3668
Clarke Hughes/Billy Coss
17
18
USA 4676
420
Jen Zakko/ Mark Hermanson
18
19
USA 5359
Joe Ryder/ Molly Jo Harris
19
20
USA 4221
420
William Starshak/ Cole Goldenberg
20
21
USA 3956
Sydney Rush/ Rachel Keesey
21
22
USA 3
420
Spencer Klene/ Nick Meyer
22
23
USA GI 2
420
Amanda Baker/ Ellen Dubois
23
24
USA 1934
Ryan Seago/ Michael Seago
24
25
USA 47
420
Mitchell Kujawa/ Ailene Hicks
25
26
USA 3735
Jack Sullivan/Christian Grow
26
27
USA 5360
Corinne Sackett/ Allie Rhoton
27
28
USA GI 3
420
Ralph Duffett/ Ally Hinsman
28
29
USA 5
Kyle Curley/ Kirstne Corneliussin
29
30
USA 4814
420
Erin Shoemaker/Thor Serota
30
31
USA 2382
Phil Gilbert/ Pierce Henderson
31
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Laser Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1
USA 161082
Laser Full Rig
Brady Savage
1
2
USA 180169
Laser
Robert Declercq
2
3
USA 156901
Daniel Bracciano
3
4
USA 182959
laser
Brian Williams
4
5
USA 131672
Robbie Galloway
5
6
USA 1674471
Clark Phelps
DNS
7
Laser Radial
1
USA 187387
Mitchell Kiss
1
2
CAN 187147
Daniel Barry
2
3
USA 180589
Laser Radial
Lauren Knoles
3
4
USA 22304
Laser
E.J. O'Mara
4
5
USA 181234
Lauren Lark
5
6
CAN 187840
Justin Norton
6
7
USA 187115
Laser Radial
Ross Schmaeman
7
8
USA 151012
Nick Ridenour
8
9
USA 185472
Laser Radial
John Darby
9
10
USA 155360
Laser R
Andrew Hess
10
11
CAN 190210
Laser Radial
Tyler Meyrick
11
12
USA 218
Laser Radial
RJ (Richard) Graef
12
13
USA 165101
Peter Holz
13
14
USA 184454
Laser Radial
Peter Polgar
14
15
USA 180145
Matthew Declercq
15
16
USA 188719
Fraser Bruce
16
17
USA 176265
Laser
Lianne Laubscher
17
18
USA 187299
Peter Rugo
18
19
USA 179999
Laser
Melita Aquino
19
20
USA 182036
Laser R
Matt Wishnoff
20
21
USA 99915
Alex Hume
21
22
USA 167447
Laser R
Clark Phelps
22
23
USA 36460
Eric Atchison
23
24
USA 99-3
Laser
EJ Williams
24
25
USA 187355
Ben Jassin
25
26
USA GI 1
Laser Radial
Jenny Robinson
26
27
USA 170667
Laser
Lukas Voortman
27
28
USA 26
Laser R
Rachel Gilbert
28
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Racing
One Design Division
Optimist RBW
1
USA 15581
RED
OPTI
Alex Curtiss
1
2
USA 14594
BLU
Drake Lyon
2
3
USA 15579
BLU
OPTI
Clay Danly
3
4
USA 10114
BLU
Kimberly Barbour
4
5
USA 8449
RED
Katie Barbour
5
6
USA 16016
RED
Opti
Blair Listwan
6
7
USA 15209
BLU
Will Holz
7
8
USA 364
RED
OPTI
Myles Arton-Smith
8
9
USA 15462
BLU
Optimist
Malcolm Lamphere
9
10
USA 14751
BLU
Alison Knoles
10
11
USA 14168
BLU
Gretchen Bauermeister
11
12
USA 14079
BLU
Adam Voortman
12
13
USA 14930
RED
Ian Robinson
13
14
USA 11385
RED
Mike Gemperline
14
15
USA 15215
RED
Morgan Kiss
15
16
USA 15697
BLU
optimist
Alex Vasiliou
16
17
USA 8827
BLU
Stuart Wallace
17
18
USA 11034
WHI
William Curtiss
18
19
USA 10139
BLU
Tommy Gmeiner
19
20
USA 12141
WHI
Pasha Vreeken
20
21
USA 515
BLU
Alex Matthews
21
22
USA 14116
RED
Connor Flaska
22
23
USA 12574
BLU
Alec Chicoine
23
24
USA 12800
BLU
Optimist
Joey Diamond
24
25
USA 8916
BLU
Optimist
Nick Harris
25
26
USA 14766
WHI
Mclaughlin
David Hein
26
27
USA 14353
BLU
opti
Archer Hauck
27
28
USA 10411
WHI
Dirk Phelps
DNS
29
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Optimist Green Racing
One Design Division
Optimist Green
1
USA 8880
Opti
Trevor Duncan
1
2
USA 5
Paxton Gammie
2
3
USA 8339
Sarah Serota
3
4
USA 8878
Maren Prophit
4
5
USA 8519
Sam Kuhna
5
6
USA 888
Austin Colpaert
6
7
USA 9861
Nathan Robinson
7
8
USA 10433
Opti
Blake Utz
8
9
USA 11965
Connor Hicks
9
10
USA 10428
Cole Zingas
10
11
USA 11751
Marcy Shoemaker
11
12
USA 209
opti
Josh Abbott
12
13
USA 9843
Duncan Gammie
DNF
17
14
USA 15101
Opti
Thomas Frikker
DNS
17
15
USA 12849
Katrina Bauermeister
DNS
17
16
USA 14610
Elizabeth Watson
DNS
17
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy