2023 Southernmost Regatta
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Southernmost Regatta - GL52 ORC GL52 18/Jan/2023 01:40 PM 5-Band-Med ToT 6.4 NM  

Southernmost Regatta - OD & ORC ORC ORC 19/Jan/2023 11:00 AM 5-Band-Med ToT 1.6 NM 12 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design J/111 19/Jan/2023 11:05 AM 1.6 NM 12 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design Cape 31 19/Jan/2023 11:10 AM 1.6 NM 12 Kts
Southernmost Regatta - OD & ORC One Design J/70 19/Jan/2023 11:15 AM 1.1 NM 12 Kts



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Southernmost Regatta - GL52 Racing
ORC Division
GL52
1   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 1.2562 18/Jan/23 - 14:29:07 0:00:49:07 0:01:01:42 1 1
2   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1.2539 18/Jan/23 - 14:29:28 0:00:49:28 0:01:02:02 2 2
3   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 1.2627 18/Jan/23 - 14:30:01 0:00:50:01 0:01:03:09 3 3
4   USA 5210 Interlodge VII Botin TP 52 Austin Fragomen 1.2656 18/Jan/23 - 14:30:09 0:00:50:09 0:01:03:28 4 4
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Southernmost Regatta - OD & ORC Racing
One Design Division
J/111
1   USA 115 Skeleton Key J 111 Peter Wagner       1
2   USA 60909 Bravo J 111 Andrew Ward / Sedgwick Ward       2
3   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter       3
4   USA 134 Spaceman Spiff J 111 Rob Ruhlman       4
5   USA 111 Black Seal J 111 Seth and Kevin Young       5
6   USA 90 Utah J 111 Bradley Faber       6
 
Cape 31
1   IRL 31031 Extreme 2 Cape 31 Dan Cheresh       1
2 North Sails  GBR 314X BLACK SEAL Cape 31 Richard Thompson       2
3   IRL 3128 Antix Cape 31 Anthony O Leary       3
4   USA 311X Catapult Cape 31 Joel Ronning       4
5   USA 61567 Flying Jenny Cape 31 Sandra Askew       5
 
J/70
1 84   USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       1
2   MEX 151 NIMBUS J 70 Eduardo Saenz       2
3   USA 372 Taz J 70 Michael Breivik       3
4 02   USA 2 Ayacucho J 70 James Gary       4
5   USA 488 Convexity J 70 Don Wilson       5
6   USA 385 Space Force J 70 Sean Bradley       6
7   USA 585 Running Wild J 70 Richard Werdiger       7
 
ORC Division
ORC
1   USA 4415 Interlodge IV Botin 44 Gwen Fragomen 1.1727 19/Jan/23 - 11:51:17 0:00:51:17 0:01:00:08 1 1
2   USA 74 Leading Edge J 122 Tom Sutton 0.9632 19/Jan/23 - 12:04:00 0:01:04:00 0:01:01:39 2 2
3   USA 61333 En Garde Cookson Pat Harr 1.1814 19/Jan/23 - 11:52:20 0:00:52:20 0:01:01:50 3 3
4   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.0554 19/Jan/23 - 11:59:42 0:00:59:42 0:01:03:00 4 4
5   USA 37120 Emocean J 120 Bill Hanckel 0.9577 19/Jan/23 - 12:06:07 0:01:06:07 0:01:03:19 5 5
6   USA 30023 HOOLIGAN SOUPRA C&C 30 ONE DESIGN Trey Sheehan 0.9764 19/Jan/23 - 12:06:19 0:01:06:19 0:01:04:45 6 6
7   USA 241 Delta Melges 32 John McLeod 1.0147 19/Jan/23 - 12:07:07 0:01:07:07 0:01:08:06 7 7
 

Back to previous page
Main Menu

AA Diver Evolution EWE J/Boats
Mount Gay Pirates Lair Sail 22

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy