2021 American Yacht Club Fall Regatta
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

East Course ORC ORC Fleet 02/Oct/2021 12:35 PM Triple W/L Mwdium 5.875 NM  
East Course One Design J 44 02/Oct/2021 12:40 PM 5.875 NM  

South Course One Design J 109 02/Oct/2021 01:55 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 88 02/Oct/2021 02:00 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 105 02/Oct/2021 02:05 PM 4.6 NM  
South Course One Design J 70 02/Oct/2021 02:10 PM 4.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
One Design Division
J 44
1   USA 4403 Glory J 44 Lincoln White       1
2   USA 4402 Maxine J 44 William Ketcham         2
3   USA 4406 Vamp YCC J 44 Kenneth Luczynski         3
4   USA 4405 Breakaway J 44 Thomas Blackwell       4
5   USA 4407 Charlie V J 44 SUNY Maritime       5
6   USA 4411 Resolute J 44 Don and Rick Rave DNC         8  
7   USA 4401 Palantir 5 J 44 June & Amanda Kendrick DNC         8  
 
ORC Division
ORC Fleet (Triple W/L Medium ToT)
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 0.9713 02/Oct/21 - 13:38:47 0:01:03:47 0:01:01:57 1 1
2   USA 4224 Zammermoos Swan 42 David Fass 1.0103 02/Oct/21 - 13:36:45 0:01:01:45 0:01:02:23 2 2
3   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.0464 02/Oct/21 - 13:35:32 0:01:00:32 0:01:03:21 3 3
4   39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 0.9701 02/Oct/21 - 13:40:27 0:01:05:27 0:01:03:30 4 4
5   USA 45454 Gemini II Swan 45 James Coffman 1.0272 02/Oct/21 - 13:36:50 0:01:01:50 0:01:03:31 5 5
6   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.0348 02/Oct/21 - 13:36:24 0:01:01:24 0:01:03:32 6 6
7   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.0118 02/Oct/21 - 13:40:03 0:01:05:03 0:01:05:49 7 7
8   USA 46957 Oakcliff Farr 40 Red Farr 40 Oakcliff Sailing 1.0190 02/Oct/21 - 13:41:31 0:01:06:31 0:01:07:47 8 8
9   USA 51990 Oakcliff Farr 40 Blue Farr 40 Oakcliff Sailing 1.0196 02/Oct/21 - 13:47:57 0:01:12:57 0:01:14:23 9 9
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer         2
3   USA 360 Big Boat J 109 Bud Rogers       3
4   USA 168 Incendiary J 109 Trevor Roach       4
5   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves         5
6   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       6
7   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz       7
 
J 88
1   USA 56 Whirlwind J 88 William Purdy       1
2   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt       2
3   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli / Tim Price       3
4   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       4
5   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Connor Collins         5
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin         1
2   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer         2
3   USA 513 Ataraxis J 105 Frank Latawiec       3
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff         4
5   USA 200 Apollo J 105 Michael Kontonotas         5
6   USA 585 Arete J 105 Stuart Van Winkle       6
7   USA 63 63 J 105 George Ellis DNC       9  
8   USA 19 skal J 105 Paul Zajac DNC       9  
 
J 70
1   USA 781 Pen Segal J 70 Jean marc Papin         1
2   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair         2
3   USA 98 Grins J/70 Ghislain Descamps       3
 

2021 American Yacht Club Fall Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 7


Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022