2017 American Yacht Club Spring Series
Preliminary Results Race 7

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.181 06/May/17 - 12:00:29 0:00:50:29 0:00:59:37 1 1
2   USA 1201 After Midnight CTM41 Paul Jeka 1.213 06/May/17 - 11:59:31 0:00:49:31 0:01:00:04 2 2
3 UK Sailmakers  USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.207 06/May/17 - 11:59:52 0:00:49:52 0:01:00:11 3 3
4   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.165 06/May/17 - 12:02:43 0:00:52:43 0:01:01:25 4 4
5   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.167 06/May/17 - 12:03:58 0:00:53:58 0:01:02:59 5 5
6   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.124 06/May/17 - 12:07:04 0:00:57:04 0:01:04:09 6 6
7   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 06/May/17 - 12:05:16 0:00:55:16 0:01:04:17 7 7
8   USA 50069 Temptation-Oakcliff Ker 50 Arthur Santry 1.256 06/May/17 - 12:02:22 0:00:52:22 0:01:05:46 8 8
9   USA 60017 SKYE Mills 41 Michael Bistany 1.119 06/May/17 - 12:11:23 0:01:01:23 0:01:08:41 9 9
10   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.307 06/May/17 - 12:05:09 0:00:55:09 0:01:12:05 10 10
11   USA 1200 High Noon Tripp 41 Kenneth Luczynski DNC 1.207       13  
12   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver DNC 1.160       13  
 
One Design Division
J 44
1   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       1
2   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       2
3   USA 43600 VAMP J 44 Leonard J Sitar       3
4   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       4
5   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick       5
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 30.0 06/May/17 - 12:13:30 0:00:53:30 0:00:50:33 1 1
2   USA 54555 Muskoka J 145C Neil Hindle -9.0 06/May/17 - 12:12:18 0:00:52:18 0:00:53:11 2 2
3   USA 26 Andiamo J111 Paul Strauch 36.0 06/May/17 - 12:17:18 0:00:57:18 0:00:53:46 3 3
4   USA 60449 Oakcliff's Weegie Columbia 32 Carbon Oakcliff Sailing 48.0 06/May/17 - 12:20:18 0:01:00:18 0:00:55:35 4 4
5   USA 51601 Desperado Custom 40 Leo Vasiliev 9.0 06/May/17 - 12:16:42 0:00:56:42 0:00:55:49 5 5
6   USA 169 Bliksem Melges 32 Thijs Hovers DNC 24.0       9  
7   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone DNC 33.0       9  
8   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor RET 51.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 109
1   USA 125 Loki J 109 David Rosow       1
2   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer       2
3 North Sails  USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson         3
4   USA 261 Growth Spurt J 109 John Greifzu, Jr.       4
5 Quantum Sails  USA 360 Big Boat J 109 William Rogers       5
6   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       6
7   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves       7
8 Quantum Sails  USA 51888 Cleo J 109 Ray Pepi       8
9   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz DNC       10  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       2
3   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       3
4   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       4
5   USA 585 Arete J 105 Duncan Hennes / Za & Lib Jelliffe       5
6   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       6
7   USA 626 Fairhope J 105 Gareth Gaston & Michael Turon       7
8   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       8
9 North Sails  GBR 8 Mad Blue J 105 Adrian Owles DNC       10  
 
J 70
1   USA 188 Chinook J 70 Carrie & Ed Austin       1
2   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       2
3 Doyle Sailmakers  USA 84 Bazinga! J 70 Daniel Goldberg       3
4   USA 551 Any Colour J 70 Scott and Alex Furnary       4
5   USA 395 Semi Charmed J 70 Trevor Roach       5
6   USA 392 Slinky J 70 Scott Bursor       6
7   USA 92 J Rhino J 70 White Rhino Racing Team       7
8   USA 646 Althea J 70 Ernest Bourassa       8
9   USA 324 Ebisu J 70 Glenn Sheets       9
10   USA 88 USA 88 J 70 Madelyn Ploch       10
11   USA 67 Shake 'n Bake J 70 W Andrew Shea       11
12   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       17  
13   USA 404 Victura J 70 Bill Walker DNC       17  
14   USA 323 Let it Rip J 70 Marshall Saffer DNC       17  
15   USA 97 Loki J 70 Mike Zupon DNC       17  
16   USA 332 332 J 70 Manuel Cadarso DNC       17  
 
J 88
1   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       1
2   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       2
3   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       3
4   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige       4
5   USA 92 Escape J 88 Elizabeth Barry       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson DNC       8  
7   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks DNC       8  
 
PHRF Division
PHRF 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 06/May/17 - 11:53:57 0:00:48:57 0:00:42:44 1 1
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 06/May/17 - 11:56:27 0:00:51:27 0:00:44:05 2 2
3   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick Croke 99.0 06/May/17 - 12:09:46 0:01:04:46 0:00:57:11 3 3
4   USA 69329 Renegade Soverel 33 Kenneth Luczynski DNC 90.0       8  
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear DNC 129.0       8  
6 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo DNC 81.0       8  
7   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke DNC 84.0       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019